Bine ati venit pe forumu nostru plin de culoare si voie buna.
Pentru a ne ajuta sa ne marim comunitatea va rugam sa va inregistrati !
O zi buna va doresc pe forum si succes la cat mai multe posturi.

Atentie, nu folositi Internet Explorer 6-7 [ nici 8 nu ar trebui, dar merge ] , folositi Mozilla pentru o buna vizualizare a forumului.

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Bine ati venit pe forumu nostru plin de culoare si voie buna.
Pentru a ne ajuta sa ne marim comunitatea va rugam sa va inregistrati !
O zi buna va doresc pe forum si succes la cat mai multe posturi.

Atentie, nu folositi Internet Explorer 6-7 [ nici 8 nu ar trebui, dar merge ] , folositi Mozilla pentru o buna vizualizare a forumului.
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Conectare

Mi-am uitat parola

Admin on-line
Mihaela

Ana Maria

Cine este conectat?
În total sunt 3 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 3 Vizitatori

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 141, Mar Feb 01, 2011 3:33 am
Ultimele subiecte
» IMBRACAMINTE COPII IMPORT THAILANDA HAINE ARAMIS
Varicela(varsatul de vant) I_icon_minitimeMar Iun 28, 2011 10:49 am Scris de tavibkk

» ce am gatit azi
Varicela(varsatul de vant) I_icon_minitimeMar Iun 07, 2011 8:09 pm Scris de ShopKids

» Haine copii
Varicela(varsatul de vant) I_icon_minitimeMar Iun 07, 2011 7:48 pm Scris de ShopKids

» Bijuterii UNICAT - realizate manual
Varicela(varsatul de vant) I_icon_minitimeLun Mai 30, 2011 4:35 pm Scris de eOti

» Premiatii concursului
Varicela(varsatul de vant) I_icon_minitimeMar Mai 10, 2011 2:26 pm Scris de sandy

» Alexia-Diana Basceanu
Varicela(varsatul de vant) I_icon_minitimeMar Mai 10, 2011 2:26 pm Scris de sandy

» hainute copii de firma outlet si second hand
Varicela(varsatul de vant) I_icon_minitimeLun Mai 09, 2011 5:56 am Scris de ianismagazin

» Album MARA
Varicela(varsatul de vant) I_icon_minitimeMier Mai 04, 2011 7:34 pm Scris de teodoraion

» La Multi Ani Ana!!
Varicela(varsatul de vant) I_icon_minitimeMar Apr 19, 2011 2:38 am Scris de alinagherman

» 3 lucruri care ne sperie
Varicela(varsatul de vant) I_icon_minitimeMier Apr 06, 2011 10:37 pm Scris de sandy

Aprilie 2024
LunMarMierJoiVinSamDum
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Calendar Calendar

Stiri

Terapie on-line


New sponsor










handmade,sourire des couleurs,zambetul culorilor
Varicela(varsatul de vant) 2466r05


Sponsori


Varicela(varsatul de vant)

+3
anuta22
narcy
Mihaela
7 participanți

In jos

Varicela(varsatul de vant) Empty Varicela(varsatul de vant)

Mesaj Scris de Mihaela Lun Mar 09, 2009 1:59 am

Varicela este o boala foarte contagioasa, cu evolutie usoara. Este produsa de un virus si se caracterizeaza printr-o eruptie veziculoasa, generalizata.
Modul de transmitere in caz de varicela
Izvorul de infectie in caz de varicela este copilul bolnav care este contagios pe toata durata bolii, pana la aparitia crustelor (14-21 de zile). Varicela se transmite direct de la bolnav la sanatos, pe cale aeriana, prin secretiile nazofaringiene eliminate prin vorbire, tuse, stranut, precum si prin continutul elementelor eruptive. Receptivitatea la varicela este foarte mare la toate varstele, dar mai ales la copiii intre 2 si 15 ani. Varicela lasa o imunitate solida si durabila.
Incubatia in varicela
Incubatia in varicela este in medie de 14 zile (10-21 de zile).
Invazia (perioada preeruptiva in varicela)
Perioada preeruptiva in varicela este scurta (1-2 zile) cu manifestari discrete: febra usoara, dureri de cap si musculare, indispozitie. Faringele este rosu.
Perioada de stare in varicela
Perioada de stare in varicela se caracterizeaza prin eruptia care apare in tegumente (inclusiv pielea acoperita cu par) si ia aspectul unor pete rosii, care in cateva ore se umfla putin (papule) si apoi se transforma in vezicule care contin un lichid limpede, semanand cu picaturile de roua. Catre a 3-a zi, lichidul din vezicule se tulbura (devin pustule). Pustulele in varicela se transforma apoi in cruste, care se desprind in circa 7-10 zile; daca nu au fost infectate sau rupte de copil, crustele nu lasa semne. Numarul elementelor de varicela este variabil: uneori numai cateva (5-20), alteori sunt foarte numeroase, imprastiate pe toata suprafata corpului.
Eruptia in varicela
Eruptia in varicela este pruriginoasa (se insoteste de mancarime). Ea poate aparea si pe mucoase (in gura, pe conjunctive, pe mucoasa genitala). Eruptia de varicela apare in mai multe valuri, asa ca in cursul evolutiei bolii pe pielea copilului se gasesc concomitent elemente eruptive de toate varstele, de la macule pana la cruste. Complicatiile cele mai frecvente in varicela sunt infectiile secundare ale veziculelor prin microbi obisnuiti (stafilococi, streptococi etc), favorizate de scarpinat si de lipsa de ingrijiri ale pielii: piodermita, abcese, flegmoane, stomatite, conjunctivite; rareori acestea pot duce la septicemie. O complicatie grava in varicela, dar foarte rara, este meningoencefalita variceloasa.
Tratamentul in varicela
Copilul va fi tinut in casa pe toata perioada eruptiei. Alimentatia in varicela va fi formata la inceput, in perioada febrila, din lapte, ceaiuri, supe, pireuri de legume, fructe, fainoase. Daca pe mucoasa gurii exista vezicule suparatoare, se vor da numai alimente moi. Imediat ce a trecut perioada febrila si/sau jena la mestecat sau inghitit, copilul va primi un regim alimentar normal.

Pentru evitarea suprainfectarii veziculelor cauzate de varicela se recomanda: copiii mari vor fi sfatuiti sa nu se scarpine, iar celor mici li se vor infasura mainile in vata si tifon; se vor taia unghiile scurt; copilul va fi spalat pe maini cu apa calda, sapun si peria de unghii de mai multe ori pe zi. Lenjeria de corp si de pat se va schimba zilnic; se vor folosi scutece, camasute sau pijamale moi, largi, care sa nu jeneze sau sa stranga copilul, evitand astfel ruperea veziculelor si crustelor, pielea se va pudra cu talc sau cu mixtura mentolata; se vor curati cu un tampon cutele si plicile pielii; se va mentine o igiena riguroasa a mucoasei bucale (se va clati, de mai multe ori pe zi, cu ceai de musetel), conjunctivelor (instilatii cu ser fiziologic), curatirea pleoapelor de secretii cu apa fiarta si racita si a mucoasei genitale (spalare cu solutii dezinfectante slabe sau cu apa).

In timpul fazelor eruptive din varicela se va face baie partiala; cu o carpa umeda se spala zilnic zonele cu cute sau expuse la infectii (gat, subsoare, zonele genitale etc). Spre sfarsit, in varicela, cand se mentin cruste putine, se poate face dus sau baie intr-o cada perfect curata.
In cazul in care copilul bolnav de varicela nu a implinit 3 ani, mama beneficiaza de un concediu de 14 zile; durata concediului se socoteste de la inceputul bolii. Varicela se vindeca repede si fara vreun tratament special. Cand copilul isi rupe crustele sau daca veziculele se suprainfecteaza, raman cicatrice.
Mihaela
Mihaela
Mamica admin.
Mamica admin.

Varsta : 42
Localizare : braila
Job/Fun : mamica de Mara
Stare de spirit : fericita sii iubita
Despre noi : Varicela(varsatul de vant) 526438t4ocp540c1
Nume poznas : Mihaela/Mara
Inscriere : 22/10/2008
Nr. mesaje : 2274

http://www.copilasipoznasi.com

Sus In jos

Varicela(varsatul de vant) Empty Re: Varicela(varsatul de vant)

Mesaj Scris de narcy Sam Iun 20, 2009 9:56 pm

andreea a avut acum o luna si ceva....gata noi am scapat. a avut o forma usoara :queen:
narcy
narcy
Mamica cea mai tare
Mamica cea mai tare

Varsta : 41
Localizare : BRAILA
Job/Fun : andreea ingerasul mamii
Stare de spirit : FERICITA SI IUBITA
Nume poznas : mami-Narcisa
tati:Paul
puiul nostru:Andreea
Inscriere : 28/10/2008
Nr. mesaje : 3802

Sus In jos

Varicela(varsatul de vant) Empty Re: Varicela(varsatul de vant)

Mesaj Scris de anuta22 Mar Iul 14, 2009 5:28 am

noi inca nu am avut.
anuta22
anuta22
Mamica cu greutate
Mamica cu greutate

Varsta : 36
Localizare : onesti bacau
Job/Fun : navigatul pe net......
Stare de spirit : sunt foarte fericita
Despre noi : noi suntem o familie care sa infiintat in anul 2006 in luna noiembrie pe data de 11 cand am sarbatorit nunta unirii noastre,iar in primavara anului 2007 a venit pe lume printesica noastra Alexandra.
Nume poznas : anuta/alexandra
Inscriere : 28/04/2009
Nr. mesaje : 2096

Sus In jos

Varicela(varsatul de vant) Empty Re: Varicela(varsatul de vant)

Mesaj Scris de alyna Lun Aug 31, 2009 8:23 pm

si Daria a avut o forma usoara: doar cateva bubite
alyna
alyna
Mamica cea mai tare
Mamica cea mai tare

Varsta : 43
Localizare : Almasu
Job/Fun : Invatatoare
Stare de spirit : vesela,foarte activa
Nume poznas : Alina si bebe Daria
Inscriere : 28/10/2008
Nr. mesaje : 4915

Sus In jos

Varicela(varsatul de vant) Empty Re: Varicela(varsatul de vant)

Mesaj Scris de irinaj Vin Mar 25, 2011 10:32 pm

fetelor, ce intelegeti prin forma usoara? cum se manifesta? andreei tocmai i+au iesit niste bubite, am fost cu ea la doctor dar ni s-a spus ca nu e varsat de vant, desi eu stiu ca acum 12 zile a luat contact cu un copil cu varicela. noua ni se pus diagnosticul de prurigo dar tare ma gandesc ca e varicela.-

irinaj
Mamica noua
Mamica noua

Varsta : 43
Localizare : galati
Job/Fun : invatatoare
Stare de spirit : buna
Nume poznas : irina si bebe andreea madalina
Inscriere : 18/01/2009
Nr. mesaje : 32

Sus In jos

Varicela(varsatul de vant) Empty Re: Varicela(varsatul de vant)

Mesaj Scris de sandy Sam Mar 26, 2011 1:43 am

mare grija...sanatate micutei,,
sandy
sandy
Ajutor de admin
Ajutor de admin

Varsta : 39
Localizare : calarasi
Job/Fun : studenta/mamica
Stare de spirit : buna
Despre noi : am 25 de ani
sunt o persoana,prietenoasa,caruia nu-i plac persoanele false
Nume poznas : sandy

cristian
Inscriere : 25/04/2010
Nr. mesaje : 1870

Sus In jos

Varicela(varsatul de vant) Empty Re: Varicela(varsatul de vant)

Mesaj Scris de raruta Mar Mar 29, 2011 2:29 pm

Da eu cunosc copilasi care au facut o forma usoara de varicela! Doar cateva bubite! Dar acum cred ca depinde de copil!
raruta
raruta
Mamica admin.
Mamica admin.

Varsta : 43
Localizare : PISCU
Job/Fun : bibliotecar scolar
Stare de spirit : vesela,energica , comunicativa
Despre noi : Rares-Valentin este minunea pe care am asteptat-o ceva timp. Acum el este centrul universului nostru.
Inscriere : 29/10/2008
Nr. mesaje : 6082

Sus In jos

Varicela(varsatul de vant) Empty Re: Varicela(varsatul de vant)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum