Bine ati venit pe forumu nostru plin de culoare si voie buna.
Pentru a ne ajuta sa ne marim comunitatea va rugam sa va inregistrati !
O zi buna va doresc pe forum si succes la cat mai multe posturi.

Atentie, nu folositi Internet Explorer 6-7 [ nici 8 nu ar trebui, dar merge ] , folositi Mozilla pentru o buna vizualizare a forumului.

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Bine ati venit pe forumu nostru plin de culoare si voie buna.
Pentru a ne ajuta sa ne marim comunitatea va rugam sa va inregistrati !
O zi buna va doresc pe forum si succes la cat mai multe posturi.

Atentie, nu folositi Internet Explorer 6-7 [ nici 8 nu ar trebui, dar merge ] , folositi Mozilla pentru o buna vizualizare a forumului.
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Conectare

Mi-am uitat parola

Admin on-line
Mihaela

Ana Maria

Cine este conectat?
În total sunt 8 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 8 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 141, Mar Feb 01, 2011 3:33 am
Ultimele subiecte
» IMBRACAMINTE COPII IMPORT THAILANDA HAINE ARAMIS
Copilul intre familie si restul lumii I_icon_minitimeMar Iun 28, 2011 10:49 am Scris de tavibkk

» ce am gatit azi
Copilul intre familie si restul lumii I_icon_minitimeMar Iun 07, 2011 8:09 pm Scris de ShopKids

» Haine copii
Copilul intre familie si restul lumii I_icon_minitimeMar Iun 07, 2011 7:48 pm Scris de ShopKids

» Bijuterii UNICAT - realizate manual
Copilul intre familie si restul lumii I_icon_minitimeLun Mai 30, 2011 4:35 pm Scris de eOti

» Premiatii concursului
Copilul intre familie si restul lumii I_icon_minitimeMar Mai 10, 2011 2:26 pm Scris de sandy

» Alexia-Diana Basceanu
Copilul intre familie si restul lumii I_icon_minitimeMar Mai 10, 2011 2:26 pm Scris de sandy

» hainute copii de firma outlet si second hand
Copilul intre familie si restul lumii I_icon_minitimeLun Mai 09, 2011 5:56 am Scris de ianismagazin

» Album MARA
Copilul intre familie si restul lumii I_icon_minitimeMier Mai 04, 2011 7:34 pm Scris de teodoraion

» La Multi Ani Ana!!
Copilul intre familie si restul lumii I_icon_minitimeMar Apr 19, 2011 2:38 am Scris de alinagherman

» 3 lucruri care ne sperie
Copilul intre familie si restul lumii I_icon_minitimeMier Apr 06, 2011 10:37 pm Scris de sandy

Aprilie 2024
LunMarMierJoiVinSamDum
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Calendar Calendar

Stiri

Terapie on-line


New sponsor










handmade,sourire des couleurs,zambetul culorilor
Copilul intre familie si restul lumii 2466r05


Sponsori


Copilul intre familie si restul lumii

+3
nada
sorina.popia
Mihaela
7 participanți

In jos

Copilul intre familie si restul lumii Empty Copilul intre familie si restul lumii

Mesaj Scris de Mihaela Vin Iul 17, 2009 5:09 pm

Copilul: intre familie si restul lumii


Adesea copiii se afla intr-o pozitie dificila. Pozitie - pentru ca sunt efectiv la mijloc, petrecand o parte din timp in casa, cu familia si o parte din timp in afara casei, la scoala, in parc sau in alte locuri, impreuna cu oameni straini de familie, copii si adulti.

Aceasta trecere, iesirea si intrarea in casa si in mediul familial este uneori usor de facut, alteori destul de greu. Dificultatea tine atat de capacitatea de adaptare a copilului, cat si de "diferentele" dintre familie si restul lumii.


Prima iesire "in lume"

Pentru unii copii aceasta trecere se face treptat, prima iesire este de obicei cand merg la gradinita. Dar pentru copiii care au bunici in aceeasi localitate sau alte rude, este si mai simplu pentru ca sunt obisnuiti si cu alte medii decat cel strict al parintilor sai. De multe ori copiii vorbesc despre aceasta diferenta: "Mama face altfel mancarea decat bunica", "La matusa am alte jucarii decat am acasa"... Ei sesizeaza inca de mici aceste deosebiri si se obisnuiesc cu ele ca atare. Inteleg ca fiecare familie, fiecare cuplu are anumite obiceiuri legate de mancare, de masa, de somn, de distractie, legate de curatenie, de tot felul de activitati. Acestor copii le va fi usor sa se acomodeze la gradinita cand vor gasi o alta mancare sau o alta ora de culcare. De asemenea, in tabara cand vor respecta programul impus de profesor, in cantonament sau impreuna cu o alta familie.


Pot aparea probleme de adaptare

In alte cazuri insa, copilul nu are ocazia de a intra in contact cu mai multe familii, cu mai multe obiceiuri diferite si cunoaste doar ce a trait impreuna cu parintii sai. Nu are nicio reprezentare despre cum fac, simt sau traiesc alte familii sau isi imagineaza ca este "la fel". In aceste cazuri, apar asa-numitele probleme de adaptare: copilul nu mananca la gradinita pentru ca mancarea e altfel decat cea facuta de mama sa, nu doarme pentru ca nu poate decat in camera lui, este mirat sau se retrage cand intalneste copii care se manifesta altfel decat el si parintii lui. Orice "diferenta" devine un obstacol.

Parintii sesizeaza mai devreme sau mai tarziu aceste aspecte si adesea ajung ei insisi intr-o dilema. Isi dau seama ca cel mic este "prea" obisnuit cu ceva anume si ca are dificultati de a invata altfel, de a se juca, de a vorbi, manca sau se distra in alte modalitati decat cele cunoscute. Aceasta problema poate insa sa rezulte dintr-un sistem rigid pe care familia il are si il aplica celui mic. "Asa ceva nu se face", "Mancarea trebuie sa fie asa", "Nu este bine sa vorbim despre asa ceva" etc. Acestea actioneaza ca mediu, ca obisnuinta dar si ca interdictie. Ca si cum deopotriva cu acest "asa este bine" din familie, vine si "altfel este rau", care nu este spus explicit dar copilul se fereste sa faca altfel, sa manance altceva, sa vorbeasca anumite lucruri, sa actioneze in moduri despre care stie sau banuieste ca nu ar conveni parintilor sai. Atunci el este intr-adevar la mijloc, prins intre ceva al familiei, acceptat, si altceva, al societatii, scolii, gradinitei, despre care banuieste sau stie ca nu ar fi acceptat de familia sa.


Timid la scoala - jucaus acasa

De aici, plangerile parintilor care spun despre copilul lor ca este foarte timid si retras la scoala si foarte jucaus si vorbaret acasa. Parintii vor sa ajute copilul dar nu stiu cum. Incearca sa-l incurajeze sa fie sociabil cu copiii, sa intre in vorba, sa arate ce stie, sa exprime dar el nu poate. Unii dintre parinti sesizeaza ei insisi diferentele dintre mediul familial si cel din afara familiei. Uneori asta ii enerveaza si exprima nemultumirea lor: "la gradinita nu se ocupa de ei, ii lasa de capul lor", "in tabara este mancare proasta", "la scoala nu le preda bine, nu le explica si copiii nu inteleg". Copilul este la mijloc, intre explicatiile parintilor si cele ale invatatoarei, intre modul in care ei il invata sa scrie, sa deseneze sau ii explica anumite lucruri si modul in care scoala o face. Are tendinta sa faca pe placul fiecaruia si parintilor sa le spuna asa cum le place lor, iar la scoala sa faca asa cum i se cere acolo. Asta il imparte in doua parti, ceea ce este extenuant pentru un copil si determina o atitudine plina de precautie daca nu cumva chiar de teama.

La fel se intampla si cand copilul ajunge acasa cu expresii, actiuni, manifestari din alta parte si este certat de parinti sau ii sunt interzise. Parintii il pun astfel sa faca o alegere imposibila "noi sau ceilalti", in care copilul trebuie sa aleaga si implicit sa renunte. "Ori faci ca ceilalti ori faci ca noi".

Situatia se mai intalneste si in cazul unui conflict sau a unei separari in familie, cand parintii sunt total impotriva modului in care procedeaza bunicii sau in cazul in care parintii sunt separati, divortati. Fiecare parte o acuza si o critica necontenit pe cealata, iar copilul este mereu la mijloc.

Top Sanatate
Mihaela
Mihaela
Mamica admin.
Mamica admin.

Varsta : 42
Localizare : braila
Job/Fun : mamica de Mara
Stare de spirit : fericita sii iubita
Despre noi : Copilul intre familie si restul lumii 526438t4ocp540c1
Nume poznas : Mihaela/Mara
Inscriere : 22/10/2008
Nr. mesaje : 2274

http://www.copilasipoznasi.com

Sus In jos

Copilul intre familie si restul lumii Empty Re: Copilul intre familie si restul lumii

Mesaj Scris de sorina.popia Vin Iul 17, 2009 5:58 pm

Este foarte adevarat tot ce scire aici Mihaela...multumim
sorina.popia
sorina.popia
Mamica noua
Mamica noua

Varsta : 41
Localizare : calarasi
Job/Fun : Baietii mei,familia si supraveghetoare copii
Stare de spirit : buna
Despre noi : mereu vesela si pusa pe sotii....indragostita de familia mea
Nume poznas : mamy:Sorina
BB1:Cristian-Andrei
BB2 :Alexandru-Valentin
Inscriere : 13/07/2009
Nr. mesaje : 36

Sus In jos

Copilul intre familie si restul lumii Empty Re: Copilul intre familie si restul lumii

Mesaj Scris de nada Lun Noi 02, 2009 5:21 am

Ai mei copii sut nazdravani si acasa si la scoala. Cand vin de la scoala vorbesc amandoi odata incercand sa povesteasca ce li s-a intamplat la scoala. Problema mea este ca povestesc doar ceea ce le convine si este in favoarea lor. Intamplarile in care vina le apartine sunt trecute sub tacere, desi, ei stiu foarte bine ca le aflu oricum fiind cadru didactic in scoala in care ei invata. Am sentimentul uneori ca stiu sa imi ascult elevii si nu ma descurc cu proprii copii. Cred ca undeva gresesc insa nu prea stiu unde.
nada
nada
Mamica noua
Mamica noua

Varsta : 55
Localizare : Piscu
Job/Fun : calculatoarele
Stare de spirit : vesela, energica
Nume poznas : Mihai Alexandru
Cristian Petrisor
Inscriere : 07/01/2009
Nr. mesaje : 67

Sus In jos

Copilul intre familie si restul lumii Empty Re: Copilul intre familie si restul lumii

Mesaj Scris de terapieonline Mar Noi 10, 2009 4:29 pm

nada a scris:Ai mei copii sut nazdravani si acasa si la scoala. Cand vin de la scoala vorbesc amandoi odata incercand sa povesteasca ce li s-a intamplat la scoala. Problema mea este ca povestesc doar ceea ce le convine si este in favoarea lor. Intamplarile in care vina le apartine sunt trecute sub tacere, desi, ei stiu foarte bine ca le aflu oricum fiind cadru didactic in scoala in care ei invata. Am sentimentul uneori ca stiu sa imi ascult elevii si nu ma descurc cu proprii copii. Cred ca undeva gresesc insa nu prea stiu unde.

greseala poate aparea atunci cand incepi sa compari "auditoriul" de acasa cu cel din sala de clasa. acasa fii mama, la scoala fii invatatoare. chiar daca la scoala esti sa zicem un cadu didactic exigent, acasa te poti "transforma" in mama intelegatoare care nu tine mortis sa facem temele perfect si fara greseala.
tema de gandire: au mers vreodata copiii tai fara tema sau cu tema gresita?
daca raspunsul e NU...tema de gandire 2: si ce s-ar putea intampla daca ar face asta?

terapieonline
Psiholog
Psiholog

Localizare : Bucuresti
Job/Fun : psiholog
Stare de spirit : excelenta
Despre noi : Indrazneste! terapia nu este un moft! Impreuna, viata ta poate redeveni roz.
Nume poznas : Ioana Rahoveanu
Inscriere : 13/05/2009
Nr. mesaje : 53

Sus In jos

Copilul intre familie si restul lumii Empty Re: Copilul intre familie si restul lumii

Mesaj Scris de narcy Mar Noi 10, 2009 9:58 pm

fata mea se imprieteneste foarte repede cu ...restul lumii. are 2 anisori si e foarte" lipicioasa "
narcy
narcy
Mamica cea mai tare
Mamica cea mai tare

Varsta : 41
Localizare : BRAILA
Job/Fun : andreea ingerasul mamii
Stare de spirit : FERICITA SI IUBITA
Nume poznas : mami-Narcisa
tati:Paul
puiul nostru:Andreea
Inscriere : 28/10/2008
Nr. mesaje : 3802

Sus In jos

Copilul intre familie si restul lumii Empty Re: Copilul intre familie si restul lumii

Mesaj Scris de sandy Mier Iul 28, 2010 10:58 pm

si cris e foarte vorbaret si prietenos si e topit dupa tataie!
sandy
sandy
Ajutor de admin
Ajutor de admin

Varsta : 39
Localizare : calarasi
Job/Fun : studenta/mamica
Stare de spirit : buna
Despre noi : am 25 de ani
sunt o persoana,prietenoasa,caruia nu-i plac persoanele false
Nume poznas : sandy

cristian
Inscriere : 25/04/2010
Nr. mesaje : 1870

Sus In jos

Copilul intre familie si restul lumii Empty Re: Copilul intre familie si restul lumii

Mesaj Scris de sandy Vin Sept 03, 2010 10:15 pm

Un copil sanatos, vesel, bun si frumos nu este un vis greu de atins. El e chiar copilul visat, bobita de roua, cheia fericirii in orice familie.

Chiar daca pare simplu sa fii parinte de succes al unei asemenea minuni, nu e deloc usor. Daca te simti nesigura, lasa-te condusa de cateva idei esentiale. Si da-i partenerului tau sa citeasca sfaturile de mai jos.
1. Iubire neconditionata din prima clipa

Ati aflat la ecograf vestea cea mare: peste 9 luni veti deveni mami si tati! Incepand din aceasta clipa, nu mai sunteti singuri, voi doi, pe de-o parte, si restul lumii, pe de alta parte. Sunteti, deodata, in mod precis si definitiv, trei persoane distincte care compun o familie. Copilul se va dezvolta acolo, in burtica mamei, iubit nespus chiar faraa sa fie vazut inca.

Dorit, asteptat cu emotie si dragoste crescanda, pe masura ce se apropie momentul unic al marii intalniri. De acum, micutul are nevoie de toata iubirea, in fiecare clipa si in fiecare zi. O iubire care il va face mereu fericit, ii va da putere si incredere sa infrunte viata, il va proteja si alina la greu.
2. Impreuna, cat mai mult timp

Usor de spus, greu de indeplinit, dar in nici un caz imposibil. Copilul are nevoie sa-si vada parintii, sa-i simta pe amandoi, langa el. Ii place sa fie imbaiat, imbracat, schimbat, hranit si mangaiat in egala masura, atat de mami, cat si de tati, care devin pentru el centrul lumii. Si-acum, intre noi, parintii! Timpul acordat copilului este si cea mai puternica investitie.

Avandu-va alaturi, el va observa, va studiaza, va imita. Nu va tanji dupa fusta mamei pentru ca si umarul tatalui e la fel de protector. Dar, ca lucrurile sa fie cat mai sigure, vor fi evitate discutiile istovitoare despre cine si cat se ocupa de copil, conflictele "de familie" care il afecteaza enorm si pe cel mic.
sandy
sandy
Ajutor de admin
Ajutor de admin

Varsta : 39
Localizare : calarasi
Job/Fun : studenta/mamica
Stare de spirit : buna
Despre noi : am 25 de ani
sunt o persoana,prietenoasa,caruia nu-i plac persoanele false
Nume poznas : sandy

cristian
Inscriere : 25/04/2010
Nr. mesaje : 1870

Sus In jos

Copilul intre familie si restul lumii Empty Re: Copilul intre familie si restul lumii

Mesaj Scris de claudia_mami Lun Sept 20, 2010 7:51 pm

fata mea se imprieteneste foarte repede cu ...restul lumii. desi avem 2 ani si 5 luni e un copil f mamos . pupinimoara

claudia_mami
Mamica noua
Mamica noua

mami : nicoleta
Varsta : 41
Localizare : iasi
Job/Fun : casnica
Stare de spirit : vesela ,distractiva si cheltuitoare.
Despre noi : sper sa mi gasesc prietene ,sa fie un forum de unde sa pot lua cat mai multe idei ,si sa ma faceti sa stau non stop langa voi .
Nume poznas : claudia-gabriela si mami niko .
Inscriere : 20/09/2010
Nr. mesaje : 8

Sus In jos

Copilul intre familie si restul lumii Empty Re: Copilul intre familie si restul lumii

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum