Bine ati venit pe forumu nostru plin de culoare si voie buna.
Pentru a ne ajuta sa ne marim comunitatea va rugam sa va inregistrati !
O zi buna va doresc pe forum si succes la cat mai multe posturi.

Atentie, nu folositi Internet Explorer 6-7 [ nici 8 nu ar trebui, dar merge ] , folositi Mozilla pentru o buna vizualizare a forumului.

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Bine ati venit pe forumu nostru plin de culoare si voie buna.
Pentru a ne ajuta sa ne marim comunitatea va rugam sa va inregistrati !
O zi buna va doresc pe forum si succes la cat mai multe posturi.

Atentie, nu folositi Internet Explorer 6-7 [ nici 8 nu ar trebui, dar merge ] , folositi Mozilla pentru o buna vizualizare a forumului.
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Conectare

Mi-am uitat parola

Admin on-line
Mihaela

Ana Maria

Cine este conectat?
În total sunt 3 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 3 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 141, Mar Feb 01, 2011 3:33 am
Ultimele subiecte
» IMBRACAMINTE COPII IMPORT THAILANDA HAINE ARAMIS
Femeile- victimele abuzurilor!!! I_icon_minitimeMar Iun 28, 2011 10:49 am Scris de tavibkk

» ce am gatit azi
Femeile- victimele abuzurilor!!! I_icon_minitimeMar Iun 07, 2011 8:09 pm Scris de ShopKids

» Haine copii
Femeile- victimele abuzurilor!!! I_icon_minitimeMar Iun 07, 2011 7:48 pm Scris de ShopKids

» Bijuterii UNICAT - realizate manual
Femeile- victimele abuzurilor!!! I_icon_minitimeLun Mai 30, 2011 4:35 pm Scris de eOti

» Premiatii concursului
Femeile- victimele abuzurilor!!! I_icon_minitimeMar Mai 10, 2011 2:26 pm Scris de sandy

» Alexia-Diana Basceanu
Femeile- victimele abuzurilor!!! I_icon_minitimeMar Mai 10, 2011 2:26 pm Scris de sandy

» hainute copii de firma outlet si second hand
Femeile- victimele abuzurilor!!! I_icon_minitimeLun Mai 09, 2011 5:56 am Scris de ianismagazin

» Album MARA
Femeile- victimele abuzurilor!!! I_icon_minitimeMier Mai 04, 2011 7:34 pm Scris de teodoraion

» La Multi Ani Ana!!
Femeile- victimele abuzurilor!!! I_icon_minitimeMar Apr 19, 2011 2:38 am Scris de alinagherman

» 3 lucruri care ne sperie
Femeile- victimele abuzurilor!!! I_icon_minitimeMier Apr 06, 2011 10:37 pm Scris de sandy

Mai 2024
LunMarMierJoiVinSamDum
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Calendar Calendar

Stiri

Terapie on-line


New sponsor










handmade,sourire des couleurs,zambetul culorilor
Femeile- victimele abuzurilor!!! 2466r05


Sponsori


Femeile- victimele abuzurilor!!!

2 participanți

In jos

Femeile- victimele abuzurilor!!! Empty Femeile- victimele abuzurilor!!!

Mesaj Scris de lilique Sam Aug 29, 2009 7:03 pm

Prin comportament abuziv intelegem, de cele mai multe ori, maltratarea victimei. Aceasta este cea mai evidenta forma a abuzului. Dar exista alte cateva aspecte ale comportamentului abuziv, unele din ele atat de mascate si de perfide, incat te cutremuri la auzul lor. Cei care maltrateaza se ascund in spatele multor masti. Ce ziceti de controlul asupra unei personae, a fiecarui gest, miscare sau gand? Dar despre distrugerea increderii in sine a unei personae? Despre inspaimantarea si izolarea acesteia? Despre introducerea ei prea rapida intr-o situatie periculoasa, in scopul inspaimantarii? Sau despre amenintarea unei personae, a santajarii ei? Despre lipsa de respect fata de ea? Cand faci pe cineva sa creada ca negrul e alb si albul e negru, cand o derutezi complet, cand nu iti recunosti spusele ca sa o faci nebuna, cand iei bani de la ea, sau cand I spui ca fara tine ea nu inseamna nimic, ori ca se afla in proprietatea ta? Cand te porti cu cineva astfel incat sa ii dispara liberul arbitru?
Toate acestea nu vi se par tot forme de comportament abuziv? Acestea chiar sunt forme clasice ale comportamentului abuziv si sune la fel de periculoase, de dureroase, la fel de letale ca si acelea care lasa vanatai.Exista multe feluri de violente indreptate impotriva femeilor, unele evidente, toate periculoase, unele mai perfide decat altele. Cele mai periculoase sunt acelea subtile, pentru ca victima, nu numai ca le accepta, dar se si invinovateste pentru ele. Dar cel care exercita abuzul este sufficient de intelligent, el se poate folosi de toate aceste forme subtile pentru a-si convinge victima ca vina este in totalitate a ei. O victima a abuzului poate sa devina bolnava de depresie, sa comita crime, sa fie violenta sau chiar sa se sinucida. Abuzurile de orice fel sunt potential fatale pentru victimele lor.
Insa formele mai subtile de abuzz sunt si cele mai greu de stapanit pentru ca sunt si cele mai greu de depistat. Partea proasta este aceea ca victima este atat de convinsa ca vina ii aprtine in totalitate, incat ea continua sa suporte si chiar il ajuta pe cel care abuzeaza sa isi exercite in continuare abuzul, pentru ca victima crede cu tarie ca ii este datoare celui care abuzeaza de ea si crede ca este atat de vinovata, de rea si atat de lipsita de valoare incat acela care abuzeaza de ea are tot dreptul sa o faca si ca merita sa fie tratata astfel. Victima crede in mod sincer ca nu ar reprezenta nimic fara abuzator. Cele mai multe dintre aceste femei ii protejeaza pe cei care le fac rau negand abuzul si considerandu-se singurele vinovate pentru producerea acestuia. In majoritatea cazurilor este prea dureros pentru ele sa recunosca ceea ce li se intampla sis a povesteasca intregii lumi prin ce sunt nevoite sa treaca. Tot ce simt aceste femei este rusinea deoarece ele cred tot ce le-a spus cel care le abuzeaza,
In consecinta, trebuie ajutate mai intai sa constientizeze abuzul si abia dupa aceea sa incerce sa iasa din situatia in care se gasesc, iar acest lucru ne este usor. Ele au vietile lor, au copii, au case. Noi le cerem sa rupa lanturile sis a fuga de un peicol pe care ele nu il pot vedea si de care nu sunt sigure ca este unul real. Problema cea mai grava e aceea ca pericolul e la fel de real si de periculos ca o pusca indreptata asupra lor, numai ca multe dintre ele nu stiu asta. Unele stiu, insa de cele mai multe ori sunt la fel de inspaimantate ca celelalte. Si ma refer acum la femeile inteligente, cultivate, la acelea despre care credem ca ar trebui sa inteleaga mai usor. Nici una nu este scutita de pericolul de a deveni victima unui abuzz. I se poate intampla orcui, cu toate serviciile bune pe care le au si in ciuda celor mai bines coli pe care le-au urmat. Uneori li se intampla si femeilor frumoase si inteligente. Cateodata ele constituie cele mai usoare tinte. Dunt torturate intr-un mod subtil, cu rafinament. Abuzul nu face discriminari privind culoarea, rasa. El nu tine cont de pozitia sociala sau economica. Poate atinge pe oricine.
Abuzatorul poate controla, izola, ameninta, teroriza, insulta, santaja, umili, injosi, jigni, dispretui sau ar putea interzice afectiunea, banii sau alte nevoi. Ar putea abandona victima sau ar putea-o ameninta ca I va lua copiii, fara sa lase vreun semn pe corpul acesteia. Si i-ar zice ca este una din cele mai norocoase femei, iar ceea ce este mai rau este ca ea chiar crede ca asa dtau lucrurile.Si un astfel de ticalor nu va da niciodata socoteala pentru ca va nega totul spunand ca victima este nebuna, proasta, necinstita, dezechilibrata, precum si ca minte in totalitate.Si probabil si ea crede la fel.Aceste femei trevbuie scoase incet din relatiile lor si duse in siguranta departe de pericol. Din pacate ele se vor opune in permanenta, il vor apara pe aggressor pana la final si vatrece mult timp pana vor deschide ochii. Iar atunci cand acestea isi dau seama de natura situatiei, monstri recurs la amenintari de genul ”daca pleci, ma sinucid”, iar ele cred, sin u vor s ail aiba pe constiinta, li se face mila si se intorc in teroare traind asa si chiar crescandu-si copiii intr-un mediu anormal, iar multi din acesti copii sunt chiar victimele sau monstrii de maine…
Femei… treziti-va!!!! Pentru voi si copiii vostri….
lilique
lilique
Mamica moderator
Mamica moderator

Varsta : 40
Localizare : tg-jiu
Job/Fun : secretar scoala
Stare de spirit : mamica fericita
Nume poznas : Doncea Elena Areta si Doncea Florin Valentin
Inscriere : 08/02/2009
Nr. mesaje : 2003

Sus In jos

Femeile- victimele abuzurilor!!! Empty Re: Femeile- victimele abuzurilor!!!

Mesaj Scris de alyna Dum Aug 30, 2009 11:04 pm

trista viata au unele femei
alyna
alyna
Mamica cea mai tare
Mamica cea mai tare

Varsta : 43
Localizare : Almasu
Job/Fun : Invatatoare
Stare de spirit : vesela,foarte activa
Nume poznas : Alina si bebe Daria
Inscriere : 28/10/2008
Nr. mesaje : 4915

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum