Bine ati venit pe forumu nostru plin de culoare si voie buna.
Pentru a ne ajuta sa ne marim comunitatea va rugam sa va inregistrati !
O zi buna va doresc pe forum si succes la cat mai multe posturi.

Atentie, nu folositi Internet Explorer 6-7 [ nici 8 nu ar trebui, dar merge ] , folositi Mozilla pentru o buna vizualizare a forumului.

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Bine ati venit pe forumu nostru plin de culoare si voie buna.
Pentru a ne ajuta sa ne marim comunitatea va rugam sa va inregistrati !
O zi buna va doresc pe forum si succes la cat mai multe posturi.

Atentie, nu folositi Internet Explorer 6-7 [ nici 8 nu ar trebui, dar merge ] , folositi Mozilla pentru o buna vizualizare a forumului.
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Conectare

Mi-am uitat parola

Admin on-line
Mihaela

Ana Maria

Cine este conectat?
În total sunt 3 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 3 Vizitatori

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 141, Mar Feb 01, 2011 3:33 am
Ultimele subiecte
» IMBRACAMINTE COPII IMPORT THAILANDA HAINE ARAMIS
Cum ne hranim ? I_icon_minitimeMar Iun 28, 2011 10:49 am Scris de tavibkk

» ce am gatit azi
Cum ne hranim ? I_icon_minitimeMar Iun 07, 2011 8:09 pm Scris de ShopKids

» Haine copii
Cum ne hranim ? I_icon_minitimeMar Iun 07, 2011 7:48 pm Scris de ShopKids

» Bijuterii UNICAT - realizate manual
Cum ne hranim ? I_icon_minitimeLun Mai 30, 2011 4:35 pm Scris de eOti

» Premiatii concursului
Cum ne hranim ? I_icon_minitimeMar Mai 10, 2011 2:26 pm Scris de sandy

» Alexia-Diana Basceanu
Cum ne hranim ? I_icon_minitimeMar Mai 10, 2011 2:26 pm Scris de sandy

» hainute copii de firma outlet si second hand
Cum ne hranim ? I_icon_minitimeLun Mai 09, 2011 5:56 am Scris de ianismagazin

» Album MARA
Cum ne hranim ? I_icon_minitimeMier Mai 04, 2011 7:34 pm Scris de teodoraion

» La Multi Ani Ana!!
Cum ne hranim ? I_icon_minitimeMar Apr 19, 2011 2:38 am Scris de alinagherman

» 3 lucruri care ne sperie
Cum ne hranim ? I_icon_minitimeMier Apr 06, 2011 10:37 pm Scris de sandy

Mai 2024
LunMarMierJoiVinSamDum
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Calendar Calendar

Stiri

Terapie on-line


New sponsor










handmade,sourire des couleurs,zambetul culorilor
Cum ne hranim ? 2466r05


Sponsori


Cum ne hranim ?

+2
teodoraion
Mihaela
6 participanți

In jos

Cum ne hranim ? Empty Cum ne hranim ?

Mesaj Scris de Mihaela Vin Oct 24, 2008 6:06 pm

Alimentatia in sarcina trebuie sa fie una echilibrata, sa cuprinda fructe si legume proaspete, lactate cu continut redus de grasimi, cereale integrale si alimente bogate in proteine (carne de pasare, vita, peste, fasole uscata etc).


Iata cateva sfaturi pentru o dieta echilibrata si sanatoasa:



1. Nu mancati cat pentru 2! Este mult mai importanta calitatea alimentatiei, nu cantitatea de alimente consumata.O femeie cu o greutate normala are nevoie doar de 300 de calorii in plus pe zi. De exemplu, un iaurt cu continut redus de grasimi si un mar in plus pe zi, reprezinta 300 de calorii. Sau un sandvish cu pui si o cana cu lapte cu 1,8% grasimi. Adaugand la dieta doar alimente nutritive este solutia ideala de a acumula cele 300 de calorii in plus pe zi.


2. Nu trebuie sa luati in greutate prea mult! O femeie cu o greutate normala trebuie sa ia in medie 12-16 kg pe parcursul celor 9 luni de sarcina. Femeile subponderale iau ceva mai mult in greutate, in medie 13-18 kg, in timp ce femeile supraponderale mai putin, respectiv 10-13 kg. Exceptie face sarcina gemelara, unde cresterea medie in greutate este de 16-21 kg. Chiar daca aceste limite nu sunt respectate intru totul, daca fatul se dezvolta normal, nu este nici o problema. Nu sunt permise curele de slabire in timpul sarcinii!


3. Atentie la “caloriile false”! Trebuie evitate alimentele cu “calorii false”, cum ar fi chipsurile, dulciurile, sucurile carbogazoase care contin foarte multe calorii, dar foarte putine substante nutritive.


4. Consumati multe lichide! In sarcina, gravidele au nevoie mai mare de lichide, deoarece volumul sanguin poate creste cu pana la 50%. Ideal de consumat este apa plata, 8-10 pahare/zi. Deshidratarea accetueaza oboseala care apare devreme in cursul sarcinii si poate determina contractii premature.


5. Atentie la mancarurile negatite! Nu consumati carne cruda sau insuficient gatita, oua crude, lapte nepasteurizat sau produse lactate facute din lapte crud. Acestea pot contine bacterii, cum ar fi Listeria monocytogenes sau paraziti, ca de ex Toxoplasmoza, care pot afecta sever fatul in dezvoltare, pot determina avortul spontan sau nasterea unui fat mort. Carnea trebuie sa fie bine gatita. Cand manipulati carnea cruda, spalati-va pe maini si instrumentele de bucatarie imediat.


5. Spalati-va pe maini si alimentele inainte de a le consuma! Spalati-va mainile cat mai des posibil, mai ales dupa contactul cu animale domestice. De asemenea, spalati fructele si legumele inainte de a le manca. Astfel, pot fi prevenite o multitudine de infectii.


6. Atentie la peste! Nu este recomandat consumul de peste spada, rechin, ton si macrou, din motiv ca pot contine cantitati mari de mercur.


7. Acidul folic este foarte important! Mai ales in primele 12 saptamani de sarcina, cand are loc organogeneza. Surse de acid folic sunt conopida, varza, fasolea verde, mazarea, cartofii, spanacul, bananele, painea, laptele, rosiile, morcovii, ouale, nucile, pestele, portocalele.


8. Consumati suficient fier! Doza de fier necesara este de 30 mg/zi de fier. Pentru sarcina gemelara este recomandata o cantitate zilnica mai mare de fier, 60-100 mg. La fel si pentru femeile supraponderale la inceputul sarcinii. Se previne astfel anemia la mama. Fierul este o componenta importanta a hemoglobinei globulelor rosii ale sangelui. Este foarte important spre sfarsitul sarcinii cand fatul, placenta si mama isi maresc volumul sanguin si pot consuma toate depozitele organismului mamicii. Se pierde, de asemenea, mult fier, in hemoragia de la nastere si postpartum. Alimentele bogate in fier sunt ouale, carnea rosie, legumele cu frunze verzi, fructele uscate si cerealele fortificate.


9. Consumati suficient calciu! Doza zilnica recomandata de calciu pentru o gravida este de 1200 mg. Este foarte important pentru mineralizarea oaselor bebelusului in formare. Daca dieta este bogata in alimente care contin calciu, nu mai sunt necesare suplimentele. Produsele bogate in calciu sunt toate lactatele (lapte, iaurt, branza). Produsele lactate light contin tot la fel de mult calciu ca si cele grase.


10. Evitati excesul de vitamina A! Aceasta vitamina in exces poate determina malformatii la fat. Vitaminele prenatale contin in medie 1 mg de vitamina A, care este inafara riscului. Ficatul contine multa vitamina A si trebuie evitat excesul mai ales in primul trimestru de sarcina.


11. Atentie la alimentele alergene! Femeile cu alergii in antecedente, trebuie sa aiba grija la acestea.


12. Limitate! Cafeaua, ceaiul negru, cola, ciocolata etc trebuie pe cat posibil evitate. Sunt permise 300 mg cafeina/zi. Este permisa maxim o cana de cafea slaba pe zi.


13. Interzise! Bauturile alcoolice sunt interzise complet in sarcina. Nici macar cele slabe sau in cantitati mici.
Mihaela
Mihaela
Mamica admin.
Mamica admin.

Varsta : 42
Localizare : braila
Job/Fun : mamica de Mara
Stare de spirit : fericita sii iubita
Despre noi : Cum ne hranim ? 526438t4ocp540c1
Nume poznas : Mihaela/Mara
Inscriere : 22/10/2008
Nr. mesaje : 2274

http://www.copilasipoznasi.com

Sus In jos

Cum ne hranim ? Empty Re: Cum ne hranim ?

Mesaj Scris de teodoraion Mar Noi 11, 2008 9:16 pm

EU AM AVUT POFTA DE DE COLA LA A DOUA SARCINA..DESI IN MOD NORMAL NU BEAM CAM DELOC..O DATA PE AN POATE SI LA PRIMA AM AVUT POFTA DE BERE
teodoraion
teodoraion
Mamica efervescenta
Mamica efervescenta

Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Job/Fun : copilasii
Stare de spirit : optimista
Inscriere : 28/10/2008
Nr. mesaje : 955

Sus In jos

Cum ne hranim ? Empty Re: Cum ne hranim ?

Mesaj Scris de alyna Joi Dec 04, 2008 8:18 pm

eu pe perioada sarcinii nu am baut cafea deloc si am mancat cat de cat echilibrat.Pofta de mancare fast-food am avut in prima peioada a sarcinii.
alyna
alyna
Mamica cea mai tare
Mamica cea mai tare

Varsta : 43
Localizare : Almasu
Job/Fun : Invatatoare
Stare de spirit : vesela,foarte activa
Nume poznas : Alina si bebe Daria
Inscriere : 28/10/2008
Nr. mesaje : 4915

Sus In jos

Cum ne hranim ? Empty Re: Cum ne hranim ?

Mesaj Scris de narcy Dum Dec 07, 2008 7:31 pm

nici eu nu am baut cafea
narcy
narcy
Mamica cea mai tare
Mamica cea mai tare

Varsta : 41
Localizare : BRAILA
Job/Fun : andreea ingerasul mamii
Stare de spirit : FERICITA SI IUBITA
Nume poznas : mami-Narcisa
tati:Paul
puiul nostru:Andreea
Inscriere : 28/10/2008
Nr. mesaje : 3802

Sus In jos

Cum ne hranim ? Empty Re: Cum ne hranim ?

Mesaj Scris de anuta22 Lun Iul 13, 2009 5:49 am

eu am mancat de toate,am dus sarcina foarte bine,am avut pofta de urda.
anuta22
anuta22
Mamica cu greutate
Mamica cu greutate

Varsta : 36
Localizare : onesti bacau
Job/Fun : navigatul pe net......
Stare de spirit : sunt foarte fericita
Despre noi : noi suntem o familie care sa infiintat in anul 2006 in luna noiembrie pe data de 11 cand am sarbatorit nunta unirii noastre,iar in primavara anului 2007 a venit pe lume printesica noastra Alexandra.
Nume poznas : anuta/alexandra
Inscriere : 28/04/2009
Nr. mesaje : 2096

Sus In jos

Cum ne hranim ? Empty Re: Cum ne hranim ?

Mesaj Scris de oltea Lun Iul 20, 2009 2:41 am

oltea
oltea
Mamica moderator
Mamica moderator

Varsta : 55
Localizare : brasov
Job/Fun : cel mai nou job al meu: mami / sudoku
Stare de spirit : ok
Inscriere : 05/01/2009
Nr. mesaje : 2419

Sus In jos

Cum ne hranim ? Empty Re: Cum ne hranim ?

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum