Bine ati venit pe forumu nostru plin de culoare si voie buna.
Pentru a ne ajuta sa ne marim comunitatea va rugam sa va inregistrati !
O zi buna va doresc pe forum si succes la cat mai multe posturi.

Atentie, nu folositi Internet Explorer 6-7 [ nici 8 nu ar trebui, dar merge ] , folositi Mozilla pentru o buna vizualizare a forumului.

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Bine ati venit pe forumu nostru plin de culoare si voie buna.
Pentru a ne ajuta sa ne marim comunitatea va rugam sa va inregistrati !
O zi buna va doresc pe forum si succes la cat mai multe posturi.

Atentie, nu folositi Internet Explorer 6-7 [ nici 8 nu ar trebui, dar merge ] , folositi Mozilla pentru o buna vizualizare a forumului.
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Conectare

Mi-am uitat parola

Subiecte similare
Admin on-line
Mihaela

Ana Maria

Cine este conectat?
În total sunt 3 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 3 Vizitatori

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 141, Mar Feb 01, 2011 3:33 am
Ultimele subiecte
» IMBRACAMINTE COPII IMPORT THAILANDA HAINE ARAMIS
Imunizarea la copii I_icon_minitimeMar Iun 28, 2011 10:49 am Scris de tavibkk

» ce am gatit azi
Imunizarea la copii I_icon_minitimeMar Iun 07, 2011 8:09 pm Scris de ShopKids

» Haine copii
Imunizarea la copii I_icon_minitimeMar Iun 07, 2011 7:48 pm Scris de ShopKids

» Bijuterii UNICAT - realizate manual
Imunizarea la copii I_icon_minitimeLun Mai 30, 2011 4:35 pm Scris de eOti

» Premiatii concursului
Imunizarea la copii I_icon_minitimeMar Mai 10, 2011 2:26 pm Scris de sandy

» Alexia-Diana Basceanu
Imunizarea la copii I_icon_minitimeMar Mai 10, 2011 2:26 pm Scris de sandy

» hainute copii de firma outlet si second hand
Imunizarea la copii I_icon_minitimeLun Mai 09, 2011 5:56 am Scris de ianismagazin

» Album MARA
Imunizarea la copii I_icon_minitimeMier Mai 04, 2011 7:34 pm Scris de teodoraion

» La Multi Ani Ana!!
Imunizarea la copii I_icon_minitimeMar Apr 19, 2011 2:38 am Scris de alinagherman

» 3 lucruri care ne sperie
Imunizarea la copii I_icon_minitimeMier Apr 06, 2011 10:37 pm Scris de sandy

Mai 2024
LunMarMierJoiVinSamDum
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Calendar Calendar

Stiri

Terapie on-line


New sponsor










handmade,sourire des couleurs,zambetul culorilor
Imunizarea la copii 2466r05


Sponsori


Imunizarea la copii

+7
lucaciu claudia
della
yoanici
alinagherman
brunetik
alyna
Mihaela
11 participanți

In jos

Imunizarea la copii Empty Imunizarea la copii

Mesaj Scris de Mihaela Vin Mar 06, 2009 5:01 am

Imunizarea copilului prin metode naturale

Imunitatea organismului poate fi stimulata in multe moduri tocmai pentru ca aceasta depinde de mai multi factori.


Ce este imunitatea?

Ca explicatie generala am putea spune ca imunitatea reprezinta acea caracteristica o organismului prin care se apara de actiunea nociva a unor factori numiti antigene. Ca modalitate de lupta sistemul imun nu prezinta numai imunoglobuline (anticorpi) secretate de unele din celulele sistemului imun, ci si o gama larga de celule si substante cu rol in medierea unor activitati a acestora. Ceea ce nu se cunoaste de catre populatie este faptul ca, in realitate, sistemul imun nu e reprezentat doar de unele celule specializate care, printre alte lucruri, secreta si anticorpii, ci de un sistem interrelational intre toate componentele organismului, fiind in stransa legatura si cu sistemul nervos. In cadrul sistemului nervos central se pare ca un rol important in imunitate il are hipotalamusul, o structura nervoasa ce controleaza de asemenea somnul, temperatura corpului, senzatia de foame sau satietate precum si intreg sistemul endocrin (format din glande cu secretie interna). Totodata componentele mai “indeparate” ale sistemului imun se gasesc chiar la locul de interactiune mediu-organism.

Asadar, pentru a intelege cum sa ne stimulam imunitatea si sa o intretinem la nivel optim de functionare va trebui sa intelegem, cat mai succint, care sunt elementele acesteia.

Pielea reprezinta o imensa si importanta suprafata de contact cu mediul exterior, avand nevoie de o imunitate crescuta pentru a apara organismul de invazia multitudinii de microbi. Aceasta se apara asadar prin descuamare, prin ph-ul acid pe care il prezinta, prin intermediul unor anticorpi situati imediat sub piele precum si prin activitatea enzimatica pe care o prezinta unele celule din piele. De asemenea o alta modalitate de intercatiune cu mediul este cea prin mucoase, acestea fiind reprezentate de: mucoasa nazala, respiratorie, a intregului tub digestiv, uretrala, vaginala etc. Mucoasele prezinta si ele imunitate, aparandu-se prin secretile care le spala continuu, prin ph, prin diverse formatiuni care misca microbul spre exterior (cili, vili, microvili), prin prezenta anticorpilor, prin celule cu rol de protectie etc. Asadar, daca pielea sufera (arsuri solare de exemplu, dermatite) sau mucoasele prezinta afectiuni (infectii ale mucoaselor, iritatii, rosu in gat, cistite, iritatii digestive, afectiuni ale mucoasei respiratorii etc) atunci si restul organismului este in pericol.

O alta modalitate de aparare a organismului functioneaza tocmai prin buna functionare a fiecarui tesut, sanatatea acestuia nefiind tulburata il face mult mai putin vulnerabil. Asadar, buna oxigenare si hranire a tesuturilor este foarte importanta, anemia scazand imunitatea (scade numarul sau functia globulelor rosii care transporta oxigen, deci scade oxigenarea tisulara). De altfel proasta alimentatie interfera cu imunitatea, la fel si bolile gastrice. Degeaba mancam bine daca mucoasa intestinala este iritata si absorbtia nutrientilor din tubul digestiv nu se face corect sau avem un sindrom de malabsorbtie ori pur si simplu ne lipsesc unele vitamine care au rol in absorbtia unor factori: fara vitamina C fierul din alimentatie (sau pastile) nu oate fi absorbit, fara vitamina D nu se poate absorbi calciul etc.

Factorul psihic afecteaza de asemenea imunitatea: depresiile, anxietatea si alte tulburari de comportament afectand buna functionare a sistemului endocrin (controlat de hipotalamus) precum si a sistemului nervos, astfel ajungand ca intreg organismul sa sufere, chiar daca aceasta suferinta este mai mult sau mai putin sesizabila de pacient, dar cu urmari in timp.

Si in final putem discuta de elementele propriu-zise ale sistemului imun: celule purtatoare de antigen, limfocite T si B (secreta anticorpi), celule K, NK, macrofage etc, celule direct implicate in procesele inflamatorii, infectii si diverse tipuri de alergii sau chiar boli autoimune.


Cum putem imbunatati in mod natural imunitatea organismului?

Imunitatea artificiala este cea obtinuta prin vaccinare, iar cea naturala prin producerea bolii si in urma vindecarii ei se obtine imunitatea acelei afectiuni (imunitate care poate dura de la cateva saptamani pana la toata viata).

Insa putem stimula activitatea sistemului imun prin metode naturale, prevenind astfel bolile.

Asadar, sanatatea pelii, igiena mucoaselor (orala, nazala etc) este important, la fel si odihna, alimentatia.

Stimularea imunitatii la nivelul tegumentelor si mucoasei

In general igiena excesiva nu este buna. A nu se intelege gresit, insa copilul trebuie sa interactioneze cu diversi agenti, dar e important sa invete sa nu duca manuta in gura sau degetelul in nas si intotdeauna inainte de a manca sa se spele pe maini, la fel si dupa ce a utilizat toaleta, fara a face vreodata exceptie de la regula. Daca insa micutul are o rana deschisa in care a intrat pamant sau rugina, urgent mergeti la medic sa efectueze vaccinul anti-tetanos.

Alimentatia

Alimentatia sanatoasa, bogata in legume, fructe, proteine (utile in “confectionarea” anticorpilor) – carne de pui, peste, vita, galbenus de ou, lactate – fibre (cereale dar si fructele si legumele le contin) asigura un suport bun pentru imunitate. Trebuie stiut insa ca unele plante actioneaza cu precadere in stimularea imunitatii, cum ar fi macesele, catina, rostopasca, galbenelele.


Odihna

A fi odihnit nu inseamna neaparat a dormi mult. Insa foarte important este somnul dintre orele 22:00 si 24:00 (se secreta un hormon foarte important in regenerarea tesuturilor) precum si cel din jurul orei 5 dimineata (ritmul circadian al cortizolului). Copilul poate dormi si ziua, insa indiferent de cat de mult ar dormi ziua, nu poate echivala calitatea somnului din orele indicate mai sus. Oricum, un copil trebuie sa doarma aproximativ 10 ore pe noapte, nu mai putin.


Homeopatia

Homeopatia trateaza in general chiar printr-un agent nociv, avand actiune foarte asemanatoare cu vaccinurile. Mai exact, un produs homeopat contine o cantitate extrem de mica dintr-o substanta toxica pentru un organ sau tesut anume, insa nu este suficienta pentru a produce boala, dar poate stimula organul sau tesutul respectiv sa se manifeste ca si cum ar prezenta boala. Astfel organul sau tesutul isi intensifica activitatea, elibereaza mecanismele de aparare si intercationeaza cu restul organismului in acest sens de protejare. De aceea vaccinurile antigripale homeopate trebuie alaturate celor antivirale, ele avnd rolul de a spori imunitatea la nivelul sistemului respirator. Asadar, daca ati observat ca micutul este in ultima perioada mai sensibil la infectii, modificati-i alimentatia si eventual mergeti sa consultati un medic homeopat.


Laptele matern

Alaptarea are un rol important in imunitatea copilului, acesta preluand prin laptele mamei anticorpi de la aceasta. Prin alaptare micutul deja este pregatit sa lupte impotriva uno infectii. De asemenea laptele mamei mai contine o serie de substante care au efcetul endorfinelor, micutul se simte fericit, se linisteste, ii sunt reglate functiile organismului.


Sunt importante vaccinurile?

Da! Sunt deosebit de importante, caci oricat de mult am apela la alte metode de a ne apara impotriva unor boli, sunt insa unele afectiuni atat de agresive incat niciun mecanism al sistemului imun nu le poate face fata. De aceea s-au inventat vaccinurile, acestea contin elementele antigenice ale factorului ce produce boala (virus de exemplu, sau parazit) fara a contine si elementele care produc boala, elemente pe care factorul antigenic natural le are (virusul, bacteria sau parazitul). Astfel, vaccinurile pacalesc organismul ca ar fi infectat iar el reuseste sa “cunoasca” boala si sa secrete anticorpi specifici pentru boala respectiva: rujeola, rubeola, oreion, gripa, hepatita A si B, Vaccinul Diftero-Tetano-Pertussis ( DTP ) etc.

Sursa: http://www.kidz.ro/articol/Copil/2102/Imunizarea-copilului-prin-metode-naturale.html
Mihaela
Mihaela
Mamica admin.
Mamica admin.

Varsta : 42
Localizare : braila
Job/Fun : mamica de Mara
Stare de spirit : fericita sii iubita
Despre noi : Imunizarea la copii 526438t4ocp540c1
Nume poznas : Mihaela/Mara
Inscriere : 22/10/2008
Nr. mesaje : 2274

http://www.copilasipoznasi.com

Sus In jos

Imunizarea la copii Empty Re: Imunizarea la copii

Mesaj Scris de alyna Vin Mar 06, 2009 11:35 pm

interesant articol Miha!
alyna
alyna
Mamica cea mai tare
Mamica cea mai tare

Varsta : 43
Localizare : Almasu
Job/Fun : Invatatoare
Stare de spirit : vesela,foarte activa
Nume poznas : Alina si bebe Daria
Inscriere : 28/10/2008
Nr. mesaje : 4915

Sus In jos

Imunizarea la copii Empty Re: Imunizarea la copii

Mesaj Scris de brunetik Sam Mar 07, 2009 12:30 am

interesant.....
brunetik
brunetik
Mamica cu greutate
Mamica cu greutate

Varsta : 44
Localizare : PLOIESTI
Job/Fun : CALCULATOR, PLIMBARLILE....SI COPIII.
Stare de spirit : O MAMICA FERICITA DE PRINTESA .
Inscriere : 25/11/2008
Nr. mesaje : 2687

Sus In jos

Imunizarea la copii Empty Re: Imunizarea la copii

Mesaj Scris de alinagherman Sam Mar 07, 2009 2:32 am

Si ce metode folositi pemtru imunizarea bb-eilor. Al meu a facut bronsilita la 5 luni si de atunci raceste foarte repede. In ultima jumatate de an am incercat sa nu-i mai dau antibiotic. Fac aerosol in combinatie cu siropel de tuse (Eurespal sau Prospan). Ce as putea sa-i mai dau, chiar si cand nu este racit?
alinagherman
alinagherman
Mamica moderator
Mamica moderator

Varsta : 41
Localizare : Iasi
Job/Fun : fun
Stare de spirit : vesela
Nume poznas : Fabian Mihai si Eduard Stefan
Inscriere : 11/01/2009
Nr. mesaje : 2018

Sus In jos

Imunizarea la copii Empty Re: Imunizarea la copii

Mesaj Scris de yoanici Dum Mar 08, 2009 4:14 am

Bravo Miha foarte interesant este articolul.Multumim.
yoanici
yoanici
Mamica cu greutate
Mamica cu greutate

Varsta : 46
Localizare : braila
Job/Fun : baietelul meu
Stare de spirit : fericita
Nume poznas : IOANA SI BB ANDREI
Inscriere : 02/02/2009
Nr. mesaje : 2441

Sus In jos

Imunizarea la copii Empty Re: Imunizarea la copii

Mesaj Scris de della Lun Mar 16, 2009 6:11 pm

Fetelor voi ce pastile folositi pt imnuitatea copilului??Luana a inceput sa raceasca mai des.
della
della
Mamica cu experienta
Mamica cu experienta

Varsta : 47
Localizare : Tg.Jiu
Job/Fun : sa ma plimb,sa navighez pe net
Stare de spirit : optimista
Nume poznas : Luana si Casian
Inscriere : 04/02/2009
Nr. mesaje : 449

Sus In jos

Imunizarea la copii Empty Re: Imunizarea la copii

Mesaj Scris de yoanici Dum Mar 22, 2009 3:31 am

Noua ne-a recomandat dr.Pavel Septilin cate 2 lingurite la 12 ore cate 10 zile pe luna.
yoanici
yoanici
Mamica cu greutate
Mamica cu greutate

Varsta : 46
Localizare : braila
Job/Fun : baietelul meu
Stare de spirit : fericita
Nume poznas : IOANA SI BB ANDREI
Inscriere : 02/02/2009
Nr. mesaje : 2441

Sus In jos

Imunizarea la copii Empty Re: Imunizarea la copii

Mesaj Scris de alinagherman Dum Mar 22, 2009 2:35 pm

Si Fabian ia Septilin, dar trebuie sa-i dau 3 luni fara intrerupere si ii dau 2 lingurite pe zi
alinagherman
alinagherman
Mamica moderator
Mamica moderator

Varsta : 41
Localizare : Iasi
Job/Fun : fun
Stare de spirit : vesela
Nume poznas : Fabian Mihai si Eduard Stefan
Inscriere : 11/01/2009
Nr. mesaje : 2018

Sus In jos

Imunizarea la copii Empty Re: Imunizarea la copii

Mesaj Scris de lucaciu claudia Lun Mar 23, 2009 11:17 pm

Septilin folosim si noi si sunt fff multumita,le dau 3 luni da si 3 luni nu
lucaciu claudia
lucaciu claudia
Mamica noua
Mamica noua

Varsta : 47
Localizare : cluj napoca
Job/Fun : cu bebe acasa
Stare de spirit : vesela
Inscriere : 26/01/2009
Nr. mesaje : 187

Sus In jos

Imunizarea la copii Empty Re: Imunizarea la copii

Mesaj Scris de alinagherman Mar Mar 24, 2009 2:31 am

si de cate ori pe zi ii dai si cat?
alinagherman
alinagherman
Mamica moderator
Mamica moderator

Varsta : 41
Localizare : Iasi
Job/Fun : fun
Stare de spirit : vesela
Nume poznas : Fabian Mihai si Eduard Stefan
Inscriere : 11/01/2009
Nr. mesaje : 2018

Sus In jos

Imunizarea la copii Empty Re: Imunizarea la copii

Mesaj Scris de lucaciu claudia Joi Apr 16, 2009 10:29 pm

ii dau o lingurita de 5 ml dimineata si una seara
lucaciu claudia
lucaciu claudia
Mamica noua
Mamica noua

Varsta : 47
Localizare : cluj napoca
Job/Fun : cu bebe acasa
Stare de spirit : vesela
Inscriere : 26/01/2009
Nr. mesaje : 187

Sus In jos

Imunizarea la copii Empty Re: Imunizarea la copii

Mesaj Scris de alinagherman Dum Apr 19, 2009 4:46 am

se pare ca la noi inca nu si-a facut efectul septilin-ul...iar a racit...il dau in continuare poate in timp o sa fie mai bine
alinagherman
alinagherman
Mamica moderator
Mamica moderator

Varsta : 41
Localizare : Iasi
Job/Fun : fun
Stare de spirit : vesela
Nume poznas : Fabian Mihai si Eduard Stefan
Inscriere : 11/01/2009
Nr. mesaje : 2018

Sus In jos

Imunizarea la copii Empty Re: Imunizarea la copii

Mesaj Scris de lucaciu claudia Dum Apr 19, 2009 5:44 pm

in timp va fi bine sigur si la noi a durat pana si a facut efectul dar asta nu inseamna ca nu a racit deloc dar a facut forme usoare si mult mai rar.
lucaciu claudia
lucaciu claudia
Mamica noua
Mamica noua

Varsta : 47
Localizare : cluj napoca
Job/Fun : cu bebe acasa
Stare de spirit : vesela
Inscriere : 26/01/2009
Nr. mesaje : 187

Sus In jos

Imunizarea la copii Empty Re: Imunizarea la copii

Mesaj Scris de brunetik Dum Iul 12, 2009 5:47 pm

o sa incep si eu sa-i dau fetei mele...........pot incepe oricand? vara, toamna.......nu conteza?
brunetik
brunetik
Mamica cu greutate
Mamica cu greutate

Varsta : 44
Localizare : PLOIESTI
Job/Fun : CALCULATOR, PLIMBARLILE....SI COPIII.
Stare de spirit : O MAMICA FERICITA DE PRINTESA .
Inscriere : 25/11/2008
Nr. mesaje : 2687

Sus In jos

Imunizarea la copii Empty Re: Imunizarea la copii

Mesaj Scris de anuta22 Mar Iul 14, 2009 5:28 am

eu nu iam dat niciodata nimic la fetita ptr imunitate.
anuta22
anuta22
Mamica cu greutate
Mamica cu greutate

Varsta : 36
Localizare : onesti bacau
Job/Fun : navigatul pe net......
Stare de spirit : sunt foarte fericita
Despre noi : noi suntem o familie care sa infiintat in anul 2006 in luna noiembrie pe data de 11 cand am sarbatorit nunta unirii noastre,iar in primavara anului 2007 a venit pe lume printesica noastra Alexandra.
Nume poznas : anuta/alexandra
Inscriere : 28/04/2009
Nr. mesaje : 2096

Sus In jos

Imunizarea la copii Empty Re: Imunizarea la copii

Mesaj Scris de alyna Lun Aug 31, 2009 8:24 pm

nici eu nu i-am dat nimic pentru imunitate
alyna
alyna
Mamica cea mai tare
Mamica cea mai tare

Varsta : 43
Localizare : Almasu
Job/Fun : Invatatoare
Stare de spirit : vesela,foarte activa
Nume poznas : Alina si bebe Daria
Inscriere : 28/10/2008
Nr. mesaje : 4915

Sus In jos

Imunizarea la copii Empty Re: Imunizarea la copii

Mesaj Scris de alinagherman Lun Aug 31, 2009 10:45 pm

acum vad ca nu a mai racit de vreo 2 luni dar de cand va incepe cresa si va da putin frigul cred ca o s-o luam de la capat...sa speram ca septilinul isi va face efectul acum in toamna
alinagherman
alinagherman
Mamica moderator
Mamica moderator

Varsta : 41
Localizare : Iasi
Job/Fun : fun
Stare de spirit : vesela
Nume poznas : Fabian Mihai si Eduard Stefan
Inscriere : 11/01/2009
Nr. mesaje : 2018

Sus In jos

Imunizarea la copii Empty Re: Imunizarea la copii

Mesaj Scris de sandy Joi Sept 02, 2010 4:36 pm

i-am dat vitamine in periada mai racoroasa
sandy
sandy
Ajutor de admin
Ajutor de admin

Varsta : 39
Localizare : calarasi
Job/Fun : studenta/mamica
Stare de spirit : buna
Despre noi : am 25 de ani
sunt o persoana,prietenoasa,caruia nu-i plac persoanele false
Nume poznas : sandy

cristian
Inscriere : 25/04/2010
Nr. mesaje : 1870

Sus In jos

Imunizarea la copii Empty Re: Imunizarea la copii

Mesaj Scris de anuta22 Vin Sept 03, 2010 4:23 am

asa si eu ii dau ori cavit sirop,ori ciocalatica cavit,si mai era inca un sirop de care ii dadeam iarna dar am uitat cum ii spune
anuta22
anuta22
Mamica cu greutate
Mamica cu greutate

Varsta : 36
Localizare : onesti bacau
Job/Fun : navigatul pe net......
Stare de spirit : sunt foarte fericita
Despre noi : noi suntem o familie care sa infiintat in anul 2006 in luna noiembrie pe data de 11 cand am sarbatorit nunta unirii noastre,iar in primavara anului 2007 a venit pe lume printesica noastra Alexandra.
Nume poznas : anuta/alexandra
Inscriere : 28/04/2009
Nr. mesaje : 2096

Sus In jos

Imunizarea la copii Empty Re: Imunizarea la copii

Mesaj Scris de teodoraion Mar Ian 25, 2011 9:15 pm

eu le dau produse homeopate..sunt mai scumpe si se gasesc greu dar nu mi-au racit mai deloc..le dau echinaceea bobite CH7 si oscilococcinum
teodoraion
teodoraion
Mamica efervescenta
Mamica efervescenta

Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Job/Fun : copilasii
Stare de spirit : optimista
Inscriere : 28/10/2008
Nr. mesaje : 955

Sus In jos

Imunizarea la copii Empty Re: Imunizarea la copii

Mesaj Scris de raruta Mar Ian 25, 2011 9:26 pm

Ooo Teo dar le dai nu gluma! Eu am folosit pentru imunizre un complex de vitamine de la LIFECARE!
raruta
raruta
Mamica admin.
Mamica admin.

Varsta : 43
Localizare : PISCU
Job/Fun : bibliotecar scolar
Stare de spirit : vesela,energica , comunicativa
Despre noi : Rares-Valentin este minunea pe care am asteptat-o ceva timp. Acum el este centrul universului nostru.
Inscriere : 29/10/2008
Nr. mesaje : 6082

Sus In jos

Imunizarea la copii Empty Re: Imunizarea la copii

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum