Bine ati venit pe forumu nostru plin de culoare si voie buna.
Pentru a ne ajuta sa ne marim comunitatea va rugam sa va inregistrati !
O zi buna va doresc pe forum si succes la cat mai multe posturi.

Atentie, nu folositi Internet Explorer 6-7 [ nici 8 nu ar trebui, dar merge ] , folositi Mozilla pentru o buna vizualizare a forumului.

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Bine ati venit pe forumu nostru plin de culoare si voie buna.
Pentru a ne ajuta sa ne marim comunitatea va rugam sa va inregistrati !
O zi buna va doresc pe forum si succes la cat mai multe posturi.

Atentie, nu folositi Internet Explorer 6-7 [ nici 8 nu ar trebui, dar merge ] , folositi Mozilla pentru o buna vizualizare a forumului.
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Conectare

Mi-am uitat parola

Admin on-line
Mihaela

Ana Maria

Cine este conectat?
În total sunt 2 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 2 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 141, Mar Feb 01, 2011 3:33 am
Ultimele subiecte
» IMBRACAMINTE COPII IMPORT THAILANDA HAINE ARAMIS
Cum arata sau cum vrei sa arate camera bebelusului tau? I_icon_minitimeMar Iun 28, 2011 10:49 am Scris de tavibkk

» ce am gatit azi
Cum arata sau cum vrei sa arate camera bebelusului tau? I_icon_minitimeMar Iun 07, 2011 8:09 pm Scris de ShopKids

» Haine copii
Cum arata sau cum vrei sa arate camera bebelusului tau? I_icon_minitimeMar Iun 07, 2011 7:48 pm Scris de ShopKids

» Bijuterii UNICAT - realizate manual
Cum arata sau cum vrei sa arate camera bebelusului tau? I_icon_minitimeLun Mai 30, 2011 4:35 pm Scris de eOti

» Premiatii concursului
Cum arata sau cum vrei sa arate camera bebelusului tau? I_icon_minitimeMar Mai 10, 2011 2:26 pm Scris de sandy

» Alexia-Diana Basceanu
Cum arata sau cum vrei sa arate camera bebelusului tau? I_icon_minitimeMar Mai 10, 2011 2:26 pm Scris de sandy

» hainute copii de firma outlet si second hand
Cum arata sau cum vrei sa arate camera bebelusului tau? I_icon_minitimeLun Mai 09, 2011 5:56 am Scris de ianismagazin

» Album MARA
Cum arata sau cum vrei sa arate camera bebelusului tau? I_icon_minitimeMier Mai 04, 2011 7:34 pm Scris de teodoraion

» La Multi Ani Ana!!
Cum arata sau cum vrei sa arate camera bebelusului tau? I_icon_minitimeMar Apr 19, 2011 2:38 am Scris de alinagherman

» 3 lucruri care ne sperie
Cum arata sau cum vrei sa arate camera bebelusului tau? I_icon_minitimeMier Apr 06, 2011 10:37 pm Scris de sandy

Mai 2024
LunMarMierJoiVinSamDum
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Calendar Calendar

Stiri

Terapie on-line


New sponsor










handmade,sourire des couleurs,zambetul culorilor
Cum arata sau cum vrei sa arate camera bebelusului tau? 2466r05


Sponsori


Cum arata sau cum vrei sa arate camera bebelusului tau?

+4
yoanici
alyna
Madyelena
raruta
8 participanți

In jos

Cum arata sau cum vrei sa arate camera bebelusului tau? Empty Cum arata sau cum vrei sa arate camera bebelusului tau?

Mesaj Scris de raruta Mier Dec 17, 2008 8:55 pm

Noi suntem cu casa in constructie si unde stam cu chirie nu ne permitem, datorita spatiului, ca Rares sa aiba o camera a lui asa cum ne-am dori noi ca si parinti. Cand o sa ne mutam in primavara camera lui va arata astfel peretii vr avea 4 culori. Un perete bleu, unul galben, unul verde si unul rosu, bineinteles toate culori foate pale.Pe peretele galben vom pune un soare, pe cel bleu stelute si o lunape cel verde animalute si pe cel rosu mai vedem. Ce parere aveti?
raruta
raruta
Mamica admin.
Mamica admin.

Varsta : 43
Localizare : PISCU
Job/Fun : bibliotecar scolar
Stare de spirit : vesela,energica , comunicativa
Despre noi : Rares-Valentin este minunea pe care am asteptat-o ceva timp. Acum el este centrul universului nostru.
Inscriere : 29/10/2008
Nr. mesaje : 6082

Sus In jos

Cum arata sau cum vrei sa arate camera bebelusului tau? Empty Re: Cum arata sau cum vrei sa arate camera bebelusului tau?

Mesaj Scris de Madyelena Mier Dec 17, 2008 11:39 pm

foarte frumos Raruta. sa va ajute Dumnezeu sa terminati casa mai repede.
Madyelena
Madyelena
Mamica cea mai tare
Mamica cea mai tare

Varsta : 42
Localizare : tulcea
Inscriere : 28/10/2008
Nr. mesaje : 4345

Sus In jos

Cum arata sau cum vrei sa arate camera bebelusului tau? Empty Re: Cum arata sau cum vrei sa arate camera bebelusului tau?

Mesaj Scris de raruta Joi Dec 18, 2008 3:23 am

Multumim Madyelena! Dar merge asa de greu!
raruta
raruta
Mamica admin.
Mamica admin.

Varsta : 43
Localizare : PISCU
Job/Fun : bibliotecar scolar
Stare de spirit : vesela,energica , comunicativa
Despre noi : Rares-Valentin este minunea pe care am asteptat-o ceva timp. Acum el este centrul universului nostru.
Inscriere : 29/10/2008
Nr. mesaje : 6082

Sus In jos

Cum arata sau cum vrei sa arate camera bebelusului tau? Empty Re: Cum arata sau cum vrei sa arate camera bebelusului tau?

Mesaj Scris de alyna Mier Feb 18, 2009 6:31 pm

Noi suntem inca in stadiul de amenajare a camerei. La vara speram sa fie gata si atunci va punem si pozica.
alyna
alyna
Mamica cea mai tare
Mamica cea mai tare

Varsta : 43
Localizare : Almasu
Job/Fun : Invatatoare
Stare de spirit : vesela,foarte activa
Nume poznas : Alina si bebe Daria
Inscriere : 28/10/2008
Nr. mesaje : 4915

Sus In jos

Cum arata sau cum vrei sa arate camera bebelusului tau? Empty Re: Cum arata sau cum vrei sa arate camera bebelusului tau?

Mesaj Scris de yoanici Joi Feb 19, 2009 4:02 am

Foarte frumos Raruta.Noi nu ne permitem sa ii facem o camera lui Andrei ca stam la soacra-mea si nu ne-a dat decat o camera si un antreu care si astea sunt cam micute. :scratch:
yoanici
yoanici
Mamica cu greutate
Mamica cu greutate

Varsta : 46
Localizare : braila
Job/Fun : baietelul meu
Stare de spirit : fericita
Nume poznas : IOANA SI BB ANDREI
Inscriere : 02/02/2009
Nr. mesaje : 2441

Sus In jos

Cum arata sau cum vrei sa arate camera bebelusului tau? Empty Re: Cum arata sau cum vrei sa arate camera bebelusului tau?

Mesaj Scris de alyna Joi Feb 19, 2009 4:05 am

nu fi suparata Yoanici.Nu putem intotdeauna sa facem tot ce am vrea.Noi avem noroc ca am primit casa de la bunicii mei....ca daca nu o primeam atunci si noi ne inghesuiam cu ai mei.
alyna
alyna
Mamica cea mai tare
Mamica cea mai tare

Varsta : 43
Localizare : Almasu
Job/Fun : Invatatoare
Stare de spirit : vesela,foarte activa
Nume poznas : Alina si bebe Daria
Inscriere : 28/10/2008
Nr. mesaje : 4915

Sus In jos

Cum arata sau cum vrei sa arate camera bebelusului tau? Empty Re: Cum arata sau cum vrei sa arate camera bebelusului tau?

Mesaj Scris de raruta Sam Feb 28, 2009 5:38 pm

Foarte greu in ziua de azi sa ii oferi unui copil ceea ce isi doreste si mai ales sa aiba o camera a lui.
raruta
raruta
Mamica admin.
Mamica admin.

Varsta : 43
Localizare : PISCU
Job/Fun : bibliotecar scolar
Stare de spirit : vesela,energica , comunicativa
Despre noi : Rares-Valentin este minunea pe care am asteptat-o ceva timp. Acum el este centrul universului nostru.
Inscriere : 29/10/2008
Nr. mesaje : 6082

Sus In jos

Cum arata sau cum vrei sa arate camera bebelusului tau? Empty Re: Cum arata sau cum vrei sa arate camera bebelusului tau?

Mesaj Scris de scumpetea Dum Mar 08, 2009 3:13 am

Si noi avem o singura camera unde stam...Stam intr-un bloc ANL...Edi e cu nnoi in camera dar am incercat sa avem si lucruri de copil ...care sa personalizeze macar coltisorul lui!Cum arata sau cum vrei sa arate camera bebelusului tau? 1055228icscxoqeso

scumpetea
Mamica efervescenta
Mamica efervescenta

Varsta : 45
Localizare : Zalau
Job/Fun : educatoare
Stare de spirit : optimista
Inscriere : 18/11/2008
Nr. mesaje : 1456

Sus In jos

Cum arata sau cum vrei sa arate camera bebelusului tau? Empty Re: Cum arata sau cum vrei sa arate camera bebelusului tau?

Mesaj Scris de oltea Lun Iul 20, 2009 2:45 am

am gasit un articol interesant:

Camera bebelusului
2006-07-26, 10:47
Autor:
Petronela - Anca Iliescu
Cum arata sau cum vrei sa arate camera bebelusului tau? Btn_emailTrimite unei prietene
Oricare dintre noi, o data ce devenim parinti visam sa ii oferim bebelusului o camera proprie plina de lumina, culoare, personaje de desene animate si mobilier miniatural.

Dincolo de aspectul estetic, indiferent de marimea locuintei si daca spatiul ne permite sau nu sa ii amenajam o camera proprie, trebuie luate in considerare anumite aspecte de natura practica.

Stabilirea spatiului
Trebuie fixat dinainte spatiul pe care mama impreuna cu bebelusul (de abia veniti de la maternitate) il vor ocupa.

Daca dispunem de o camera proprie pentru bebelus, aceasta va trebui sa fie cea mai luminoasa, insorita si usor de aerisit. Este indicata ca fereastra si privelistea sa fie inspre o gradina, nu inspre strada. Accesul spre camera parintilor este indicat sa fie direct, sa nu mai existe o alta incapere intermediara.

Daca bebelusul va sta in aceeasi incapere cu parintii, camera pe care o vor ocupa nu va servi ca spatiu de intrunire nici a familiei si nici cu musafirii, nici ca spatiu de peterecere a serilor in fata televizorului.

Pardoseala
Fiecare gen de pardoseala prezinta avantajele si dezavantajele ei, este bine sa le cunoasteti si ulterior sa hotarati care este mai potrivit. Parchetul este foarte aspectuos, dar prezinta riscul alunecarii si intretinerea lui trebuie facuta zilnic. Mocheta este si ea placuta dar se poate imbiba cu praf care predispune la alergie. Pentru a evita acest lucru trebuie sa folosim aspiratorul zilnic.

Peretii
Este indicat sa se foloseasca culori pastel care sunt odihnitoare si relaxante in locul celor tari care pot irita bebelusul. Este indicat sa se foloseasca vopsea sau tapet lavabile, pentru ca in jurul varstei de un an copilul isi va incerca maiestria artistica pe pereti si e bine sa ii putem curata usor.

Amenajarea camerei
Este recomandat sa se evite amenajarea interioara a camerei cu oglinzi si tablouri pentru ca pot cadea si pot provoca accidente. Ca si mobilier, in primele luni urmatoarele lucruri sunt strict necesare: masa de infasat cu cadita incorporata, patutul, fotoliul de alaptare, un dulapior pentru hainutele bebelusului si unul pentru jucarii.

Patutul va fi plasat departe de perdele. Acestea trebuie sa fie din material neinflamabil si bine fixate in plafon pentru a nu exista riscul de a cadea si de a sufoca copilul. Trebuie evitate draperiile prinse cu cordoane speciale la mijloc. Colturile mobilierului vor fi prevazute cu coltare din silicon.

Curatenia
Trebuie facuta zinic. Cosul unde se aduna scutecele murdare nu trebuie sa fie in aceeasi incapere si nici rufele sa nu se usuce aici.

Aerisirea
Vara se asigura aerisirea incaperii prin pastrarea unui geam intredeschis in permanenta. Bebelusul trebuie ferit insa de curentul direct de aer. Iarna camera se va aerisi de mai multe ori pe zi, deschizandu-se fereastra pentru intervale scurte de timp. Temperatura ideala din camera pentru bebelus este de 22-24oC.


Indiferent de spatiul pe care ne permitem sa i-l oferim bebelusului, regulile de igiena, hranirea corecta, ingrijirea si dragostea noastra sunt primordiale pentru o dezvoltare armonioasa si sanatoasa a bebelusului.


sursa: http://mamici.ele.ro/
oltea
oltea
Mamica moderator
Mamica moderator

Varsta : 55
Localizare : brasov
Job/Fun : cel mai nou job al meu: mami / sudoku
Stare de spirit : ok
Inscriere : 05/01/2009
Nr. mesaje : 2419

Sus In jos

Cum arata sau cum vrei sa arate camera bebelusului tau? Empty Re: Cum arata sau cum vrei sa arate camera bebelusului tau?

Mesaj Scris de anuta22 Dum Aug 02, 2009 4:09 am

daca as avea bani...................as avea foarte multe ideii cum sa arate camera fetitei mele.
anuta22
anuta22
Mamica cu greutate
Mamica cu greutate

Varsta : 36
Localizare : onesti bacau
Job/Fun : navigatul pe net......
Stare de spirit : sunt foarte fericita
Despre noi : noi suntem o familie care sa infiintat in anul 2006 in luna noiembrie pe data de 11 cand am sarbatorit nunta unirii noastre,iar in primavara anului 2007 a venit pe lume printesica noastra Alexandra.
Nume poznas : anuta/alexandra
Inscriere : 28/04/2009
Nr. mesaje : 2096

Sus In jos

Cum arata sau cum vrei sa arate camera bebelusului tau? Empty Re: Cum arata sau cum vrei sa arate camera bebelusului tau?

Mesaj Scris de alinagherman Mar Iun 08, 2010 3:44 am

fabi are dormitorul lui cu mobila de culoare albastra cu portocaliu, covor cu ursulet iar 2 repeti sunt varuiti cu albatru si 2 cu portocaliu. perdeaua este si e a portocalie. ne place cum a iesit
alinagherman
alinagherman
Mamica moderator
Mamica moderator

Varsta : 41
Localizare : Iasi
Job/Fun : fun
Stare de spirit : vesela
Nume poznas : Fabian Mihai si Eduard Stefan
Inscriere : 11/01/2009
Nr. mesaje : 2018

Sus In jos

Cum arata sau cum vrei sa arate camera bebelusului tau? Empty Re: Cum arata sau cum vrei sa arate camera bebelusului tau?

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum