Bine ati venit pe forumu nostru plin de culoare si voie buna.
Pentru a ne ajuta sa ne marim comunitatea va rugam sa va inregistrati !
O zi buna va doresc pe forum si succes la cat mai multe posturi.

Atentie, nu folositi Internet Explorer 6-7 [ nici 8 nu ar trebui, dar merge ] , folositi Mozilla pentru o buna vizualizare a forumului.

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Bine ati venit pe forumu nostru plin de culoare si voie buna.
Pentru a ne ajuta sa ne marim comunitatea va rugam sa va inregistrati !
O zi buna va doresc pe forum si succes la cat mai multe posturi.

Atentie, nu folositi Internet Explorer 6-7 [ nici 8 nu ar trebui, dar merge ] , folositi Mozilla pentru o buna vizualizare a forumului.
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Conectare

Mi-am uitat parola

Admin on-line
Mihaela

Ana Maria

Cine este conectat?
În total sunt 6 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 6 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 141, Mar Feb 01, 2011 3:33 am
Ultimele subiecte
» IMBRACAMINTE COPII IMPORT THAILANDA HAINE ARAMIS
Limitele care trebuie impuse copiilor - in 10 puncte I_icon_minitimeMar Iun 28, 2011 10:49 am Scris de tavibkk

» ce am gatit azi
Limitele care trebuie impuse copiilor - in 10 puncte I_icon_minitimeMar Iun 07, 2011 8:09 pm Scris de ShopKids

» Haine copii
Limitele care trebuie impuse copiilor - in 10 puncte I_icon_minitimeMar Iun 07, 2011 7:48 pm Scris de ShopKids

» Bijuterii UNICAT - realizate manual
Limitele care trebuie impuse copiilor - in 10 puncte I_icon_minitimeLun Mai 30, 2011 4:35 pm Scris de eOti

» Premiatii concursului
Limitele care trebuie impuse copiilor - in 10 puncte I_icon_minitimeMar Mai 10, 2011 2:26 pm Scris de sandy

» Alexia-Diana Basceanu
Limitele care trebuie impuse copiilor - in 10 puncte I_icon_minitimeMar Mai 10, 2011 2:26 pm Scris de sandy

» hainute copii de firma outlet si second hand
Limitele care trebuie impuse copiilor - in 10 puncte I_icon_minitimeLun Mai 09, 2011 5:56 am Scris de ianismagazin

» Album MARA
Limitele care trebuie impuse copiilor - in 10 puncte I_icon_minitimeMier Mai 04, 2011 7:34 pm Scris de teodoraion

» La Multi Ani Ana!!
Limitele care trebuie impuse copiilor - in 10 puncte I_icon_minitimeMar Apr 19, 2011 2:38 am Scris de alinagherman

» 3 lucruri care ne sperie
Limitele care trebuie impuse copiilor - in 10 puncte I_icon_minitimeMier Apr 06, 2011 10:37 pm Scris de sandy

Aprilie 2024
LunMarMierJoiVinSamDum
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Calendar Calendar

Stiri

Terapie on-line


New sponsor










handmade,sourire des couleurs,zambetul culorilor
Limitele care trebuie impuse copiilor - in 10 puncte 2466r05


Sponsori


Limitele care trebuie impuse copiilor - in 10 puncte

+4
oltea
lilique
Mihaela
narcy
8 participanți

In jos

Limitele care trebuie impuse copiilor - in 10 puncte Empty Limitele care trebuie impuse copiilor - in 10 puncte

Mesaj Scris de narcy Dum Iun 06, 2010 12:00 pm

Toti copiii incearca, mai mult sau mai putin frecvent, sa incalce limitele pe care le impunem. Toate acestea sunt normale, dar pentru binele lor, sa nu-i lasam sa o faca. Copilul are nevoie sa intampine o anumita rezistenta. Prin aceste incalcari, copilul testeaza limitele de care are nevoie pentru a se forma. Fara limite, si cu prea multa ingaduinta, el nu se poate structura corect, nu intelege notiunile de bine si rau, ceea ce are dreptul sa faca si, deci, nu se poate sprijini pe nici o baza solida pentru a creste.

  1. Daca nu este ascultator, mai bine ii explicam motivele nemultumirii noastre, ca si ceea ce asteaptam de la el.
  2. Trebuie sa ii vorbim la persoana intai singular: "eu nu vreau ca tu sa fii neascultator, mie nu-mi place sa tipi" etc. Si nu "tu ma enervezi, tu esti neindemanatic" etc.
  3. Trebuie sa ne pastram sangele rece atat cat putem. Cu calm, fiecare poate exprima ceea ce simte. Si copilul intelege ca, aparandu-si pozitia, parintii isi exercita responsabilitatea lor de adulti. Dar este inutil sa ne culpabilizam daca ne enervam, caci este o reactie perfect umana.
  4. Daca cuvintele noastre au depasit gandurile noastre, ii explicam ingerasului nostru ca am fost nervosi si care sunt motivele furiei noastre. Pentru ca, altfel, el ar putea crede repede ca noi nu il iubim...
  5. Atentie la pedepse. Ele nu trebuie sa fie exagerate si, mai ales, nu trebuie sa fie date cu intarziere. Daca copilul face o prostie nu trebuie sa-i spunem: "Maine nu te vei uita la desene animate"; ci, mai degraba: "Nu sunt de acord cu ceea ce ai facut, tu ai facut cateva lucruri interzise, pentru asta (in functie de gravitatea prostiei facute) te pun la colt, sau te las un timp in camera ta ca sa reflectezi la ceea ce ai facut.
    Daca suntem martori la boacana, nu ne descarcam asupra unui tert: "vei vedea ce va spune tata..." Mai bine, aveti grija de prostiile pe care le face imediat; trebuie sa-i spunem ferm, in asa fel incat sa inteleaga, ca il putem iubi chiar daca nu suntem de acord cu el.
  6. O palma la fund nu a facut, niciodata, "rau" nimanui! Cu conditia sa ramana ocazionala si moderata si, contrar a ceea ce se poate citi in prezent, o palma la fund (si nu o chelfaneala sau o bataie zdravana!) nu face dintr-un copil, un copil batut. Nu va deveni pentru atata lucru un delicvent. Esential este ca gestul sa fie explicat dupa trecerea furiei: "mi-a fost frica cand te-am vazut traversand singur, m-am enervat vazand ca nu ma asculti...". Uneori, o palma la fund permite copilului sa se calmeze atunci cand cuvintele nu sunt de ajuns. De fapt, totul depinde de masura si situatia data. Nu toti copii primesc o palma la fund si nu toti parintii dau palme la fundulet.
  7. Fiecare la locul lui: Este esential ca un copil sa inteleaga ca fiecare are un rol bine stabilit: el este copilul parintilor sai si parintii sunt langa el pentru a-l ajuta sa creasca, pentru a-l sfatui, pentru a-l iubi. (A iubi nu inseamna sa fi ingaduitor, dimpotriva, inseamna sa impui limite copilului pentru a-i permite sa devina un adult responsabil.)
    Un copil nu poate sa faca legea cum vrea el; el poate sa-si exprime parerea, dar nu-si poate dirija parintii. Fraza: "este gresit sa interzici" arata bine limitele unui copil. El intelege bine, daca i se explica, ca nu este totul la dispozitia sa: "aceasta emisiune tv nu este pentru tine, aceasta conversatie este pentru adulti, camera noastra este un loc privat, nu ai voie sa intri fara sa-ti fi fost permis, este ora ta de culcare, chiar daca noi ne culcam mai tarziu etc."
    Este important sa stie ca nu poate face tot ceea ce fac cei mari, adultii, si este important sa stie ca noi suntem siguri de pozitia noastra. Mai clar, nu cedam, dar ne confirmam pozitia! Exemplu: in ciuda tipetelor, plansetelor sau imbufnarii, daca noi am decis ca nu trebuie sa se uite la televizor, ii motivam refuzul nostru, dar nu deschidem televizorul sub pretextul de a obtine linistea!
  8. Nu facem niciodata promisiuni desarte! Daca ii spunem: "nu mai vreau sa iti lovesti sora pentru ca te voi pune la colt" si daca el continua sa o faca, facem ceea ce am promis: il punem la colt! Daca nu, nu ne va mai crede si nu vom mai avea influenta asupra sa. Santajul nu este, niciodata, bun, dar ne gasim, uneori, in situatia de a santaja copiii. Indiferent daca e pozitiv sau negativ, esential este sa facem ceea ce am zis. Chiar daca aceasta ne rupe inima!
  9. Sa fim de acord cu sinele si cu sotul! In fata copilului nu trebuie sa aratam niciodata ca suntem in dezacord cu consortul in ceea ce priveste educatia sa. Mai bine, vom discuta cu el (sau cu ea) cand copilul nu este prezent. Acesta intelege repede daca unul spune alb si altul negru, inca de cand este mic. Daca ne cere un lucru precis, il intrebam ce a spus mamica (taticul) si daca nu a fost inca nimic stabilit, ii raspundem ca vom discuta. Dar trebuie sa fim, de asemenea, de acord cu noi insine! Daca am decis ca nu trebuie sa-i dam suzeta in timpul zilei, nu vom ceda celui mai mic capriciu sau celui mai mic motiv! Chiar pentru a fi linistiti! Atunci cand decidem ceva, trebuie sa respectam ceea ce am decis.
  10. Nu trebuie sa fim nici prea slabi, nici prea exigenti: un bebelus, chiar mic, intelege foarte bine cand ridicam tonul sau cand ne incruntam sprancenele! Inutil atunci sa spunem inainte de 2 sau 3 ani: "nu intelege, e prea mic. Din contra, el nu va intelege de ce ne schimbam atitudinea de pe o zi pe alta. Un copil, oricat de mic, intelege si simte totul, deci, trebuie sa adoptam, de la inceput, o atitudine ferma atunci cand trebuie, pentru ca stie de la inceput la ce sa se margineasca. Va fi prea tarziu, sau cel putin, prea dur, sa redresam lucrurile o data ce problema a aparut. Dar atentie, nu putem sa cerem totul in acelasi timp! Prea multa exigenta ar crea copilului nostru impresia ca nu este in stare sa ne satisfaca. Mai bine sa fim intrasigenti in chestiunile care ni se par mai importante si sa fim indulgenti, cel putin temporar, cu micile deprinderi sau alte atitudini care nu ne convin, dar care nu sunt, in fond, nici foarte importante si nici grave. Exemplu: un copil nu trebuie sa loveasca cu piciorul (sau sa aiba alte manifestari gestuale agresive) fata de parintii sai (sau alti adulti), nu il lasam sa faca acest lucru si ne manifestam dezacordul. Din contra, daca isi manifesta nemultumirea tavalindu-se pe pamant, il lasam sa o faca si, lasandu-l, se va opri singur.
Cu aceste sfaturi bune, va uram curaj mult, educatia unui copil nu a fost niciodata un lucru usor si nu exista educatie perfecta!!! Chiar daca exista, oricum, cateva lucruri de reprosat parintilor, faceti ceea ce simtiti, lasati-va ghidati de bunul simt si de constiinta dumneavoastra. Esentialul cu un copil: este sa fi corect si sa-l iubesti.
narcy
narcy
Mamica cea mai tare
Mamica cea mai tare

Varsta : 41
Localizare : BRAILA
Job/Fun : andreea ingerasul mamii
Stare de spirit : FERICITA SI IUBITA
Nume poznas : mami-Narcisa
tati:Paul
puiul nostru:Andreea
Inscriere : 28/10/2008
Nr. mesaje : 3802

Sus In jos

Limitele care trebuie impuse copiilor - in 10 puncte Empty Re: Limitele care trebuie impuse copiilor - in 10 puncte

Mesaj Scris de Mihaela Dum Iun 06, 2010 2:15 pm

multumim narcy penru articol foarte bun si la obiect Limitele care trebuie impuse copiilor - in 10 puncte 100964
Mihaela
Mihaela
Mamica admin.
Mamica admin.

Varsta : 42
Localizare : braila
Job/Fun : mamica de Mara
Stare de spirit : fericita sii iubita
Despre noi : Limitele care trebuie impuse copiilor - in 10 puncte 526438t4ocp540c1
Nume poznas : Mihaela/Mara
Inscriere : 22/10/2008
Nr. mesaje : 2274

http://www.copilasipoznasi.com

Sus In jos

Limitele care trebuie impuse copiilor - in 10 puncte Empty Re: Limitele care trebuie impuse copiilor - in 10 puncte

Mesaj Scris de lilique Dum Iun 06, 2010 5:10 pm

interesant si de mare ajutor articolul tau narcy! Multumim mult!
lilique
lilique
Mamica moderator
Mamica moderator

Varsta : 40
Localizare : tg-jiu
Job/Fun : secretar scoala
Stare de spirit : mamica fericita
Nume poznas : Doncea Elena Areta si Doncea Florin Valentin
Inscriere : 08/02/2009
Nr. mesaje : 2003

Sus In jos

Limitele care trebuie impuse copiilor - in 10 puncte Empty Re: Limitele care trebuie impuse copiilor - in 10 puncte

Mesaj Scris de oltea Dum Iun 06, 2010 5:44 pm

Interesant articol ai scris narcy.
oltea
oltea
Mamica moderator
Mamica moderator

Varsta : 55
Localizare : brasov
Job/Fun : cel mai nou job al meu: mami / sudoku
Stare de spirit : ok
Inscriere : 05/01/2009
Nr. mesaje : 2419

Sus In jos

Limitele care trebuie impuse copiilor - in 10 puncte Empty Re: Limitele care trebuie impuse copiilor - in 10 puncte

Mesaj Scris de raruta Joi Iun 17, 2010 2:36 am

Foarte frumos si interesant articol. Mi-a placut articolul cu palmuta la fund. Mare dreptate.
raruta
raruta
Mamica admin.
Mamica admin.

Varsta : 43
Localizare : PISCU
Job/Fun : bibliotecar scolar
Stare de spirit : vesela,energica , comunicativa
Despre noi : Rares-Valentin este minunea pe care am asteptat-o ceva timp. Acum el este centrul universului nostru.
Inscriere : 29/10/2008
Nr. mesaje : 6082

Sus In jos

Limitele care trebuie impuse copiilor - in 10 puncte Empty Re: Limitele care trebuie impuse copiilor - in 10 puncte

Mesaj Scris de Mihaela Joi Iun 17, 2010 3:36 am

pai o palmuta doua nu au cum sa faca rau, dar data atunci cand este musai necesar, stii tu vorba aia: unde da mami .. creste"
Mihaela
Mihaela
Mamica admin.
Mamica admin.

Varsta : 42
Localizare : braila
Job/Fun : mamica de Mara
Stare de spirit : fericita sii iubita
Despre noi : Limitele care trebuie impuse copiilor - in 10 puncte 526438t4ocp540c1
Nume poznas : Mihaela/Mara
Inscriere : 22/10/2008
Nr. mesaje : 2274

http://www.copilasipoznasi.com

Sus In jos

Limitele care trebuie impuse copiilor - in 10 puncte Empty Re: Limitele care trebuie impuse copiilor - in 10 puncte

Mesaj Scris de alinagherman Joi Iun 17, 2010 6:24 pm

foarte utile informatiile. pana acum zic eu ca am reusit sa respect o parte din ele. fabi este destul de ascultator
alinagherman
alinagherman
Mamica moderator
Mamica moderator

Varsta : 41
Localizare : Iasi
Job/Fun : fun
Stare de spirit : vesela
Nume poznas : Fabian Mihai si Eduard Stefan
Inscriere : 11/01/2009
Nr. mesaje : 2018

Sus In jos

Limitele care trebuie impuse copiilor - in 10 puncte Empty Re: Limitele care trebuie impuse copiilor - in 10 puncte

Mesaj Scris de paul_A Dum Iun 20, 2010 3:59 pm

interesant articol Limitele care trebuie impuse copiilor - in 10 puncte 100964

paul_A
Mamica efervescenta
Mamica efervescenta

Varsta : 38
Localizare : valenii de munte
Job/Fun : studenta
Stare de spirit : buna
Nume poznas : mamy Florina
bebe Alexia-Gabriela

Limitele care trebuie impuse copiilor - in 10 puncte Glitterfy9005530450D36
Inscriere : 26/01/2009
Nr. mesaje : 826

Sus In jos

Limitele care trebuie impuse copiilor - in 10 puncte Empty Re: Limitele care trebuie impuse copiilor - in 10 puncte

Mesaj Scris de sandy Dum Iun 20, 2010 4:31 pm

super articolul

sunt de parere ca trebuie sa fii ferm,cand iei o decizie...
sandy
sandy
Ajutor de admin
Ajutor de admin

Varsta : 39
Localizare : calarasi
Job/Fun : studenta/mamica
Stare de spirit : buna
Despre noi : am 25 de ani
sunt o persoana,prietenoasa,caruia nu-i plac persoanele false
Nume poznas : sandy

cristian
Inscriere : 25/04/2010
Nr. mesaje : 1870

Sus In jos

Limitele care trebuie impuse copiilor - in 10 puncte Empty Re: Limitele care trebuie impuse copiilor - in 10 puncte

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum