Bine ati venit pe forumu nostru plin de culoare si voie buna.
Pentru a ne ajuta sa ne marim comunitatea va rugam sa va inregistrati !
O zi buna va doresc pe forum si succes la cat mai multe posturi.

Atentie, nu folositi Internet Explorer 6-7 [ nici 8 nu ar trebui, dar merge ] , folositi Mozilla pentru o buna vizualizare a forumului.

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Bine ati venit pe forumu nostru plin de culoare si voie buna.
Pentru a ne ajuta sa ne marim comunitatea va rugam sa va inregistrati !
O zi buna va doresc pe forum si succes la cat mai multe posturi.

Atentie, nu folositi Internet Explorer 6-7 [ nici 8 nu ar trebui, dar merge ] , folositi Mozilla pentru o buna vizualizare a forumului.
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Conectare

Mi-am uitat parola

Admin on-line
Mihaela

Ana Maria

Cine este conectat?
În total sunt 3 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 3 Vizitatori

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 141, Mar Feb 01, 2011 3:33 am
Ultimele subiecte
» IMBRACAMINTE COPII IMPORT THAILANDA HAINE ARAMIS
Psiholog pentru voi! - Pagina 2 I_icon_minitimeMar Iun 28, 2011 10:49 am Scris de tavibkk

» ce am gatit azi
Psiholog pentru voi! - Pagina 2 I_icon_minitimeMar Iun 07, 2011 8:09 pm Scris de ShopKids

» Haine copii
Psiholog pentru voi! - Pagina 2 I_icon_minitimeMar Iun 07, 2011 7:48 pm Scris de ShopKids

» Bijuterii UNICAT - realizate manual
Psiholog pentru voi! - Pagina 2 I_icon_minitimeLun Mai 30, 2011 4:35 pm Scris de eOti

» Premiatii concursului
Psiholog pentru voi! - Pagina 2 I_icon_minitimeMar Mai 10, 2011 2:26 pm Scris de sandy

» Alexia-Diana Basceanu
Psiholog pentru voi! - Pagina 2 I_icon_minitimeMar Mai 10, 2011 2:26 pm Scris de sandy

» hainute copii de firma outlet si second hand
Psiholog pentru voi! - Pagina 2 I_icon_minitimeLun Mai 09, 2011 5:56 am Scris de ianismagazin

» Album MARA
Psiholog pentru voi! - Pagina 2 I_icon_minitimeMier Mai 04, 2011 7:34 pm Scris de teodoraion

» La Multi Ani Ana!!
Psiholog pentru voi! - Pagina 2 I_icon_minitimeMar Apr 19, 2011 2:38 am Scris de alinagherman

» 3 lucruri care ne sperie
Psiholog pentru voi! - Pagina 2 I_icon_minitimeMier Apr 06, 2011 10:37 pm Scris de sandy

Mai 2024
LunMarMierJoiVinSamDum
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Calendar Calendar

Stiri

Terapie on-line


New sponsor










handmade,sourire des couleurs,zambetul culorilor
Psiholog pentru voi! - Pagina 2 2466r05


Sponsori


Psiholog pentru voi!

+9
raruta
yoanici
narcy
capbunvivi
nada
Arthemis09
Mihaela
m23luiza
terapieonline
13 participanți

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

In jos

Psiholog pentru voi! - Pagina 2 Empty Re: Psiholog pentru voi!

Mesaj Scris de Arthemis09 Mier Mai 13, 2009 9:32 pm

Ba i-am luat de vreo 3 ori si medicamentele care i se dadeau gratis de la medicul de familie ... tot eu! Face orice doar sa n-ajunga la dr. Solutie pentru a schimba aceasta stare de fapt ar fi?

Arthemis09
Mamica noua
Mamica noua

Varsta : 46
Localizare : Bucuresti
Job/Fun : familia, dreptul, tradusul, multeee
Stare de spirit : super
Inscriere : 02/02/2009
Nr. mesaje : 57

Sus In jos

Psiholog pentru voi! - Pagina 2 Empty Re: Psiholog pentru voi!

Mesaj Scris de terapieonline Mier Mai 13, 2009 9:33 pm

Arthemis09 a scris:Ba i-am luat de vreo 3 ori si medicamentele care i se dadeau gratis de la medicul de familie ... tot eu! Face orice doar sa n-ajunga la dr. Solutie pentru a schimba aceasta stare de fapt ar fi?

pot sa te intreb ce varsta are mama ta? si ce profesie a avut? ca presupun ca acum nu mai lucreaza,nu? nu este foarte relevant, insa ma ajuta sa imi fac o imagine mai buna...

terapieonline
Psiholog
Psiholog

Localizare : Bucuresti
Job/Fun : psiholog
Stare de spirit : excelenta
Despre noi : Indrazneste! terapia nu este un moft! Impreuna, viata ta poate redeveni roz.
Nume poznas : Ioana Rahoveanu
Inscriere : 13/05/2009
Nr. mesaje : 53

Sus In jos

Psiholog pentru voi! - Pagina 2 Empty Re: Psiholog pentru voi!

Mesaj Scris de Mihaela Mier Mai 13, 2009 9:37 pm

Multumesc Ioana , mi-ai fost de ajutor, o sa vb si cu mamica lui, poate intra si discuta cu tine mai multe. In cazul meu, o sa vb cu mamaia lui si sper sa inteleaga.Multumsc de sfaturi. O sa revin si cu alte intrebari
Mihaela
Mihaela
Mamica admin.
Mamica admin.

Varsta : 42
Localizare : braila
Job/Fun : mamica de Mara
Stare de spirit : fericita sii iubita
Despre noi : Psiholog pentru voi! - Pagina 2 526438t4ocp540c1
Nume poznas : Mihaela/Mara
Inscriere : 22/10/2008
Nr. mesaje : 2274

http://www.copilasipoznasi.com

Sus In jos

Psiholog pentru voi! - Pagina 2 Empty Re: Psiholog pentru voi!

Mesaj Scris de Arthemis09 Mier Mai 13, 2009 9:40 pm

O traduc eu cumva si-o aduc pe drumul cel bun! M-a sunat si iar i-am zis ... a ramas oarecum incurcata chestiunea ... ca-i e greu sa faca drumul, ca ii trebuie trimitere sa faca toate analizele ... in sfarsit, o iau de-o aripa la propriu, ca de vorbit si planuit am tot facut-o si n-a iesit nimic.
Ma scuzati, ma striga bb ... :patut:

A! O alta intrebare ... legata de fetita de 3 ani si jumatate care de la cateva luni se bataie / se izbeste cu spatele de canapea, etc., mai ales cand e suparata ca nu i se face pe plac (adica nu papa tone de ciocolata, nu e lasata sa se uite le Kanal D sau CN non-stop, nu e dusa-n parc sa cada cu nasul in nisip de pe tobogan etc. la comanda ...). Nu reusim s-o dezvatam. Mentionez ca sora sotului s-a batait asa pana la 11 ani, iar bebe vad c-o ia, uneori, pe urmele lor. :108:

Arthemis09
Mamica noua
Mamica noua

Varsta : 46
Localizare : Bucuresti
Job/Fun : familia, dreptul, tradusul, multeee
Stare de spirit : super
Inscriere : 02/02/2009
Nr. mesaje : 57

Sus In jos

Psiholog pentru voi! - Pagina 2 Empty Re: Psiholog pentru voi!

Mesaj Scris de Arthemis09 Mier Mai 13, 2009 9:44 pm

Mama are 59 de ani si a lucrat ca steno-dactilograf si contabil la MAE si la reprezentante ale MAE in afara. Adica a vazut multe si-a intrat in contact cu persoane de toate felurile, de toate rangurile si s-a inteles super cu toata lumea. S-a pensionat cu 2 ani mai devreme, fiindca i se tot propunea sa plece la diferite misiuni si a zis ca nu se mai simte in stare fizic sa faca atata drum/drumuri. Se temea chiar sa nu incurce/uite anumite informatii secrete, etc.

Arthemis09
Mamica noua
Mamica noua

Varsta : 46
Localizare : Bucuresti
Job/Fun : familia, dreptul, tradusul, multeee
Stare de spirit : super
Inscriere : 02/02/2009
Nr. mesaje : 57

Sus In jos

Psiholog pentru voi! - Pagina 2 Empty Re: Psiholog pentru voi!

Mesaj Scris de m23luiza Mier Mai 13, 2009 9:48 pm

Multumesc frumos pentru raspuns! :)
m23luiza
m23luiza
Mamica cu experienta
Mamica cu experienta

Varsta : 45
Localizare : Galati, Romania
Job/Fun : mamica
Stare de spirit : buuuna
Despre noi : Eu sunt Luiza, mami a lu' Robert Gabriel care are 1 an si 8 luni
Nume poznas : Luiza, mami a lui Robert, nascut pe 13 martie 2007
Inscriere : 10/11/2008
Nr. mesaje : 346

Sus In jos

Psiholog pentru voi! - Pagina 2 Empty Re: Psiholog pentru voi!

Mesaj Scris de terapieonline Mier Mai 13, 2009 9:50 pm

Arthemis09 a scris:O traduc eu cumva si-o aduc pe drumul cel bun! M-a sunat si iar i-am zis ... a ramas oarecum incurcata chestiunea ... ca-i e greu sa faca drumul, ca ii trebuie trimitere sa faca toate analizele ... in sfarsit, o iau de-o aripa la propriu, ca de vorbit si planuit am tot facut-o si n-a iesit nimic.
Ma scuzati, ma striga bb ... :patut:

A! O alta intrebare ... legata de fetita de 3 ani si jumatate care de la cateva luni se bataie / se izbeste cu spatele de canapea, etc., mai ales cand e suparata ca nu i se face pe plac (adica nu papa tone de ciocolata, nu e lasata sa se uite le Kanal D sau CN non-stop, nu e dusa-n parc sa cada cu nasul in nisip de pe tobogan etc. la comanda ...). Nu reusim s-o dezvatam. Mentionez ca sora sotului s-a batait asa pana la 11 ani, iar bebe vad c-o ia, uneori, pe urmele lor. :108:

in general se aplica ceea ce am scris si mai sus, legat de modul copiilor de a se expriam. in cazul ei insa, presupun ca vorbeste la cei 3 anisori?? daca da, atunci aceste gesturi sunt doar pentru a iesi in evidenta, spre a se face bagata in seama. Data viitoare cand face astfel de gesturi, fa-te ca nu o vezi. comporta-ta ca si cum nu ar fi facut nimic. DEsigur, mentine-ti atitudinea. Daca nu o lasi sa se uite la TV, si ea incepe sa se tranteasca, tu in continuare nu deschizi TV-ul insa te comporti ca si cum ea nu a reactionat in nici un fel. Va continua un timp, insa intr-un final isi va dea seama ca astfel nu iti capteaza atentia si nici iubirea si se va linisit. Va apela la alte metode, mai putin daunatoare, cum ar fi pupicii...deci totul e sa nu ii acorzi atentie...ea asta cauta defapt...sa fie bagata in seama...ca stie ca daca face astfel,toata lumea fuge la ea...mult succes!

terapieonline
Psiholog
Psiholog

Localizare : Bucuresti
Job/Fun : psiholog
Stare de spirit : excelenta
Despre noi : Indrazneste! terapia nu este un moft! Impreuna, viata ta poate redeveni roz.
Nume poznas : Ioana Rahoveanu
Inscriere : 13/05/2009
Nr. mesaje : 53

Sus In jos

Psiholog pentru voi! - Pagina 2 Empty Re: Psiholog pentru voi!

Mesaj Scris de terapieonline Mier Mai 13, 2009 9:51 pm

m23luiza a scris:Multumesc frumos pentru raspuns! :)

cu multa placere! si alta data!

terapieonline
Psiholog
Psiholog

Localizare : Bucuresti
Job/Fun : psiholog
Stare de spirit : excelenta
Despre noi : Indrazneste! terapia nu este un moft! Impreuna, viata ta poate redeveni roz.
Nume poznas : Ioana Rahoveanu
Inscriere : 13/05/2009
Nr. mesaje : 53

Sus In jos

Psiholog pentru voi! - Pagina 2 Empty Re: Psiholog pentru voi!

Mesaj Scris de terapieonline Mier Mai 13, 2009 9:57 pm

Arthemis09 a scris:Mama are 59 de ani si a lucrat ca steno-dactilograf si contabil la MAE si la reprezentante ale MAE in afara. Adica a vazut multe si-a intrat in contact cu persoane de toate felurile, de toate rangurile si s-a inteles super cu toata lumea. S-a pensionat cu 2 ani mai devreme, fiindca i se tot propunea sa plece la diferite misiuni si a zis ca nu se mai simte in stare fizic sa faca atata drum/drumuri. Se temea chiar sa nu incurce/uite anumite informatii secrete, etc.

ok. mama ta a fost si este cu certitudine o femeie puternica. nu stiu daca neaparat fizic, insa psihic cu siguranta. Sa lucrezi acolo inseamna sa ai o foarte buna capacitate de stapanire de sine si multe altele... tind sa cred ca este "capul" familiei si in permanenta detinea controlulin casa atata timp cat tu erai mica. gresesc cumva?
este evident ca tendinta de a demonstra ca este si acum puternica se manifesta si acum..si mult timp de acum inainte.
sunt de parere ca unica solutie de a o determina sa se ingrijeasca, este sa faci apel la latura emotionala. caci in ceea ce priveste luatul cu forta...nu stiu de ce insa am impresia ca tot ea va castiga...poate ar trebui o perioada de cateva zile sa o lasi in pace, sa nu-i mai spui nimic despre medici sialte chestii...ca acum daca vede ca o "bombardezi" va tinde sa puna un zid, si orice ai zice va avea pregatita o forma de refuz... las-o putin sa reflecteze...iar cand se linistesc apele,apeleaza la latura emotionala,cum numai noi,fetele stim sa vorbim cu mamele...iti doresc mult succes. daca tot nu functioneaza,o sa iti propun o alta alternativa. sper insa sa reusesti!

terapieonline
Psiholog
Psiholog

Localizare : Bucuresti
Job/Fun : psiholog
Stare de spirit : excelenta
Despre noi : Indrazneste! terapia nu este un moft! Impreuna, viata ta poate redeveni roz.
Nume poznas : Ioana Rahoveanu
Inscriere : 13/05/2009
Nr. mesaje : 53

Sus In jos

Psiholog pentru voi! - Pagina 2 Empty Re: Psiholog pentru voi!

Mesaj Scris de terapieonline Mier Mai 13, 2009 10:26 pm

dragelor mamici, pe ziua de astazi va las... daca mai aveti intrebari, postati-le linistite, cu siguranta veti primi raspuns la ele. am sa verific periodic forumul.
o seara placuta tuturor!

terapieonline
Psiholog
Psiholog

Localizare : Bucuresti
Job/Fun : psiholog
Stare de spirit : excelenta
Despre noi : Indrazneste! terapia nu este un moft! Impreuna, viata ta poate redeveni roz.
Nume poznas : Ioana Rahoveanu
Inscriere : 13/05/2009
Nr. mesaje : 53

Sus In jos

Psiholog pentru voi! - Pagina 2 Empty Re: Psiholog pentru voi!

Mesaj Scris de capbunvivi Joi Mai 14, 2009 12:35 am

ne esti de mare ajutor ioana multumim ca esti alaturi de noi

capbunvivi
Mamica cu greutate
Mamica cu greutate

Varsta : 42
Localizare : Braila
Job/Fun : /plimbarile
Stare de spirit : buna
Nume poznas : mama:vivi;BB
Inscriere : 12/11/2008
Nr. mesaje : 2364

Sus In jos

Psiholog pentru voi! - Pagina 2 Empty Re: Psiholog pentru voi!

Mesaj Scris de yoanici Joi Mai 14, 2009 2:17 am

Bun venit Ioana.Ne bucuram ca esti alaturi de noi.
yoanici
yoanici
Mamica cu greutate
Mamica cu greutate

Varsta : 46
Localizare : braila
Job/Fun : baietelul meu
Stare de spirit : fericita
Nume poznas : IOANA SI BB ANDREI
Inscriere : 02/02/2009
Nr. mesaje : 2441

Sus In jos

Psiholog pentru voi! - Pagina 2 Empty Re: Psiholog pentru voi!

Mesaj Scris de Arthemis09 Joi Mai 14, 2009 6:37 am

Multumim, Ioana, ca ne acorzi cate putin din timpul tau. :)
Fata mea vorbeste de la 3 luni (ma-ma, e-te, mani/money c-o puneam sa repete diverse de-atunci - sunt traducator; stie sa numere in engleza, stie expresii, etc. Nu pierdem vremea, avansam ... In fiecare zi, mai invatam ceva si ea e cea care vine si ma-ntreaba ... mai citim povesti, mai invatam alfabetul cu imagini (animale, Psiholog pentru voi! - Pagina 2 772993, etc. ce-ncep cu literele respective ca sa asocieze rapid si sa memoreze). La gradi, nu asculta pe nimeni. Educatoarele ii cheama in cerc, ea nu participa, sta retrasa, dar memoreaza si strofele altora cand e vreo serbare ceva. O mamica i-a spus sotului ca fii-mea stia toate strofele celorlalti copii, iar aceia abia erau in stare sa le silabiseasca pe ale lor. Asa-s geniile din Carpati - cum ii zice sotul. Noaptea poarta inca pampers, de papat e greu de convins, daca nu-i faci pe plac ... riposteaza si tot asa. Ma-ntreb cat o sa mai dureze asta. Eu am rabdare, zicandu-mi ca atunci cand o voi da la scoala, isi va veni in fire, adica sa devina mai responsabila, ca vor fi teme de facut, TV doar o jumatate de h/zi sau nici atat. Eu asa zic: ca pe la 6-7 ani voi avea o mai buna comunicare cu ea. Ideea e ca intelege tot de la 8 luni, dar nu pune-n practica. Ii place sa enerveze, sa se dea-n spectacol. Copiii-s si speculanti sentimentali de foarte mici. O mai trimit in camera ei cand vad ca sare calul.

Mama ... da, ea era cu shoppingul, cu gatitul, cu tot. Stia mereu tot ce misca. Merge pe mana mea pana la urma ca n-are-ncotro! Faza e c-o stie si nu-i convine! Se mai schimba foaia, de! Mai canta si oul, nu numai gaina! Mai degraba din partea ei am simtit putina gelozie uneori si reiesea clar si din glas si din anumite afirmatii. I-a zis sotului meu de multe ori cu admiratie-n glas c-am fost foarte curajoasa sa fac doi copii, ca ea nu a mai fost in stare (are si ea regretele ei: niste avorturi, fiindca atunci nu puteai sta acasa cu copilul, era greu, n-o ajuta nimeni, dupa cum nici pe mine nu m-ajuta nimeni, dar macar pot sta sa mi-i cresc singura), ca am stat atata prin scoala, serviciu, etc. si multe altele pe care ea nu le-ar fi facut. In sfarsit ... viata omului e un roman sau mai multe ... totul e asa de simplu si totusi asa de complicat! Eu zic cum ca e mai bine sa faci decat sa regreti ca n-ai facut: am avut un accident de masina cand eram in prima luna si jumatate de sarcina cu bebe care are acum 9 luni, am facut 3 radiografii, toata lumea inclina spre a face intrerupere de sarcina, eu nici n-am vrut s-aud. Mi-am zis ca am gena sanatoasa si copilul meu nu poate fi decat cel mai sanatos si frumos, ceea ce s-a si aratat a fi, dandu-i pe spate pe necredinciosi. Asta a demonstrat inca o data ca nimic nu se intampla fara un scop - din toate invatam cate ceva, toate-s trepte intru desavarsirea cunoasterii proprii si nu numai - si ca, daca gandesti pozitiv si ai incredere in tine, iese totul asa cum iti propui. Nu are voie sa iasa altfel!

Va doresc tuturor numai bine!

Arthemis09
Mamica noua
Mamica noua

Varsta : 46
Localizare : Bucuresti
Job/Fun : familia, dreptul, tradusul, multeee
Stare de spirit : super
Inscriere : 02/02/2009
Nr. mesaje : 57

Sus In jos

Psiholog pentru voi! - Pagina 2 Empty Re: Psiholog pentru voi!

Mesaj Scris de terapieonline Joi Mai 14, 2009 4:12 pm

buna Arthemis,
Ma bucur sa vad ce familie frumoasa si ce copilasi poznasi ai! cat despre fetita ta, nu neaprat pragul asta cu scoala o va mai tempera, ci se va "regla" de la sine, cand ti-e lumea mai draga si nu te astepti. atata timp cat nu face lucruri extreme, consider ca ea acum doar isi cladeste personalitatea.
Cat despre faptul ca memoreaza tot ce prinde, nu am inteles exact ce varsta are ea acum,insa as recomanda sa o vada un pisholog si sa-i stabileasca un coeficient de inteligenta. Poate cine stie, vorba cu geniile din Carpati se adevereste! iar in conditiile in care afli ca ai un copil supra dezvoltat intelectual, atunci stii exact ce trebuie sa faci pe mai departe.

toate cele bune!

terapieonline
Psiholog
Psiholog

Localizare : Bucuresti
Job/Fun : psiholog
Stare de spirit : excelenta
Despre noi : Indrazneste! terapia nu este un moft! Impreuna, viata ta poate redeveni roz.
Nume poznas : Ioana Rahoveanu
Inscriere : 13/05/2009
Nr. mesaje : 53

Sus In jos

Psiholog pentru voi! - Pagina 2 Empty Re: Psiholog pentru voi!

Mesaj Scris de Mihaela Joi Mai 14, 2009 8:56 pm

Buna Artemis , pot sa iti spun parerea mea, sau macar sa iti spun ce am facut noi cu socrul meu, care ori de teama rezultatului, ori pentru ca este mai indaratnic, nu voia sa mearga la medic, sau sa isi faca analize,(la noi este mai grava situatia).Noi ne-am unit, noi, cu mama soacra, si cu cumnata si cumnatul meu, am stat cu gura pe el,am recurs si la lacrimi, si i-am dat alternative.. asa am reusit. Sincer iti spun ca daca nu eram uniti... poate el nu era acum( are cancer la plamani)

Eu iti urez sa fii tare , pe pozitie, sa iti imobilizezi fam. si sa "stati" cu gura pe ea. Sa dea Domnul sa nu fie nimic grav, sa se poata rezolva fiecare problema de sanatate a dansei.

Mult succes si sper ca am fost de ajutor
Mihaela
Mihaela
Mamica admin.
Mamica admin.

Varsta : 42
Localizare : braila
Job/Fun : mamica de Mara
Stare de spirit : fericita sii iubita
Despre noi : Psiholog pentru voi! - Pagina 2 526438t4ocp540c1
Nume poznas : Mihaela/Mara
Inscriere : 22/10/2008
Nr. mesaje : 2274

http://www.copilasipoznasi.com

Sus In jos

Psiholog pentru voi! - Pagina 2 Empty Re: Psiholog pentru voi!

Mesaj Scris de terapieonline Lun Mai 18, 2009 11:50 pm

buna mamici!
m-am tinut de promisiune, si astazi, timp de o ora, putem vorbi online despre orice va framanta!

pupici!

terapieonline
Psiholog
Psiholog

Localizare : Bucuresti
Job/Fun : psiholog
Stare de spirit : excelenta
Despre noi : Indrazneste! terapia nu este un moft! Impreuna, viata ta poate redeveni roz.
Nume poznas : Ioana Rahoveanu
Inscriere : 13/05/2009
Nr. mesaje : 53

Sus In jos

Psiholog pentru voi! - Pagina 2 Empty Re: Psiholog pentru voi!

Mesaj Scris de terapieonline Mar Mai 26, 2009 12:38 am

buna mamici! nici una nu mai vrea sa vorbeasca pe aici? :suspect:

terapieonline
Psiholog
Psiholog

Localizare : Bucuresti
Job/Fun : psiholog
Stare de spirit : excelenta
Despre noi : Indrazneste! terapia nu este un moft! Impreuna, viata ta poate redeveni roz.
Nume poznas : Ioana Rahoveanu
Inscriere : 13/05/2009
Nr. mesaje : 53

Sus In jos

Psiholog pentru voi! - Pagina 2 Empty Re: Psiholog pentru voi!

Mesaj Scris de capbunvivi Mar Mai 26, 2009 4:57 am

uff draguto iti las eu o intrebare
cum sa il determin pe baietelul meu de 1 an si 6 luni ca nu se intampla nimik daca face Psiholog pentru voi! - Pagina 2 367897
a fost o data constipat si a iesit foarte greu afara,am fost cu el la dr ,am facut tratment,acum ju mai e constipat ,insa se abtine sa faca Psiholog pentru voi! - Pagina 2 367897 si din cauza asta se poate constipa iar,nu vrea sa faca Psiholog pentru voi! - Pagina 2 367897 ,se abtine

capbunvivi
Mamica cu greutate
Mamica cu greutate

Varsta : 42
Localizare : Braila
Job/Fun : /plimbarile
Stare de spirit : buna
Nume poznas : mama:vivi;BB
Inscriere : 12/11/2008
Nr. mesaje : 2364

Sus In jos

Psiholog pentru voi! - Pagina 2 Empty Re: Psiholog pentru voi!

Mesaj Scris de terapieonline Mier Mai 27, 2009 11:57 pm

capbunvivi a scris:uff draguto iti las eu o intrebare
cum sa il determin pe baietelul meu de 1 an si 6 luni ca nu se intampla nimik daca face Psiholog pentru voi! - Pagina 2 367897
a fost o data constipat si a iesit foarte greu afara,am fost cu el la dr ,am facut tratment,acum ju mai e constipat ,insa se abtine sa faca Psiholog pentru voi! - Pagina 2 367897 si din cauza asta se poate constipa iar,nu vrea sa faca Psiholog pentru voi! - Pagina 2 367897 ,se abtine

Buna,
Cauzele pentru care face acest lucru pot fi multiple: in primul rand, poate exista riscul ca insa ceva sa il mai supere la "locul faptei" poate fi vorba chiar si de o mica usturime, care lui sa ii creeze o senzatie de disconfort. Desemenea, poate exista riscul ca in acele momente in care ati avut probleme cu el si a fost nevoie de suport medical, dorctorul respectiv sa nu se fi comportat cu el cu rabdarea de care ar fi avut el nevoie si atunci a manifestat un rationament de tipul-nu fac Psiholog pentru voi! - Pagina 2 367897 nu patesc nimic; fac Psiholog pentru voi! - Pagina 2 367897, ma doare sau vine iar vreun nene/ tanti si imi baga ceva in fundulet.
Acum am disctat de niste evetuale cauze. Ceea ce ai putea tu sa incerci, este sa ii umpli olita cu jucarii, sa te joci cu el, sa-i explici "uite, ursuletul face Psiholog pentru voi! - Pagina 2 367897, bravo ursulet-si sa-l pupi...apoiuite, masnuta face Psiholog pentru voi! - Pagina 2 367897-bravo masinuta"...si chiar sa l pui acolo, pe olita, ca si cum ucriil propriu-zis ar face acea activitate. el, cu sguranta, se va uitanedumerit...cum apar jucariile li pe oltalui...iar la final, cand simti tu ca ar fi momentul, il pui si pe el pe olita, cu jucariile mai sus descrise (desigur, cele pe care le vei alege tu),astfel in mintea lui va rememora momentul in care jucariile au facut Psiholog pentru voi! - Pagina 2 367897, si va intelege ce trebuie sa faca si al, la randul lui.

Astept sa-mi spui cum a functionat!

terapieonline
Psiholog
Psiholog

Localizare : Bucuresti
Job/Fun : psiholog
Stare de spirit : excelenta
Despre noi : Indrazneste! terapia nu este un moft! Impreuna, viata ta poate redeveni roz.
Nume poznas : Ioana Rahoveanu
Inscriere : 13/05/2009
Nr. mesaje : 53

Sus In jos

Psiholog pentru voi! - Pagina 2 Empty Re: Psiholog pentru voi!

Mesaj Scris de capbunvivi Joi Mai 28, 2009 3:44 am

multumesc mult pentru raspuns.
Dr sa purtat foarte bland cu el si a avut multa rabdare.Chestia cu olita l-am pus si nu vrea cu nici un chip sa stea.O sa incerc cu jucariile sa le pun pe olita sa vedem daca functioneaza.Ca asa de zis i-am zis "uite toata lumea face Psiholog pentru voi! - Pagina 2 367897 ,si catelul,si masinuta....." adica de zis ii zic ,numai ca nu am exemplificat fizic.Voi incerca si asta.De usturat sunt convinsa ca il ustura pt ca in urma tratamentului a facut o iritatie la fundulet,iar pt eventuale fisuri anale il dau in interuior cu o crema recomandata de dr.

multumesc inca o data foarte mult,si o sa incerc ce m-ai sfatuit,iar dupa ceea iti voi spune.pupici .multumesc.

capbunvivi
Mamica cu greutate
Mamica cu greutate

Varsta : 42
Localizare : Braila
Job/Fun : /plimbarile
Stare de spirit : buna
Nume poznas : mama:vivi;BB
Inscriere : 12/11/2008
Nr. mesaje : 2364

Sus In jos

Psiholog pentru voi! - Pagina 2 Empty Re: Psiholog pentru voi!

Mesaj Scris de raruta Joi Mai 28, 2009 12:30 pm

Am si eu o intrebare.

M a confrunt cu o problema si chiar nu stiu cum sa o rezolv. Baietelul meu, Rares, are 1 an si 4 lunite si am observat ca ii e teama de lucrurile mari. Uite de exemplu ieri am instalat un cort in curte sicand a vazut ca se inalta a inceput sa tipe. O alta chestie nu mai sta in masina cand trebuie sa mergem undeva. Cum porneste masina, cum incepe sa planga. Si cand era mic nu zicea nimik.
Cum trebuie sa procedez?
raruta
raruta
Mamica admin.
Mamica admin.

Varsta : 43
Localizare : PISCU
Job/Fun : bibliotecar scolar
Stare de spirit : vesela,energica , comunicativa
Despre noi : Rares-Valentin este minunea pe care am asteptat-o ceva timp. Acum el este centrul universului nostru.
Inscriere : 29/10/2008
Nr. mesaje : 6082

Sus In jos

Psiholog pentru voi! - Pagina 2 Empty Re: Psiholog pentru voi!

Mesaj Scris de scumpetea Joi Mai 28, 2009 1:50 pm

Am si eu o intrebare...Baietelul meu are 1 an si doua luni si ii e foarte frica de persoane straine...Daca nu il ating nu e nici o problema dar in momentul in care cineva incearca sa puna mana pe el urla ca din gura de sarpe...Asa se intampla si la medic unde face un taraboi de ti-e mai mare rusinea...Pana acum era foarte sociabil, acum insa vad ca avem o problema...Singurele persoane cu care interactioneaza fara probleme, ba chiar face el primul pas sunt copiii...Ce sa fac?

scumpetea
Mamica efervescenta
Mamica efervescenta

Varsta : 45
Localizare : Zalau
Job/Fun : educatoare
Stare de spirit : optimista
Inscriere : 18/11/2008
Nr. mesaje : 1456

Sus In jos

Psiholog pentru voi! - Pagina 2 Empty Re: Psiholog pentru voi!

Mesaj Scris de terapieonline Dum Mai 31, 2009 3:59 pm

raruta a scris:Am si eu o intrebare.

M a confrunt cu o problema si chiar nu stiu cum sa o rezolv. Baietelul meu, Rares, are 1 an si 4 lunite si am observat ca ii e teama de lucrurile mari. Uite de exemplu ieri am instalat un cort in curte sicand a vazut ca se inalta a inceput sa tipe. O alta chestie nu mai sta in masina cand trebuie sa mergem undeva. Cum porneste masina, cum incepe sa planga. Si cand era mic nu zicea nimik.
Cum trebuie sa procedez?

Buna,
Sa-ti traiasca princhindelul! Ceea ce povestesti tu aici nu reprezinta nici un motiv de alerta pentru tine. este inca mic, si este normal sa il uimeasca sau sa-l sperie tot felul de lucruri dubioase pentru el...cu timpul se va adapta si se va obisnui cu ele.
Cat despre schimbarea in privirea masinii, deasemneanea nu exista o cauza psihologica a plansului.Trebuie insa, sa fii atenta daca cumva ceva , acum ca e mai marisor, nu-l jeneaza la scaunul in care il pui, nu il loveste cumva ceva fara sa-ti fi dat seama...despre masina propriu-zis, si "zagaltaitul" aferent, nu ar avea nici un motiv sa inceapa dintr-o data sa planga...inceraca sa analizezi mai in detaliu lucrurile cu masina si daca chiar nu desoperi nici un motiv posibil de disconfort si el continua sa planga, vom incerca sa gasim o solutie.

pupici!

terapieonline
Psiholog
Psiholog

Localizare : Bucuresti
Job/Fun : psiholog
Stare de spirit : excelenta
Despre noi : Indrazneste! terapia nu este un moft! Impreuna, viata ta poate redeveni roz.
Nume poznas : Ioana Rahoveanu
Inscriere : 13/05/2009
Nr. mesaje : 53

Sus In jos

Psiholog pentru voi! - Pagina 2 Empty Re: Psiholog pentru voi!

Mesaj Scris de terapieonline Dum Mai 31, 2009 4:59 pm

scumpetea a scris:Am si eu o intrebare...Baietelul meu are 1 an si doua luni si ii e foarte frica de persoane straine...Daca nu il ating nu e nici o problema dar in momentul in care cineva incearca sa puna mana pe el urla ca din gura de sarpe...Asa se intampla si la medic unde face un taraboi de ti-e mai mare rusinea...Pana acum era foarte sociabil, acum insa vad ca avem o problema...Singurele persoane cu care interactioneaza fara probleme, ba chiar face el primul pas sunt copiii...Ce sa fac?

sa-ti traiasca baietelul!
Cat despre problema lui cu necunoscutii nu trebuie sa-ti dea mari batai de cap....multi copilasi reactioneaza asa. Ceea ce ai putea sa faci tu insa, este ca atunci cand apare persoana straina, sa vorbesti mai intai tu cu ea, sa pui mana pe ea, si apoi, TU sa fi cea care ia mana persoanei si o pune pe baietelul tau. De asemenea, in acelasi timp poti sa spui astfel:"uite mami, ea e maria, prietena mamei, a venit sa te vada"....astfel in momentul in care copilul aude vocea mamei, si atingerea de persoana straina are loc simultan cu atingerea mainii tale, ar trebui sa nu se mai sperie atat de tare.
Vocea si mirosul mamei, mai ales in primii ani de viata, eu efect terapeutic (daca-l putem numi asa) pentru copil.
Asa poti proceda si la doctor.Cand se "napusteste" asupra lui, ia mana doctorului si fi tu cea care o pune pe copilas...Incearca! sunt curioasa sa-mi spui cum a functionat!

succes!

terapieonline
Psiholog
Psiholog

Localizare : Bucuresti
Job/Fun : psiholog
Stare de spirit : excelenta
Despre noi : Indrazneste! terapia nu este un moft! Impreuna, viata ta poate redeveni roz.
Nume poznas : Ioana Rahoveanu
Inscriere : 13/05/2009
Nr. mesaje : 53

Sus In jos

Psiholog pentru voi! - Pagina 2 Empty Re: Psiholog pentru voi!

Mesaj Scris de madamio Dum Mai 31, 2009 9:33 pm

eu am un baietel de 1 an si 8 luni.Este un copil cuminte,dar problema e ca,bate copii,si chiar si persoanele adulte.Daca un copil vine la el,indiferent de varsta,il bate si il impinge.Sau daca are o jucarie si o i a un copil,tot asa,il bate.La fel si cu persoanele in varsta,daca vine la el,sa l pupe,sau sa l dragaluiasca,ii da cu palmuta.Eu ii explic,ca nu i frumos,dar degeaba.Ce pot sa fac?El i si selecteaza copii,nu se joaca cu toti copii,lui ii plac cei mai 'slabi de caracter'sa zic asa,adica daca vede ca el il poate conduce pe copilul respectiv,se joaca cu el,dar daca vede ca,copilul este mai indraznet,il impinge.Multumesc
madamio
madamio
Mamica cu experienta
Mamica cu experienta

Varsta : 42
Localizare : braila
Job/Fun : deocamdata,cea mai mare preocupare a mea este baietelul meu scump Madalin,mami/Mioara,tati/Marius
Stare de spirit : sunt o mamica fericita
Inscriere : 28/10/2008
Nr. mesaje : 371

Sus In jos

Psiholog pentru voi! - Pagina 2 Empty Re: Psiholog pentru voi!

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum