Bine ati venit pe forumu nostru plin de culoare si voie buna.
Pentru a ne ajuta sa ne marim comunitatea va rugam sa va inregistrati !
O zi buna va doresc pe forum si succes la cat mai multe posturi.

Atentie, nu folositi Internet Explorer 6-7 [ nici 8 nu ar trebui, dar merge ] , folositi Mozilla pentru o buna vizualizare a forumului.

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Bine ati venit pe forumu nostru plin de culoare si voie buna.
Pentru a ne ajuta sa ne marim comunitatea va rugam sa va inregistrati !
O zi buna va doresc pe forum si succes la cat mai multe posturi.

Atentie, nu folositi Internet Explorer 6-7 [ nici 8 nu ar trebui, dar merge ] , folositi Mozilla pentru o buna vizualizare a forumului.
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Conectare

Mi-am uitat parola

Subiecte similare
    Admin on-line
    Mihaela

    Ana Maria

    Cine este conectat?
    În total sunt 2 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 2 Vizitatori

    Nici unul

    Recordul de utilizatori conectați a fost de 141, Mar Feb 01, 2011 3:33 am
    Ultimele subiecte
    » IMBRACAMINTE COPII IMPORT THAILANDA HAINE ARAMIS
    Dr. Neagu Mihaela - Va raspunde la intrebari I_icon_minitimeMar Iun 28, 2011 10:49 am Scris de tavibkk

    » ce am gatit azi
    Dr. Neagu Mihaela - Va raspunde la intrebari I_icon_minitimeMar Iun 07, 2011 8:09 pm Scris de ShopKids

    » Haine copii
    Dr. Neagu Mihaela - Va raspunde la intrebari I_icon_minitimeMar Iun 07, 2011 7:48 pm Scris de ShopKids

    » Bijuterii UNICAT - realizate manual
    Dr. Neagu Mihaela - Va raspunde la intrebari I_icon_minitimeLun Mai 30, 2011 4:35 pm Scris de eOti

    » Premiatii concursului
    Dr. Neagu Mihaela - Va raspunde la intrebari I_icon_minitimeMar Mai 10, 2011 2:26 pm Scris de sandy

    » Alexia-Diana Basceanu
    Dr. Neagu Mihaela - Va raspunde la intrebari I_icon_minitimeMar Mai 10, 2011 2:26 pm Scris de sandy

    » hainute copii de firma outlet si second hand
    Dr. Neagu Mihaela - Va raspunde la intrebari I_icon_minitimeLun Mai 09, 2011 5:56 am Scris de ianismagazin

    » Album MARA
    Dr. Neagu Mihaela - Va raspunde la intrebari I_icon_minitimeMier Mai 04, 2011 7:34 pm Scris de teodoraion

    » La Multi Ani Ana!!
    Dr. Neagu Mihaela - Va raspunde la intrebari I_icon_minitimeMar Apr 19, 2011 2:38 am Scris de alinagherman

    » 3 lucruri care ne sperie
    Dr. Neagu Mihaela - Va raspunde la intrebari I_icon_minitimeMier Apr 06, 2011 10:37 pm Scris de sandy

    Mai 2024
    LunMarMierJoiVinSamDum
      12345
    6789101112
    13141516171819
    20212223242526
    2728293031  

    Calendar Calendar

    Stiri

    Terapie on-line


    New sponsor










    handmade,sourire des couleurs,zambetul culorilor
    Dr. Neagu Mihaela - Va raspunde la intrebari 2466r05


    Sponsori


    Dr. Neagu Mihaela - Va raspunde la intrebari

    +9
    bebelusha18
    alinagherman
    ceva_dulce
    kristina
    madamio
    zana_ale
    raruta
    oltea
    Mihaela
    13 participanți

    Pagina 1 din 5 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

    In jos

    Dr. Neagu Mihaela - Va raspunde la intrebari Empty Dr. Neagu Mihaela - Va raspunde la intrebari

    Mesaj Scris de Mihaela Joi Apr 15, 2010 10:24 pm

    Buna dragutelor, am o surpriza pentru voi ... multi o stiu cu id-ul zana_ale, dar stiu oare ce este ea? cat ne poate fi de ajutor?

    Ei bine dragelor "zana_ale" este de fapt Dr. Neagu Mihaela,medic medicina generala


    Absolventa a Faculatatii de Medicina "Victor Papilian", din cadrul
    Universitatii "Lucian Blaga" din Sibiu si a Facultatii de Sociologie-Psihologie
    din cadrul Universitatii "Spiru Haret", Bucuresti.
    Distribuitor Forever
    Living Products
    , suplimente nutritionale, produse 100% naturale, bazate pe
    aloe vera.

    Mihaela a fost draguta si vrea sa ne ajute si sa va ajute, este aici pentru a raspunde intrebarilor voastre. Veniti aici postati intrebarea si cu siguranta va va da un raspuns.








    Bine ai venit si sa ne fii de cat mai mare ajutor ! Dr. Neagu Mihaela - Va raspunde la intrebari 315916
    Mihaela
    Mihaela
    Mamica admin.
    Mamica admin.

    Varsta : 42
    Localizare : braila
    Job/Fun : mamica de Mara
    Stare de spirit : fericita sii iubita
    Despre noi : Dr. Neagu Mihaela - Va raspunde la intrebari 526438t4ocp540c1
    Nume poznas : Mihaela/Mara
    Inscriere : 22/10/2008
    Nr. mesaje : 2274

    http://www.copilasipoznasi.com

    Sus In jos

    Dr. Neagu Mihaela - Va raspunde la intrebari Empty Re: Dr. Neagu Mihaela - Va raspunde la intrebari

    Mesaj Scris de oltea Vin Apr 16, 2010 12:41 am

    Ma bucur sa o regasesc pe Mihaela si aici.
    O sa apar si eu curand cu intrebari.


    Ultima editare efectuata de catre oltea in Vin Apr 16, 2010 2:35 am, editata de 1 ori
    oltea
    oltea
    Mamica moderator
    Mamica moderator

    Varsta : 55
    Localizare : brasov
    Job/Fun : cel mai nou job al meu: mami / sudoku
    Stare de spirit : ok
    Inscriere : 05/01/2009
    Nr. mesaje : 2419

    Sus In jos

    Dr. Neagu Mihaela - Va raspunde la intrebari Empty Re: Dr. Neagu Mihaela - Va raspunde la intrebari

    Mesaj Scris de raruta Vin Apr 16, 2010 1:44 am

    Si eu indrebari pentru Mihaela. Speram sa poata intra in curand si sa putem adresa intrebari.
    raruta
    raruta
    Mamica admin.
    Mamica admin.

    Varsta : 43
    Localizare : PISCU
    Job/Fun : bibliotecar scolar
    Stare de spirit : vesela,energica , comunicativa
    Despre noi : Rares-Valentin este minunea pe care am asteptat-o ceva timp. Acum el este centrul universului nostru.
    Inscriere : 29/10/2008
    Nr. mesaje : 6082

    Sus In jos

    Dr. Neagu Mihaela - Va raspunde la intrebari Empty Re: Dr. Neagu Mihaela - Va raspunde la intrebari

    Mesaj Scris de zana_ale Vin Apr 16, 2010 1:57 am

    BUNA, FETELOR.
    vA MULTUMESC PT PRIMIRE.
    Chiar daca eu nu sunt on line, puteti sa puneti intrebarile si promit sa raspund cat de repede pot la ele ( asta daca si stiu :).
    zana_ale
    zana_ale
    Medic generalist
    Medic generalist

    Varsta : 42
    Localizare : fagaras
    Job/Fun : medic rezident medicina de urgenta
    Stare de spirit : optimista,poate prea optimista :)
    Nume poznas : mihaela si alexandra
    Inscriere : 04/01/2009
    Nr. mesaje : 140

    http://www.aloe-vera-forever.ro

    Sus In jos

    Dr. Neagu Mihaela - Va raspunde la intrebari Empty Re: Dr. Neagu Mihaela - Va raspunde la intrebari

    Mesaj Scris de oltea Vin Apr 16, 2010 2:37 am

    Am uitat sa intreb ce fel de probleme putem pune. Legate de cresterea copiilor m-ar interesa in special.
    oltea
    oltea
    Mamica moderator
    Mamica moderator

    Varsta : 55
    Localizare : brasov
    Job/Fun : cel mai nou job al meu: mami / sudoku
    Stare de spirit : ok
    Inscriere : 05/01/2009
    Nr. mesaje : 2419

    Sus In jos

    Dr. Neagu Mihaela - Va raspunde la intrebari Empty Re: Dr. Neagu Mihaela - Va raspunde la intrebari

    Mesaj Scris de zana_ale Vin Apr 16, 2010 3:03 am

    Despre orce doriti dumneavoastra, am sa raspund la toate in functie de priceperea mea.
    zana_ale
    zana_ale
    Medic generalist
    Medic generalist

    Varsta : 42
    Localizare : fagaras
    Job/Fun : medic rezident medicina de urgenta
    Stare de spirit : optimista,poate prea optimista :)
    Nume poznas : mihaela si alexandra
    Inscriere : 04/01/2009
    Nr. mesaje : 140

    http://www.aloe-vera-forever.ro

    Sus In jos

    Dr. Neagu Mihaela - Va raspunde la intrebari Empty Re: Dr. Neagu Mihaela - Va raspunde la intrebari

    Mesaj Scris de Mihaela Vin Apr 16, 2010 2:58 pm

    Mara are mai mereu o problemutza, se irita cam des la putica, si o ustura, am incercat sa nu o mai sterg cu hartie igienica, sau cu servetel (usacat) si tot se irita, baita ii fac in fiecare seara si o dau cu bephanten si pudrita si totusi... am fost si la medic si mi-a dat sa ii dau ceva pt infectie.. i-am dat si nimik, nu o doare burtica cand apas... este ea mai sensibila?
    Mihaela
    Mihaela
    Mamica admin.
    Mamica admin.

    Varsta : 42
    Localizare : braila
    Job/Fun : mamica de Mara
    Stare de spirit : fericita sii iubita
    Despre noi : Dr. Neagu Mihaela - Va raspunde la intrebari 526438t4ocp540c1
    Nume poznas : Mihaela/Mara
    Inscriere : 22/10/2008
    Nr. mesaje : 2274

    http://www.copilasipoznasi.com

    Sus In jos

    Dr. Neagu Mihaela - Va raspunde la intrebari Empty Re: Dr. Neagu Mihaela - Va raspunde la intrebari

    Mesaj Scris de zana_ale Vin Apr 16, 2010 8:29 pm

    Da, este posibil sa aiba o piele mai sensibila, de aceia trebuie asigurata o mare atentie igenei intime. E bine ca-i faceti baie in fiecare seara, de preferinta sa o spalati la fundulet dupa fiecare scaun ( e mai greu ca nu mai e mica,dar...) cu apa calduta si sapun.
    IN nici un caz sa nu renuntati sa o stergeti la fundulet, pt ca ramane rest de urina care uscandu-se irita pielea automat.
    De obicei pudra nu e chiar recomandata,pt ca usuca pielea,eu personal nu o prea recomand.
    Crema folosita de dumneavoastra e buna, eu, personal, folosesc pt zana o crema de aloe vera cu propolis ( nimic nu e mai bun pentru piele decat aloe vera si propolis dezifecteaza foarte bine) -aloe propolis creme se numeste.
    zana_ale
    zana_ale
    Medic generalist
    Medic generalist

    Varsta : 42
    Localizare : fagaras
    Job/Fun : medic rezident medicina de urgenta
    Stare de spirit : optimista,poate prea optimista :)
    Nume poznas : mihaela si alexandra
    Inscriere : 04/01/2009
    Nr. mesaje : 140

    http://www.aloe-vera-forever.ro

    Sus In jos

    Dr. Neagu Mihaela - Va raspunde la intrebari Empty Re: Dr. Neagu Mihaela - Va raspunde la intrebari

    Mesaj Scris de oltea Sam Apr 17, 2010 12:16 am

    Am nevoie de o sugestie/sfat: cum putem renunta la suptul degetelului?? Deja bietul degetel ... e chinuit rau.
    Multumesc.
    oltea
    oltea
    Mamica moderator
    Mamica moderator

    Varsta : 55
    Localizare : brasov
    Job/Fun : cel mai nou job al meu: mami / sudoku
    Stare de spirit : ok
    Inscriere : 05/01/2009
    Nr. mesaje : 2419

    Sus In jos

    Dr. Neagu Mihaela - Va raspunde la intrebari Empty Re: Dr. Neagu Mihaela - Va raspunde la intrebari

    Mesaj Scris de Mihaela Sam Apr 17, 2010 12:44 am

    ok mersic.. o sa incerc sa o spal cat mai des , sau macar sa o sterg cu o carpusoara umeda, sa vedem cum este.. mersic de sfat o sa tin cont
    Mihaela
    Mihaela
    Mamica admin.
    Mamica admin.

    Varsta : 42
    Localizare : braila
    Job/Fun : mamica de Mara
    Stare de spirit : fericita sii iubita
    Despre noi : Dr. Neagu Mihaela - Va raspunde la intrebari 526438t4ocp540c1
    Nume poznas : Mihaela/Mara
    Inscriere : 22/10/2008
    Nr. mesaje : 2274

    http://www.copilasipoznasi.com

    Sus In jos

    Dr. Neagu Mihaela - Va raspunde la intrebari Empty Re: Dr. Neagu Mihaela - Va raspunde la intrebari

    Mesaj Scris de zana_ale Sam Apr 17, 2010 2:04 am

    oltea a scris:Am nevoie de o sugestie/sfat: cum putem renunta la suptul degetelului?? Deja bietul degetel ... e chinuit rau.
    Multumesc.
    Ce varsta are comoara?
    zana_ale
    zana_ale
    Medic generalist
    Medic generalist

    Varsta : 42
    Localizare : fagaras
    Job/Fun : medic rezident medicina de urgenta
    Stare de spirit : optimista,poate prea optimista :)
    Nume poznas : mihaela si alexandra
    Inscriere : 04/01/2009
    Nr. mesaje : 140

    http://www.aloe-vera-forever.ro

    Sus In jos

    Dr. Neagu Mihaela - Va raspunde la intrebari Empty Re: Dr. Neagu Mihaela - Va raspunde la intrebari

    Mesaj Scris de zana_ale Sam Apr 17, 2010 2:04 am

    Mihaela a scris:ok mersic.. o sa incerc sa o spal cat mai des , sau macar sa o sterg cu o carpusoara umeda, sa vedem cum este.. mersic de sfat o sa tin cont
    Cu multa placere. Multa bafta!
    zana_ale
    zana_ale
    Medic generalist
    Medic generalist

    Varsta : 42
    Localizare : fagaras
    Job/Fun : medic rezident medicina de urgenta
    Stare de spirit : optimista,poate prea optimista :)
    Nume poznas : mihaela si alexandra
    Inscriere : 04/01/2009
    Nr. mesaje : 140

    http://www.aloe-vera-forever.ro

    Sus In jos

    Dr. Neagu Mihaela - Va raspunde la intrebari Empty Re: Dr. Neagu Mihaela - Va raspunde la intrebari

    Mesaj Scris de oltea Sam Apr 17, 2010 3:29 am

    zana_ale a scris:
    oltea a scris:Am nevoie de o sugestie/sfat: cum putem renunta la suptul degetelului?? Deja bietul degetel ... e chinuit rau.
    Multumesc.
    Ce varsta are comoara?

    2 ani si doua luni. Mi-e teama ca i se stramba dintisorii.
    oltea
    oltea
    Mamica moderator
    Mamica moderator

    Varsta : 55
    Localizare : brasov
    Job/Fun : cel mai nou job al meu: mami / sudoku
    Stare de spirit : ok
    Inscriere : 05/01/2009
    Nr. mesaje : 2419

    Sus In jos

    Dr. Neagu Mihaela - Va raspunde la intrebari Empty Re: Dr. Neagu Mihaela - Va raspunde la intrebari

    Mesaj Scris de madamio Sam Apr 17, 2010 4:02 pm

    Am si eu o intrebare,azi dimineata am vazut ca i a iesit lui Madalin o iritatie pe fata,pe partea dreapta fruntea,nasul si gatul,sunt niste pete rosii,dese,nu are pe corp,ci doar pe fata,oare ce poate fi?sa fie de la caldura?sa fie din cauza ca a dormit pe partea dreapta azi noapte sau?poate fi varsat de vant?pojar?si mai am o intrebare,cum putem renunta la suzeta?avem 2 ani jumate si toata ziua chiar,de la un timp sta cu suzeta in gura(noaptea la fel)am incercat sa l conving sa renunte la ea,i am zis ca o dam la cocute,ca sunt micute,ca o dau la catel,ca o arunc la gunoi,ca e rupta si nu mai e buna(in cazul asta,am rupt o ,dar i am cumparat alta) degeaba ,,,plange si zice ca vrea  'zuzeta'.multumesc.
    madamio
    madamio
    Mamica cu experienta
    Mamica cu experienta

    Varsta : 42
    Localizare : braila
    Job/Fun : deocamdata,cea mai mare preocupare a mea este baietelul meu scump Madalin,mami/Mioara,tati/Marius
    Stare de spirit : sunt o mamica fericita
    Inscriere : 28/10/2008
    Nr. mesaje : 371

    Sus In jos

    Dr. Neagu Mihaela - Va raspunde la intrebari Empty Re: Dr. Neagu Mihaela - Va raspunde la intrebari

    Mesaj Scris de kristina Sam Apr 17, 2010 5:25 pm

    buna
    nu stiu daca la acest subiect ma puteti ajuta dartotusi incerc.sunt insarcinata in 10 sapt ,nu am avut deloc probleme pana acum dar azi am observat o scurgere maronie,nu e abundenta .ma doare f putin burta,dar nu continuu.sunt la prima sarcina si orice schimbare ma sperie.multumesc anticipat
    kristina
    kristina
    Mamica noua
    Mamica noua

    mami : Critina-Elena
    Varsta : 42
    Localizare : braila
    Job/Fun : clipe petrecute alaturi de prieteni
    Stare de spirit : fericitii parinti ai unui baietel
    Despre noi : doi tineri indragostiti ,cu bebe drag si scump
    Nume poznas : Robert-Alexandru
    Inscriere : 29/10/2008
    Nr. mesaje : 65

    Sus In jos

    Dr. Neagu Mihaela - Va raspunde la intrebari Empty Re: Dr. Neagu Mihaela - Va raspunde la intrebari

    Mesaj Scris de zana_ale Sam Apr 17, 2010 6:03 pm

    kristina, cel mai bine ar fi sa mergi la urgente la ginecologie sau sa vb cu ginecologul tau. E posibil sa fie o iminenta de avort si sa necesiti tratament.
    Nu te speria, si eu am patit la fel, dar e mai bine sa nu amani.

    Fetelor, nu va suparati ca nu am raspuns in ordinea intrebarilor, pana diseara se rezolva.
    Intru sa citesc ce postati si apoi ma duc la treba, problema cristinei mi s-aparut ca nu necesita amanare.
    Imi cer scuze.
    zana_ale
    zana_ale
    Medic generalist
    Medic generalist

    Varsta : 42
    Localizare : fagaras
    Job/Fun : medic rezident medicina de urgenta
    Stare de spirit : optimista,poate prea optimista :)
    Nume poznas : mihaela si alexandra
    Inscriere : 04/01/2009
    Nr. mesaje : 140

    http://www.aloe-vera-forever.ro

    Sus In jos

    Dr. Neagu Mihaela - Va raspunde la intrebari Empty Re: Dr. Neagu Mihaela - Va raspunde la intrebari

    Mesaj Scris de zana_ale Sam Apr 17, 2010 8:35 pm

    Raspuns pt oltea:

    Copii deobicei sug degetul atunci cand le este foame, cand sunt agitati, plictisiti,somnorosi, trebuie vazut cand anume are tendinta de a face acest lucru si in functie de asta poti incerca urmatoarele masuri:
    - distragerea atentiei de la acest obicei
    prin angajarea in diferite activitati
    - limitarea locurilor in care sa poata face acest lucru (de exemplu sa iti rogi comoara sa-si suga degetul numai in dormitor)
    - sa incerci sa-i explici efectele pe care le are suptul degetului : un deget mai urat dcat celelate care se v-a 'supara' pe el pt ca l-a facut asa, poate sa faca o bubita care apoi il v-a durea foarte tare...
    - sa pui manusi in maini sau se legi degetul cu un bandaj.
    - sa institui un sistem de recompense, de exemplu se noteazi pe calendar zilele in
    care nu suge degetul, iar dupa ce trece o anumita perioada sa-i oferi o juarie care si-o doreste foarte mult
    -poti, deasemenea, sa utilizezi un lac de unghi amar atunci cand vezi ca are tendinta sa il bage in gurita si apoi sa-i oferi recompensa dc reuseste sa nu il bage deloc in gurita.

    Deobicei pana la 5 ani ar trebui sa renunte de la sine la acest obicei si pana atunci nu se considera a fi o 'problema' acest lucru. Dupa varsta de 4-5 ani, exista o mare sansa de a afecta dintii si chiar de a avea probleme cu vorbirea.
    zana_ale
    zana_ale
    Medic generalist
    Medic generalist

    Varsta : 42
    Localizare : fagaras
    Job/Fun : medic rezident medicina de urgenta
    Stare de spirit : optimista,poate prea optimista :)
    Nume poznas : mihaela si alexandra
    Inscriere : 04/01/2009
    Nr. mesaje : 140

    http://www.aloe-vera-forever.ro

    Sus In jos

    Dr. Neagu Mihaela - Va raspunde la intrebari Empty Re: Dr. Neagu Mihaela - Va raspunde la intrebari

    Mesaj Scris de zana_ale Sam Apr 17, 2010 8:57 pm

    Raspuns pt madamio:

    Varicela are ca si prime simtome febra 38-39,5, oboseala, scaderea poftei de mancare, dureri de cap sau gat.Eruptia cutanata din varicela de obicei apare in partea superioara a corpului (trunchi si fata) dupa 1-2 zile de la aparitia simptomelor. Cea mai afectata zona este trunchiul, membrele superioare si cele inferioare fiind afectate printre ultimele.
    Daca puiul tau nu a avut aceste simptome este putin probabil sa fie varicela (desi la un procent mic eruptia cutanata poate sa apara si fara simtomele prodormale).

    Pojarul:este produs de un virus deci are toate simtomele produse de virusi (asemanatoare gripei) -temperatura, secretii nazale, ochii in lacrimi, moleseala,tuse. Spre deosebire de varicela,aici aceste simtome sunt obligatorii.

    Cum a evoluat petele micutului tau?
    zana_ale
    zana_ale
    Medic generalist
    Medic generalist

    Varsta : 42
    Localizare : fagaras
    Job/Fun : medic rezident medicina de urgenta
    Stare de spirit : optimista,poate prea optimista :)
    Nume poznas : mihaela si alexandra
    Inscriere : 04/01/2009
    Nr. mesaje : 140

    http://www.aloe-vera-forever.ro

    Sus In jos

    Dr. Neagu Mihaela - Va raspunde la intrebari Empty Re: Dr. Neagu Mihaela - Va raspunde la intrebari

    Mesaj Scris de oltea Sam Apr 17, 2010 9:37 pm

    zana_ale a scris:Raspuns pt oltea:

    Copii deobicei sug degetul atunci cand le este foame, cand sunt agitati, plictisiti,somnorosi, trebuie vazut cand anume are tendinta de a face acest lucru si in functie de asta poti incerca urmatoarele masuri:
    - distragerea atentiei de la acest obicei
    prin angajarea in diferite activitati
    - limitarea locurilor in care sa poata face acest lucru (de exemplu sa iti rogi comoara sa-si suga degetul numai in dormitor)
    - sa incerci sa-i explici efectele pe care le are suptul degetului : un deget mai urat dcat celelate care se v-a 'supara' pe el pt ca l-a facut asa, poate sa faca o bubita care apoi il v-a durea foarte tare...
    - sa pui manusi in maini sau se legi degetul cu un bandaj.
    - sa institui un sistem de recompense, de exemplu se noteazi pe calendar zilele in
    care nu suge degetul, iar dupa ce trece o anumita perioada sa-i oferi o juarie care si-o doreste foarte mult
    -poti, deasemenea, sa utilizezi un lac de unghi amar atunci cand vezi ca are tendinta sa il bage in gurita si apoi sa-i oferi recompensa dc reuseste sa nu il bage deloc in gurita.

    Deobicei pana la 5 ani ar trebui sa renunte de la sine la acest obicei si pana atunci nu se considera a fi o 'problema' acest lucru. Dupa varsta de 4-5 ani, exista o mare sansa de a afecta dintii si chiar de a avea probleme cu vorbirea.

    Multumesc pentru raspuns. Cu distragerea atentiei s-ar putea sa mearga - o sa o tin ocupata cu diverse, gasesc eu ce. Celelalte ... nu stiu cat ma inteleg cu ea, ca este inca mica si nu pare sa-i pese de degetelul ei ;-) Incerc oricum. :-)
    Despre lacul amar ... am gasit Mavala Stop, dar in prospect scria ca este recomandat copiilor peste trei ani si mi-a fost teama sa-l folosesc.

    Pana pe la 4 ani dintii nu se pot deforma deci?
    oltea
    oltea
    Mamica moderator
    Mamica moderator

    Varsta : 55
    Localizare : brasov
    Job/Fun : cel mai nou job al meu: mami / sudoku
    Stare de spirit : ok
    Inscriere : 05/01/2009
    Nr. mesaje : 2419

    Sus In jos

    Dr. Neagu Mihaela - Va raspunde la intrebari Empty Re: Dr. Neagu Mihaela - Va raspunde la intrebari

    Mesaj Scris de zana_ale Sam Apr 17, 2010 10:22 pm

    Eu zic sa il folosesti, ca nu cred ca v-a trebui sa il folosesti timp indelungat.:)
    Asa spun studiile de specialitate, ca pana la 4-5 ani nu exista riscul de deformare a dintilor.


    Ultima editare efectuata de catre zana_ale in Dum Apr 18, 2010 2:23 pm, editata de 1 ori
    zana_ale
    zana_ale
    Medic generalist
    Medic generalist

    Varsta : 42
    Localizare : fagaras
    Job/Fun : medic rezident medicina de urgenta
    Stare de spirit : optimista,poate prea optimista :)
    Nume poznas : mihaela si alexandra
    Inscriere : 04/01/2009
    Nr. mesaje : 140

    http://www.aloe-vera-forever.ro

    Sus In jos

    Dr. Neagu Mihaela - Va raspunde la intrebari Empty Re: Dr. Neagu Mihaela - Va raspunde la intrebari

    Mesaj Scris de madamio Dum Apr 18, 2010 3:12 am

    zana_ale a scris:Raspuns pt madamio:

    Varicela are ca si prime simtome febra 38-39,5, oboseala, scaderea poftei de mancare, dureri de cap sau gat.Eruptia cutanata din varicela de obicei apare in partea superioara a corpului (trunchi si fata) dupa 1-2 zile de la aparitia simptomelor. Cea mai afectata zona este trunchiul, membrele superioare si cele inferioare fiind afectate printre ultimele.
    Daca puiul tau nu a avut aceste simptome este putin probabil sa fie varicela (desi la un procent mic eruptia cutanata poate sa apara si fara simtomele prodormale).

    Pojarul:este produs de un virus deci are toate simtomele produse de virusi (asemanatoare gripei) -temperatura, secretii nazale, ochii in lacrimi, moleseala,tuse. Spre deosebire de varicela,aici aceste simtome sunt obligatorii

    Cum a evoluat petele micutului tau?


    .multumesc frumos pt raspuns,in seara asta a fost soacra mea cu el la urgente (eu am fost la servici) si dr,a zis ca e pojar cu toate ca nu are nici unul dintre simptomele pojarului(deocamdata) enumerate de tine,am inteles ca aceste simptome pot aparea in 2 3 zile.dr  a zis sa i dam mancare de regim........dar..ce fel de regim?soacra mea nu a intrebat,multe lichide a mai zis......si inca o intrebare te rog.......copilul trebuie tinut in casa ?sau se poate sa l dam afara?(iarasi soacra mea nu a intrebat doctorul) cat tine pojarul 10?14 zile?multumesc frumos,nu te supara te rog,dar ce remediu as putea gasi pt renuntarea la suzeta?o seara placuta.
    madamio
    madamio
    Mamica cu experienta
    Mamica cu experienta

    Varsta : 42
    Localizare : braila
    Job/Fun : deocamdata,cea mai mare preocupare a mea este baietelul meu scump Madalin,mami/Mioara,tati/Marius
    Stare de spirit : sunt o mamica fericita
    Inscriere : 28/10/2008
    Nr. mesaje : 371

    Sus In jos

    Dr. Neagu Mihaela - Va raspunde la intrebari Empty Re: Dr. Neagu Mihaela - Va raspunde la intrebari

    Mesaj Scris de zana_ale Dum Apr 18, 2010 2:25 pm

    IMPORTANT!

    Imi cer scuze pt greselile de ortografie, de obicei nu recitesc ce scriu.[u]


    Ultima editare efectuata de catre zana_ale in Dum Apr 18, 2010 2:50 pm, editata de 1 ori
    zana_ale
    zana_ale
    Medic generalist
    Medic generalist

    Varsta : 42
    Localizare : fagaras
    Job/Fun : medic rezident medicina de urgenta
    Stare de spirit : optimista,poate prea optimista :)
    Nume poznas : mihaela si alexandra
    Inscriere : 04/01/2009
    Nr. mesaje : 140

    http://www.aloe-vera-forever.ro

    Sus In jos

    Dr. Neagu Mihaela - Va raspunde la intrebari Empty Re: Dr. Neagu Mihaela - Va raspunde la intrebari

    Mesaj Scris de zana_ale Dum Apr 18, 2010 2:27 pm

    De obicei, sau cel putin in literatura de specialitate asa scrie, primele apar simptomele de raceala si apoi eruptia cutanata.(Simptomele pot fi deseori usoare si pot trece neobservate la 30-50% din cazuri.)
    Pojarul (rujeola) este este extrem de contagioas. Cand cineva cu rujeola stranuta sau tuseste, acea persoana poate raspandi particule virale prin intermediul aerului, infectand si pe altii.
    Transmiterea virusului se realizeaza prin aer, prin picaturi de saliva, secretii nazo-faringiene si conjunctivale, care raman in suspensie in aer, fiind contagioase pana la doua ore dupa ce subiectul contagios a parasit incaperea sau un alt spatiu inchis.
    Contagiozitatea este mare 4-5 zile inainte si 6 zile dupa aparitia eruptiei.
    Tine puiutul in casa si ferestel de contactul cu alti copii, daca intre timp, in urma cu 4-5 zile, a fost in preajma altor comori, anunta parintii acestora sa-i tina sub supraveghere.

    In aceste zile trebuie sa fi foarte atenta cu copilasu, sa supraveghezi mai ales cum evolueaza febra pt a depista eventualele complicatii ( cele mai frecvente sunt diareea, bronsita, pneumonia, conjunctivita si encefalita).
    ca si regim alimentar se recomanda unul bogat in lichide, vitamine, fainoase si alimente care contin zaharuri. Repausul la pat e obligatoriu.

    Eruptia de pe piele dureaza de obicei 3 zile. Ganglionii pot ramane umflati timp de o saptamana sau mai mult, iar durerile de la nivelul incheieturilor pot dura 2 saptamani. Copiii care sufera de rubeola se vindeca in aproximativ o saptamana.
    zana_ale
    zana_ale
    Medic generalist
    Medic generalist

    Varsta : 42
    Localizare : fagaras
    Job/Fun : medic rezident medicina de urgenta
    Stare de spirit : optimista,poate prea optimista :)
    Nume poznas : mihaela si alexandra
    Inscriere : 04/01/2009
    Nr. mesaje : 140

    http://www.aloe-vera-forever.ro

    Sus In jos

    Dr. Neagu Mihaela - Va raspunde la intrebari Empty Re: Dr. Neagu Mihaela - Va raspunde la intrebari

    Mesaj Scris de zana_ale Dum Apr 18, 2010 3:02 pm

    In legatura cu zuzeta: e mai greu, nu exista o regula care e universal valabila si da rezultate. Depinde foarte mult de copil si de vointa lui.
    Trebuie speculata orce ocazie si atunci cand te hotarasti sa i-o iei, sa nu i-o mai dai indiferent la ce 'santaj emotional' te supune!
    Deasemenea e important sa nu perceapa asta ca o pedeapsa,ci ca un lucru normal, pt ca 'a crescut'.
    Sfatul meu e sa i-o iei DEFINITIV, intr-o perioada cand el nu este bolnav, cand totul se desfasoara normal in activitatea lui de zi cu zi.
    Iti urez multa bafta pt ca ai nevoie!

    Eu i-am luat-o zanei dupa anul nou, nu era prevazut acest lucru,tot amanam pt ca imi era frica de 'spectacolul' pe care m-il v-a oferi.
    Ne intorsesem de la bunica si o uitasem la ea, era tarziu si nu ne-am dus sa o mai luam, i-am spus ca a luat-o lupul, dar ea nervoasa a spus ca a luat-o mos craciun, nu lupul! Am mers pe ideea ei,am aprobat-o, a cerut-o noaptea de cateva ori, dar era la mosu'! Spre suprinderea mea nu a plans, si-a mai adus aminte de ea vre-o 3 zile si acum ... e doar amintire!
    Am scapat usor.
    zana_ale
    zana_ale
    Medic generalist
    Medic generalist

    Varsta : 42
    Localizare : fagaras
    Job/Fun : medic rezident medicina de urgenta
    Stare de spirit : optimista,poate prea optimista :)
    Nume poznas : mihaela si alexandra
    Inscriere : 04/01/2009
    Nr. mesaje : 140

    http://www.aloe-vera-forever.ro

    Sus In jos

    Dr. Neagu Mihaela - Va raspunde la intrebari Empty Re: Dr. Neagu Mihaela - Va raspunde la intrebari

    Mesaj Scris de kristina Dum Apr 18, 2010 6:04 pm

    multumesc pt raspuns,o sa merg maine la medicul meu ca urgenta la spitalul de ginecologie lasa de dorit foarte mult;azi am observat ca acele scurgeri au inceput sa fie cat mai aproape de culoarea galbuie si fff rare,dar tot o sa ma duc la medic.Am uitat sa va spun ca am si o rana pe col care mi a mai dat bataie de cap la un control ,doamna doctor a vazut si mi a dat tratament,la ultimul control a observat ca a inceput sa se vindece,dar....poate apasa uterul pe col si de acolo sa fie?macar pana maine sa stau putin mai linistita.multumesc mult
    kristina
    kristina
    Mamica noua
    Mamica noua

    mami : Critina-Elena
    Varsta : 42
    Localizare : braila
    Job/Fun : clipe petrecute alaturi de prieteni
    Stare de spirit : fericitii parinti ai unui baietel
    Despre noi : doi tineri indragostiti ,cu bebe drag si scump
    Nume poznas : Robert-Alexandru
    Inscriere : 29/10/2008
    Nr. mesaje : 65

    Sus In jos

    Dr. Neagu Mihaela - Va raspunde la intrebari Empty Re: Dr. Neagu Mihaela - Va raspunde la intrebari

    Mesaj Scris de Continut sponsorizat


    Continut sponsorizat


    Sus In jos

    Pagina 1 din 5 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

    Sus

    - Subiecte similare

     
    Permisiunile acestui forum:
    Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum