Bine ati venit pe forumu nostru plin de culoare si voie buna.
Pentru a ne ajuta sa ne marim comunitatea va rugam sa va inregistrati !
O zi buna va doresc pe forum si succes la cat mai multe posturi.

Atentie, nu folositi Internet Explorer 6-7 [ nici 8 nu ar trebui, dar merge ] , folositi Mozilla pentru o buna vizualizare a forumului.

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Bine ati venit pe forumu nostru plin de culoare si voie buna.
Pentru a ne ajuta sa ne marim comunitatea va rugam sa va inregistrati !
O zi buna va doresc pe forum si succes la cat mai multe posturi.

Atentie, nu folositi Internet Explorer 6-7 [ nici 8 nu ar trebui, dar merge ] , folositi Mozilla pentru o buna vizualizare a forumului.
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Conectare

Mi-am uitat parola

Admin on-line
Mihaela

Ana Maria

Cine este conectat?
În total sunt 4 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 4 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 141, Mar Feb 01, 2011 3:33 am
Ultimele subiecte
» IMBRACAMINTE COPII IMPORT THAILANDA HAINE ARAMIS
biscuiti fara gluten I_icon_minitimeMar Iun 28, 2011 10:49 am Scris de tavibkk

» ce am gatit azi
biscuiti fara gluten I_icon_minitimeMar Iun 07, 2011 8:09 pm Scris de ShopKids

» Haine copii
biscuiti fara gluten I_icon_minitimeMar Iun 07, 2011 7:48 pm Scris de ShopKids

» Bijuterii UNICAT - realizate manual
biscuiti fara gluten I_icon_minitimeLun Mai 30, 2011 4:35 pm Scris de eOti

» Premiatii concursului
biscuiti fara gluten I_icon_minitimeMar Mai 10, 2011 2:26 pm Scris de sandy

» Alexia-Diana Basceanu
biscuiti fara gluten I_icon_minitimeMar Mai 10, 2011 2:26 pm Scris de sandy

» hainute copii de firma outlet si second hand
biscuiti fara gluten I_icon_minitimeLun Mai 09, 2011 5:56 am Scris de ianismagazin

» Album MARA
biscuiti fara gluten I_icon_minitimeMier Mai 04, 2011 7:34 pm Scris de teodoraion

» La Multi Ani Ana!!
biscuiti fara gluten I_icon_minitimeMar Apr 19, 2011 2:38 am Scris de alinagherman

» 3 lucruri care ne sperie
biscuiti fara gluten I_icon_minitimeMier Apr 06, 2011 10:37 pm Scris de sandy

Mai 2024
LunMarMierJoiVinSamDum
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Calendar Calendar

Stiri

Terapie on-line


New sponsor










handmade,sourire des couleurs,zambetul culorilor
biscuiti fara gluten 2466r05


Sponsori


biscuiti fara gluten

+3
Mihaela
brunetik
irinaj
7 participanți

In jos

biscuiti fara gluten Empty biscuiti fara gluten

Mesaj Scris de irinaj Joi Apr 23, 2009 4:08 pm

fetelor aveti habar unde pot gasi biscuiti fara gluten pentru bebe?

irinaj
Mamica noua
Mamica noua

Varsta : 43
Localizare : galati
Job/Fun : invatatoare
Stare de spirit : buna
Nume poznas : irina si bebe andreea madalina
Inscriere : 18/01/2009
Nr. mesaje : 32

Sus In jos

biscuiti fara gluten Empty Re: biscuiti fara gluten

Mesaj Scris de brunetik Joi Apr 23, 2009 4:14 pm

mai....eu am vazut biscuiti fara gluten , prin supermarket-uri. acum nu stiu dak o fii si pe la voi.
brunetik
brunetik
Mamica cu greutate
Mamica cu greutate

Varsta : 44
Localizare : PLOIESTI
Job/Fun : CALCULATOR, PLIMBARLILE....SI COPIII.
Stare de spirit : O MAMICA FERICITA DE PRINTESA .
Inscriere : 25/11/2008
Nr. mesaje : 2687

Sus In jos

biscuiti fara gluten Empty Re: biscuiti fara gluten

Mesaj Scris de Mihaela Joi Apr 23, 2009 6:18 pm

sincer eu am auzit ceva.. dar nu prea am dat importanta.. acum ca ati adus vb.. cu ce ii ajuta pe cei mici?
Mihaela
Mihaela
Mamica admin.
Mamica admin.

Varsta : 42
Localizare : braila
Job/Fun : mamica de Mara
Stare de spirit : fericita sii iubita
Despre noi : biscuiti fara gluten 526438t4ocp540c1
Nume poznas : Mihaela/Mara
Inscriere : 22/10/2008
Nr. mesaje : 2274

http://www.copilasipoznasi.com

Sus In jos

biscuiti fara gluten Empty Re: biscuiti fara gluten

Mesaj Scris de oltea Vin Apr 24, 2009 2:12 am

unii copii au o afectiune digestiva numita intoleranta la gluten sau boala celiaca. medicii recomanda pentru bebelusi produse cu continut de gluten dupa varsta de 7 luni.
am vazut la un magazin online produse fara gluten si nu pot sa-mi amintesc unde.
oltea
oltea
Mamica moderator
Mamica moderator

Varsta : 55
Localizare : brasov
Job/Fun : cel mai nou job al meu: mami / sudoku
Stare de spirit : ok
Inscriere : 05/01/2009
Nr. mesaje : 2419

Sus In jos

biscuiti fara gluten Empty Re: biscuiti fara gluten

Mesaj Scris de Mihaela Vin Apr 24, 2009 6:53 pm

Aha mersic de informatie.. nu stiam chiar bne
Mihaela
Mihaela
Mamica admin.
Mamica admin.

Varsta : 42
Localizare : braila
Job/Fun : mamica de Mara
Stare de spirit : fericita sii iubita
Despre noi : biscuiti fara gluten 526438t4ocp540c1
Nume poznas : Mihaela/Mara
Inscriere : 22/10/2008
Nr. mesaje : 2274

http://www.copilasipoznasi.com

Sus In jos

biscuiti fara gluten Empty Re: biscuiti fara gluten

Mesaj Scris de yoanici Dum Apr 26, 2009 3:14 am

Copilul avea deja 1 an si jumatate. La prima infatisare la medicul de familie, acesta mi-a zis: Stati linistita ca nu este altceva decat o simpla diaree.
Mi-a dat tratament si s-a rezolvat. Temporar. Peste o luna, Alex a dat iarasi in diaree. Acum medicul mi-a zis ca a fost o epidemie si mi-a dat ca si in urma cu o luna tratament si am rezolvat pentru catva timp problema. Dar copilul a devenit apatic, fara chef de nimic, alb ca varul la fata, mai toata ziua dormea sau statea in pat, bolind.
Cand l-am vazut asa, l-am dus la urgente in Buzau de unde mi l-a trimis la sectia de boli infectioase. era cu o burta enorma, cu diaree iar, alb-straveziu. Ne-a luat in atentie sefa de sectie , d-ra doctor Damian Elena, care si-a dat seama ca este un caz foarte complicat, dar, vazand ca nu face fata situatiei, neavand unde sa faca toate analizele care trebuiau, ne-a transferat la Bucuresti, la Spitalul de Boli Infectioase Matei Bals, cu diagnosticul de SEPTICEMIE.
Ajungand la Bals, ne-au tinut internati 3 saptamani, timp in care ne-au facut tratament de zeci, poate sute de milioane le lei. au mai facut si tomografie abdominala, pentru ca Alex avea burta foarte mare, neputand sa elimine gazele. Nu va imaginati ce saptamani au fost acelea pentru noi. Si nu vorbesc de partea financiara, pentru ca asta oricum vrei nu vrei, o suporti, dar de psihic si psihologic vorbind. Cand a rezultatul la tomografie, mi s-a spus ca in dimineata urmatoare ne transfera la Budimex, pentru investigatii suplimentare.
Mai tarziu am inteles ca de fapt cei de la Bals au vazut pe tomografie ceva suspect, zicand ca s-ar putea sa fie o malformatie la nivelul intestinului.
La Budimex am nimerit la d-rul Munteanu, care l-a mai tinut o saptamana sub observatie dupa care ne-a dat drumul.
Am ajuns acasa, ne-a dat regim alimentar de enterocolita, adica paste, orez, paine prajita, covrigi, si altele.
Peste o luna am mers la control tot la Budimex, mai ales ca Alex iarasi se marise in burtica.
Ni s-a zis ca are colon iritabil, si din cauza atator episoade diareice s-a marit in burta.
Am tinut legatura cu medicul de la Budimex prin telefon, dupa care incepand din nou scaunele diareice, am mers la urgenta si imediat cu salvarea la Bucuresti la Budimex.
Era noaptea de Craciun a anului 2006. Cand am ajuns, am rugat medicul de garda de la sectia de gastroenterologie ca pe langa analizele curente sa ii ia si pentru analizele de celiachie. Eu intre timp m-am interesat si am aflat ca simptomele ar conduce la celiachie sau intoleranta la gluten. Tot de pe internet am aflat si de analizele de sange care pot confirma acest diagnostic, dar ca de fapt diagnosticul de CELIACHIE SAU INTOLERANTA LA GLUTEN se pune de abia dupa ce i se face copilului si biopsie prelevata de la nivelul mucoasei intestinului.
Asa ca mi s-a raspuns ca da, ii vor face si aceste doua analize. Am uitat sa precizez ca eu sunt o profesoara de matematica din Buzau. Si chiar asa avand si eu studii superioare, m-am simtit cam rau privita ca am sugerat un diagnostic medicilor de la Budimex.
Copilul meu scazuse in greutate aproape 4 kg si trebuia sa fac tot ce puteam pentru el.
Peste doua zile mi-au adus rezultatul analizelor la sange care au iesit "FOARTE BUNE". Si mi-au spus foarte clar ca Alex nu are intoleranta la gluten ci doar o intoleranta trecatoare la zaharoza si lactoza.
In 31 decembrie 2006 ne-a externat chiar daca fiul meu nu mai mergea in picioare, nu isi mai tinea capul bine si scaunele erau tot semilegate.
Am dus-o asa pana in inceput de martie. Situatia era mai grava decat ne imaginam. pe 9 martie 2007 l-am internat din nou la urgente la Buzau, avand la 2 ani si 3 luni 9 kg. A scazut foarte mult in greutate.
Ne-am rugat de doctorii buzoieni sa ne faca transferul la Grigore Alexandrescu la Bucuresti, iar pe 15 martie eram la Bucuresti. Era intr-o vineri. Cand ne-a vazut doctorita de garda mi-a zis din prima ca are celiachie, dar pentru ca acest caz era foarte foarte grav, existand chiar pericolul de a muri pacientul a fost preluat de sefa de sectie, d-na doctor Gabriela Lesanu. Aceasta a stat, m-a ascultat, dupa care ne-a mutat intr-o rezerva cu doua paturi. Aici am stat 6 saptamani. Pronosticul medicilor era foarte pesimist. Mi s-a spus ca va dura foarte mult pana cand Alex va fi la fel ca inainte, daca va mai fi.
Era ubn schelet ambulant, i se atrofiasera muschii de la maini de la picioare, nu isi putea tine capul, era o leguma.
Au inceput sa ii dea medicamente intravenos, perfuzabil, iar mancare fara gluten, din 3 in 3 ore, dupa o reteta speciala, mancarea fiind de fapt un amestec intre apa de orez, supa de morcov si carne de pui fiarta si mixata. I-au dat Lipide intravenos, fructoza si glucoza in supa ii puneam dupa un gramaj stabilit in functie de gramajul colilului si mililitrii de supa.
Alex le-a furat imediat inima la toti, dar mai ales d-nei doctor Lesanu. Aceasta venea de 4-5 ori pe zi si de multe ori o surprindeam cum ne privea pe geamul rezervei, sa vada ce facem.
Am invatat cum sa umblu cu pompa de lapte, cu medicamentele, cu perfuzatorul. Dupa o luna deja copilul meu dadea semne foarte bune, incurajatoare luand in greutate aproape un kg. In tot acest timp am fost un exemplu viu pentru studentii si rezidentii care isi faceau stagiul in aceasta sectie. Dar a venit si ziua revenirii acasa. Cand sotul l-a dus la masina parintilor mei pentru a pleca acasa, Alex i-a recunoscut, a zambit, ceea ce ne-a facut pe toti sa fim foarte emotionati si bucurosi.
Am ajuns acasa. Daca nu v-am spus, din noiembrie Alex nu a mai mers in picioare. Cand in sfarsit am ajuns acasa, copilul meu s-a dat jos din pat si a mers din nou pe picioare. Nu am fost nicicand mai fericita. Copilul meu revenea la viata.
In prima saptamana, Alex a luat in greutate 1 kg, ceea ce m-a facut sa sun doctorita, gandindu-ma sa nu dam in alta belea. Insa d-na doctor a fost foarte bucuroasa si mi-a zis ca sa nu ma sperii, deoarece boala celiaca este singura boala la copil care are are rezultate vizibile atat de repede de la inceperea tratamentului si a regimului alimentar.
Si asa am inceput din nou diversificarea mancarii, treapta cu treapta, exact ca la bebelusi.
Astazi copilul meu este un copil normal care vorbeste, se joaca, rade, fuge, canta, ceea ce ma face sa ii multumesc mult d-nei doctor Gabriela Lesanu si echipei dansei de la Grigore Alexandrescu, fara de care azi nu l-as mai avea pe Alex. CINEVA ACOLO SUS NE IUBESTE, ALEX!!!!



cu drag,
prof. Veronica Gaina
presedinte al Asociatiei Romane de Boala Celiaca
yoanici
yoanici
Mamica cu greutate
Mamica cu greutate

Varsta : 46
Localizare : braila
Job/Fun : baietelul meu
Stare de spirit : fericita
Nume poznas : IOANA SI BB ANDREI
Inscriere : 02/02/2009
Nr. mesaje : 2441

Sus In jos

biscuiti fara gluten Empty Re: biscuiti fara gluten

Mesaj Scris de analis Mier Apr 29, 2009 7:11 pm

Biscuitii se gasesc in orice alimentara. Ceva cu Baby..nu sunt scumpi si sunt foarte buni
analis
analis
Mamica cu experienta
Mamica cu experienta

Varsta : 44
Localizare : Constanta
Job/Fun : asistent-vanzari
Stare de spirit : Happy...!
Despre noi : suntem o mama si o fata fericite

Nume poznas : Carla/Andra-Analis/Antonio-Gabriel
Inscriere : 29/03/2009
Nr. mesaje : 380

Sus In jos

biscuiti fara gluten Empty Re: biscuiti fara gluten

Mesaj Scris de irinaj Joi Apr 30, 2009 12:59 am

eu nu am gasit nici macar in farmacii daramite in alimentara

irinaj
Mamica noua
Mamica noua

Varsta : 43
Localizare : galati
Job/Fun : invatatoare
Stare de spirit : buna
Nume poznas : irina si bebe andreea madalina
Inscriere : 18/01/2009
Nr. mesaje : 32

Sus In jos

biscuiti fara gluten Empty Re: biscuiti fara gluten

Mesaj Scris de raruta Joi Apr 30, 2009 3:18 am

In Galati slabe sanse sa gasimasa ceva! Am cautat si eu ptr Rares si nu am gasit!
raruta
raruta
Mamica admin.
Mamica admin.

Varsta : 43
Localizare : PISCU
Job/Fun : bibliotecar scolar
Stare de spirit : vesela,energica , comunicativa
Despre noi : Rares-Valentin este minunea pe care am asteptat-o ceva timp. Acum el este centrul universului nostru.
Inscriere : 29/10/2008
Nr. mesaje : 6082

Sus In jos

biscuiti fara gluten Empty Re: biscuiti fara gluten

Mesaj Scris de yoanici Vin Mai 01, 2009 3:40 am

La Billa se gasesc fetelor de la milupa.
yoanici
yoanici
Mamica cu greutate
Mamica cu greutate

Varsta : 46
Localizare : braila
Job/Fun : baietelul meu
Stare de spirit : fericita
Nume poznas : IOANA SI BB ANDREI
Inscriere : 02/02/2009
Nr. mesaje : 2441

Sus In jos

biscuiti fara gluten Empty Re: biscuiti fara gluten

Mesaj Scris de raruta Vin Mai 01, 2009 3:09 pm

Da? Se gasesc in Billa biscuti fara gluten?
raruta
raruta
Mamica admin.
Mamica admin.

Varsta : 43
Localizare : PISCU
Job/Fun : bibliotecar scolar
Stare de spirit : vesela,energica , comunicativa
Despre noi : Rares-Valentin este minunea pe care am asteptat-o ceva timp. Acum el este centrul universului nostru.
Inscriere : 29/10/2008
Nr. mesaje : 6082

Sus In jos

biscuiti fara gluten Empty Re: biscuiti fara gluten

Mesaj Scris de yoanici Sam Mai 02, 2009 2:27 am

Da Ana.Daca te duci ,de obicei ii au asezati in zona cerealelor pt.bb.
yoanici
yoanici
Mamica cu greutate
Mamica cu greutate

Varsta : 46
Localizare : braila
Job/Fun : baietelul meu
Stare de spirit : fericita
Nume poznas : IOANA SI BB ANDREI
Inscriere : 02/02/2009
Nr. mesaje : 2441

Sus In jos

biscuiti fara gluten Empty Re: biscuiti fara gluten

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum