Bine ati venit pe forumu nostru plin de culoare si voie buna.
Pentru a ne ajuta sa ne marim comunitatea va rugam sa va inregistrati !
O zi buna va doresc pe forum si succes la cat mai multe posturi.

Atentie, nu folositi Internet Explorer 6-7 [ nici 8 nu ar trebui, dar merge ] , folositi Mozilla pentru o buna vizualizare a forumului.

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Bine ati venit pe forumu nostru plin de culoare si voie buna.
Pentru a ne ajuta sa ne marim comunitatea va rugam sa va inregistrati !
O zi buna va doresc pe forum si succes la cat mai multe posturi.

Atentie, nu folositi Internet Explorer 6-7 [ nici 8 nu ar trebui, dar merge ] , folositi Mozilla pentru o buna vizualizare a forumului.
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Conectare

Mi-am uitat parola

Admin on-line
Mihaela

Ana Maria

Cine este conectat?
În total sunt 3 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 3 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 141, Mar Feb 01, 2011 3:33 am
Ultimele subiecte
» IMBRACAMINTE COPII IMPORT THAILANDA HAINE ARAMIS
CE NU TREBUIE SA SPUNA O MAMA. I_icon_minitimeMar Iun 28, 2011 10:49 am Scris de tavibkk

» ce am gatit azi
CE NU TREBUIE SA SPUNA O MAMA. I_icon_minitimeMar Iun 07, 2011 8:09 pm Scris de ShopKids

» Haine copii
CE NU TREBUIE SA SPUNA O MAMA. I_icon_minitimeMar Iun 07, 2011 7:48 pm Scris de ShopKids

» Bijuterii UNICAT - realizate manual
CE NU TREBUIE SA SPUNA O MAMA. I_icon_minitimeLun Mai 30, 2011 4:35 pm Scris de eOti

» Premiatii concursului
CE NU TREBUIE SA SPUNA O MAMA. I_icon_minitimeMar Mai 10, 2011 2:26 pm Scris de sandy

» Alexia-Diana Basceanu
CE NU TREBUIE SA SPUNA O MAMA. I_icon_minitimeMar Mai 10, 2011 2:26 pm Scris de sandy

» hainute copii de firma outlet si second hand
CE NU TREBUIE SA SPUNA O MAMA. I_icon_minitimeLun Mai 09, 2011 5:56 am Scris de ianismagazin

» Album MARA
CE NU TREBUIE SA SPUNA O MAMA. I_icon_minitimeMier Mai 04, 2011 7:34 pm Scris de teodoraion

» La Multi Ani Ana!!
CE NU TREBUIE SA SPUNA O MAMA. I_icon_minitimeMar Apr 19, 2011 2:38 am Scris de alinagherman

» 3 lucruri care ne sperie
CE NU TREBUIE SA SPUNA O MAMA. I_icon_minitimeMier Apr 06, 2011 10:37 pm Scris de sandy

Mai 2024
LunMarMierJoiVinSamDum
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Calendar Calendar

Stiri

Terapie on-line


New sponsor










handmade,sourire des couleurs,zambetul culorilor
CE NU TREBUIE SA SPUNA O MAMA. 2466r05


Sponsori


CE NU TREBUIE SA SPUNA O MAMA.

4 participanți

In jos

CE NU TREBUIE SA SPUNA O MAMA. Empty CE NU TREBUIE SA SPUNA O MAMA.

Mesaj Scris de yoanici Mar Mai 05, 2009 2:49 am

Incearca sa eviti greselile aparent minore, dar care au consecinte nedorite!

Stiu ca nu-i usor, dar daca vei urma pe cat posibil cele cinci sfaturi, vei avea satisfactia ca micutul tau va creste mai bine!
Daca nu papi tot, chem doctorul!

Este una dintre amenintarile consacrate, dar si una dintre cele cu efecte negative. Adresandu-te in acest mod copilului vei reusi ca intr-un timp foarte scurt sa-i creezi acestuia o noua frica. Asociind injectiile si doctorul cu o amenintare, nu vei reusi decat sa-l faci pe cel mic sa nu se mai simta in siguranta atunci cand il vei lua cu tine la policlinica, pentru un control medical de rutina, la spital, pentru o interventie minora, sau la dentist, pentru o extractie de dintisor de lapte.

Una dintre solutiile cele mai bune ar fi sa-l ispitesti cu felurile de mancare, sa i le prezinti spectaculos, sa joci putin teatru, sa gusti din papica si sa te comporti de parca ai fi mancat din nectarul zeilor. Oricum, daca va papa cu zambetul pe buze, chiar daca mai putin decat ti-ai dori tu, s-ar putea sa se simta mult mai fericit.

Daca nu dormi acum, o sa te inhate bau-bau de sub pat!

"Piticotul" tau sta in pat si nu vrea sa doarma nicidecum. Tu incepi sa te infurii, caci ora de culcare a trecut deja de mult. Te gandesti ce te gandesti, te uiti la micul obraznic care te infrunta din fundul patului si nu te ia in serios. La un moment dat, ii arunci peste umar: "Las' ca daca nu adormi, o sa te manance bau-bau de sub pat." Sau ii zici: "Las' ca a venit noaptea si o sa te inhate zmeul daca te gaseste treaz."

Alte solutii sunt: daca nu reuseste sa adoarma, mai spune-i o poveste, daca il simti nelinistit, asigura-l ca totul este bine si ca daca ceva il supara, poate sa te strige oricand. Daca ii este frica de intuneric, nu-l lua in ras, nu face glume pe seama lui, ci mai bine lasa-l sa adoarma cu o veioza aprinsa la capul patului, veioza pe care poti sa o stingi tu dupa ce a venit mos Ene.

Daca nu te porti frumos, te spun lui tati!

O astfel de exprimare are cele mai mari sanse sa te aseze intr-o lumina proasta in ochii celui mic. El va considera ca nu ai controlul asupra situatiilor si ca ai intotdeauna nevoie de ajutor pentru a face ordine si liniste. Pe langa faptul ca partenerul tau de viata se va afla in postura de legiuitor nemilos, de rau si de dur, copilul va invata ca tu nu ai autoritate asupra lui.

O metoda mai buna de depasire a supararilor si frustrarilor este chiar explicarea acestora pe intelesul copilului. Spre exemplu, poti sa-i spui: "Pana aici. Gata. Hai mai bine sa mergem fiecare in camera lui pana reusim sa ne calmam." In acest fel copilul simte ca si el are un rol activ in a face pace.

De ce nu poti sa fii si tu ca alti copii?

Daca facem comparatii, riscam sa pricinuim mai mult rau decat bine. Nu este indicat sa-l comparam pe cel mic cu un alt copil, nici macar cu un frate sau o sora mai mare de-a lui. Unii psihologi sustin ca aceasta metoda nu face altceva decat sa il puna pe cel mic in situatia de a se lupta pentru o bucatica de dragoste parinteasca.

De aceea, una dintre solutiile diplomate pe care poti sa le abordezi atunci cand in camera celui mare este ordine, in vreme ce la cel mic domneste un haos de nedescris, cu jucarii imprastiate peste tot si cu guma de mestecat lipita de veioza, este sa-l rogi frumos sa nu mai faca dezordine, pentru ca in acest fel ii va fi si lui mai bine, mai comod. Si unde mai pui ca isi va putea gasi mai repede orice jucarie doreste.

Esti un copil rau!

O afirmatie de acest gen reprezinta o greseala grava. In primul rand, copilul se va simti lezat. In al doilea rand, nu el este rau, ci mai degraba actiunea pe care a facut-o. Iar in al treilea, este posibil ca cel mic sa nu inteleaga de ce este acuzat - spre exemplu: "Esti rau, esti rau, de ce umbli la priza?" Priza poate fi un termen necunoscut pentru copil. De aceea e de preferat sa-i explici celui mic, pe intelesul sau - fara nervi, fara suparare - de ce nu este bine ce a facut, cat de periculoasa este actiunea lui, ceea ce nu inseamna ca el este un copil rau.
_________________
yoanici
yoanici
Mamica cu greutate
Mamica cu greutate

Varsta : 46
Localizare : braila
Job/Fun : baietelul meu
Stare de spirit : fericita
Nume poznas : IOANA SI BB ANDREI
Inscriere : 02/02/2009
Nr. mesaje : 2441

Sus In jos

CE NU TREBUIE SA SPUNA O MAMA. Empty Re: CE NU TREBUIE SA SPUNA O MAMA.

Mesaj Scris de oltea Mar Mai 05, 2009 7:34 pm

yoanici, ar trebui sa mentionezi si sursa articolului.
oltea
oltea
Mamica moderator
Mamica moderator

Varsta : 55
Localizare : brasov
Job/Fun : cel mai nou job al meu: mami / sudoku
Stare de spirit : ok
Inscriere : 05/01/2009
Nr. mesaje : 2419

Sus In jos

CE NU TREBUIE SA SPUNA O MAMA. Empty Re: CE NU TREBUIE SA SPUNA O MAMA.

Mesaj Scris de yoanici Mier Mai 06, 2009 2:22 pm

Scuze Oltea o sa revin si cu sursa articolului.Articolul a fost scris in revista Babyonline .
yoanici
yoanici
Mamica cu greutate
Mamica cu greutate

Varsta : 46
Localizare : braila
Job/Fun : baietelul meu
Stare de spirit : fericita
Nume poznas : IOANA SI BB ANDREI
Inscriere : 02/02/2009
Nr. mesaje : 2441

Sus In jos

CE NU TREBUIE SA SPUNA O MAMA. Empty Re: CE NU TREBUIE SA SPUNA O MAMA.

Mesaj Scris de oltea Joi Mai 07, 2009 2:12 am

multumesc yoanici.

mai este ceva ce nu ar trebui sa spuna o mama: "daca nu esti cuminte plec la alt copil". copilului ii va fi teama apoi, de cate ori pleaca mama, ca va pleca definitiv.
oltea
oltea
Mamica moderator
Mamica moderator

Varsta : 55
Localizare : brasov
Job/Fun : cel mai nou job al meu: mami / sudoku
Stare de spirit : ok
Inscriere : 05/01/2009
Nr. mesaje : 2419

Sus In jos

CE NU TREBUIE SA SPUNA O MAMA. Empty Re: CE NU TREBUIE SA SPUNA O MAMA.

Mesaj Scris de yoanici Joi Mai 07, 2009 2:17 am

Da asa este Oltea . Din pacate am auzit de altfel mamici care spun acest lucru.
yoanici
yoanici
Mamica cu greutate
Mamica cu greutate

Varsta : 46
Localizare : braila
Job/Fun : baietelul meu
Stare de spirit : fericita
Nume poznas : IOANA SI BB ANDREI
Inscriere : 02/02/2009
Nr. mesaje : 2441

Sus In jos

CE NU TREBUIE SA SPUNA O MAMA. Empty Re: CE NU TREBUIE SA SPUNA O MAMA.

Mesaj Scris de raruta Joi Mai 07, 2009 4:48 pm

Foarte interesante sfaturile voastre. Le-am citit cu mare interes si nu am m-am regasit in nici unul!
raruta
raruta
Mamica admin.
Mamica admin.

Varsta : 43
Localizare : PISCU
Job/Fun : bibliotecar scolar
Stare de spirit : vesela,energica , comunicativa
Despre noi : Rares-Valentin este minunea pe care am asteptat-o ceva timp. Acum el este centrul universului nostru.
Inscriere : 29/10/2008
Nr. mesaje : 6082

Sus In jos

CE NU TREBUIE SA SPUNA O MAMA. Empty Re: CE NU TREBUIE SA SPUNA O MAMA.

Mesaj Scris de oltea Vin Mai 08, 2009 2:02 am

yoanici a scris:Da asa este Oltea . Din pacate am auzit de altfel mamici care spun acest lucru.

si eu am auzit si ma gandesc ca bietii copii au mereu teama ca vor fi parasiti.
oltea
oltea
Mamica moderator
Mamica moderator

Varsta : 55
Localizare : brasov
Job/Fun : cel mai nou job al meu: mami / sudoku
Stare de spirit : ok
Inscriere : 05/01/2009
Nr. mesaje : 2419

Sus In jos

CE NU TREBUIE SA SPUNA O MAMA. Empty Re: CE NU TREBUIE SA SPUNA O MAMA.

Mesaj Scris de oltea Vin Mai 08, 2009 2:07 am

raruta a scris:Foarte interesante sfaturile voastre. Le-am citit cu mare interes si nu am m-am regasit in nici unul!

esti draguta! noi citim si nu ne regasim acolo.

am mai invatat ceva, de mult, si anume ca nu este bine sa folosesti expresii cu sens negativ in discutiile cu copiii. doar un exemplu: atunci cand un copil deseneaza ceva, in loc sa-i spui ca nu-ti place (daca se intampla sa nu-ti placa), sa-i spui ceva ce incepe cu "este dragut, dar ar fi si mai frumos daca ..."
oltea
oltea
Mamica moderator
Mamica moderator

Varsta : 55
Localizare : brasov
Job/Fun : cel mai nou job al meu: mami / sudoku
Stare de spirit : ok
Inscriere : 05/01/2009
Nr. mesaje : 2419

Sus In jos

CE NU TREBUIE SA SPUNA O MAMA. Empty Re: CE NU TREBUIE SA SPUNA O MAMA.

Mesaj Scris de yoanici Vin Mai 08, 2009 2:26 am

Asa este fetelor,Din pacate vad pe strada bunici,mamici cu copilasi care ii bat pe strada." Eu m-am certat cu o astfel de bunica in piata, deoarece copilul plangea ca vroia nu stiu ce ..iar bunica la pleznit direct peste gurita.Atunci am avut un acces de furie si am facut-o dementa si screlozata.Asta a fost inainte de a fi mamica si nu mi-a picat bine dar acum"Deci nici eu nu ma regasesc in aceste sfaturi.
yoanici
yoanici
Mamica cu greutate
Mamica cu greutate

Varsta : 46
Localizare : braila
Job/Fun : baietelul meu
Stare de spirit : fericita
Nume poznas : IOANA SI BB ANDREI
Inscriere : 02/02/2009
Nr. mesaje : 2441

Sus In jos

CE NU TREBUIE SA SPUNA O MAMA. Empty Re: CE NU TREBUIE SA SPUNA O MAMA.

Mesaj Scris de m23luiza Lun Mai 25, 2009 3:53 pm

Cred ca mai sunt cateva expresii pe care o mama sau, mai bine, un parinte (ca si tatii ar trebui sa fie la fel de responsabili) nu ar trebui sa le zica... Cum ar fi, daca nu faci cutare lucru, nu te mai iubesc, sau te iubesc mai putin...
In plus, eu cred ca ei la aceasta varsta fac prostioare din curiozitate, si nu e bine sa le inabusim aceasta dorinta de cunoastere.. cred ca e bine chiar sa-i ajutam si sa-i indrumam in aceasta perioada...
m23luiza
m23luiza
Mamica cu experienta
Mamica cu experienta

Varsta : 45
Localizare : Galati, Romania
Job/Fun : mamica
Stare de spirit : buuuna
Despre noi : Eu sunt Luiza, mami a lu' Robert Gabriel care are 1 an si 8 luni
Nume poznas : Luiza, mami a lui Robert, nascut pe 13 martie 2007
Inscriere : 10/11/2008
Nr. mesaje : 346

Sus In jos

CE NU TREBUIE SA SPUNA O MAMA. Empty Re: CE NU TREBUIE SA SPUNA O MAMA.

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum