Bine ati venit pe forumu nostru plin de culoare si voie buna.
Pentru a ne ajuta sa ne marim comunitatea va rugam sa va inregistrati !
O zi buna va doresc pe forum si succes la cat mai multe posturi.

Atentie, nu folositi Internet Explorer 6-7 [ nici 8 nu ar trebui, dar merge ] , folositi Mozilla pentru o buna vizualizare a forumului.

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Bine ati venit pe forumu nostru plin de culoare si voie buna.
Pentru a ne ajuta sa ne marim comunitatea va rugam sa va inregistrati !
O zi buna va doresc pe forum si succes la cat mai multe posturi.

Atentie, nu folositi Internet Explorer 6-7 [ nici 8 nu ar trebui, dar merge ] , folositi Mozilla pentru o buna vizualizare a forumului.
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Conectare

Mi-am uitat parola

Admin on-line
Mihaela

Ana Maria

Cine este conectat?
În total sunt 7 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 7 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 141, Mar Feb 01, 2011 3:33 am
Ultimele subiecte
» IMBRACAMINTE COPII IMPORT THAILANDA HAINE ARAMIS
DE DRAGOBETE, IUBESTE ROMANESTE! I_icon_minitimeMar Iun 28, 2011 10:49 am Scris de tavibkk

» ce am gatit azi
DE DRAGOBETE, IUBESTE ROMANESTE! I_icon_minitimeMar Iun 07, 2011 8:09 pm Scris de ShopKids

» Haine copii
DE DRAGOBETE, IUBESTE ROMANESTE! I_icon_minitimeMar Iun 07, 2011 7:48 pm Scris de ShopKids

» Bijuterii UNICAT - realizate manual
DE DRAGOBETE, IUBESTE ROMANESTE! I_icon_minitimeLun Mai 30, 2011 4:35 pm Scris de eOti

» Premiatii concursului
DE DRAGOBETE, IUBESTE ROMANESTE! I_icon_minitimeMar Mai 10, 2011 2:26 pm Scris de sandy

» Alexia-Diana Basceanu
DE DRAGOBETE, IUBESTE ROMANESTE! I_icon_minitimeMar Mai 10, 2011 2:26 pm Scris de sandy

» hainute copii de firma outlet si second hand
DE DRAGOBETE, IUBESTE ROMANESTE! I_icon_minitimeLun Mai 09, 2011 5:56 am Scris de ianismagazin

» Album MARA
DE DRAGOBETE, IUBESTE ROMANESTE! I_icon_minitimeMier Mai 04, 2011 7:34 pm Scris de teodoraion

» La Multi Ani Ana!!
DE DRAGOBETE, IUBESTE ROMANESTE! I_icon_minitimeMar Apr 19, 2011 2:38 am Scris de alinagherman

» 3 lucruri care ne sperie
DE DRAGOBETE, IUBESTE ROMANESTE! I_icon_minitimeMier Apr 06, 2011 10:37 pm Scris de sandy

Aprilie 2024
LunMarMierJoiVinSamDum
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Calendar Calendar

Stiri

Terapie on-line


New sponsor










handmade,sourire des couleurs,zambetul culorilor
DE DRAGOBETE, IUBESTE ROMANESTE! 2466r05


Sponsori


DE DRAGOBETE, IUBESTE ROMANESTE!

3 participanți

In jos

De citit DE DRAGOBETE, IUBESTE ROMANESTE!

Mesaj Scris de raruta Dum Feb 20, 2011 9:52 pm

DE DRAGOBETE, IUBESTE ROMANESTE! 14kjin6

Dragobetele este o sarbatoare romaneasca celebrata pe 24 februarie sau in unele locuri pe 28 februarie, 1, 3 si 25 martie. Sarbatoarea de Dragobete este considerata echivalentul romanesc al sarbatorii de Valentine’ s Day, sau ziua Sfantului Valentin, sarbatoare a iubirii. Marcel Lutic a observat ca aceasta se afla “in preajma zilelor Babei Dochia si a echinoctiului de primavara”. Mai ales in sudul Romaniei, exista o perioada intreaga, la ingemanarea lunilor februarie cu martie sau, cel mai adesea, in martie care sta sub semnul Dragobetelui. Imbracati de sarbatoare fetele si flacaii se intalneau in fata bisericii si plecau sa caute prin paduri si lunci, flori de primavera. Daca se gaseau si fragi infloriti, acestia erau adunati in buchete si se puneau ulterior in lautoarea fetelor, timp in care se rosteau cuvintele: “Flori de fraga/ Din luna lui Faur/ La toata lumea sa fiu draga/Uraciunile sa le desparti.” Pe dealurile din sat se aprindeau focuri, iar in jurul lor stateau si vorbeau fetele si baietii. La ora pranzului, fetele se intorceau in sat alergand, obicei numit zburatorit, urmarite de cate un baiat caruia ii cazuse draga. Daca baiatul era iute de picior si o ajungea, iar fata il placea, il saruta in vazul tuturor. De aici provine expresia: Dragobetele saruta fetele! Sarutul acesta semnifica logodna celor doi pentru un an, sau chiar pentru mai mult, Dragobetele fiind un prilej pentru a-ti afisa dragostea in fata comunitatii.


DE DRAGOBETE, IUBESTE ROMANESTE! 14d2839

“Unii tineri, in Ziua de Dragobete, isi crestau bratul in forma de cruce, dupa care isi suprapuneau taieturile, devenind astfel frati si, respectiv, surori de cruce. Se luau de frati si de surori si fara ritualul de crestare a bratelor, doar prin imbratisari, sarutari fratesti si juramant de ajutor reciproc. Cei ce se infrateau sau se luau surori de cruce faceau un ospat pentru prieteni” a afirmat Simion Florea Marian. Folcloristul roman Constantin Radulescu-Codin in lucrarea “Sarbatorile poporului cu obiceiurile, credintele si uneke traditii legate de ele” scria: “Dragobetele e flacau si umbla prin paduri dupa fetele si femeile care au lucrat in ziua de Dragobete…..le face de rasul lumii atunci cand ele se duc dupa lemne, flori, bureti…”. De aici provine si raspandita expresie adresata fetelor si nevestelor tinere, care indrazneau sa lucreze in aceasta zi: “Sa nu te prinda Dragobete prin padure!”.


DE DRAGOBETE, IUBESTE ROMANESTE! 23s93qq

In aceasta zi oamenii mai in varsta trebuiau sa aiba grija de toate animalele din ograda, dar si de pasarile cerului. Nu se sacrificau animale pentru ca astfel s-ar fi stricat rostul imperecherilor. Femeile obisnuiau sa atinga un barbat din alt sat, pentru a fi dragastoase tot anul. Femeile mai strangeau de cu seara ultimele ramasite de zapada, numita zapada zanelor,iar apa topita din omat era folosita pe parcurul anului pentru infrumusetare si pentru diferite decantece de dragoste. Exista o serie de obiceiuri, in zona rurala, legate de acesta sarbatoare.Barbatii nu trebuiau sa le supere pe femei, sa nu se certe cu ele, pentru ca astfel nu le va mai merge bine tot anul. Tinerii considerau ca in aceasta zi trebuie sa glumeasa si sa respecte sarbatoarea pentru a fi indragostiti tot anul, iar daca in aceasta zi nu se va fi intalnit fata cu vreun baiat,se crede ca aceasta nu va fi iubita de nici un reprezentant al sexului opus. In aceasta zi nu se coase si nu se lucreaza la camp si se face curatenie generala in casa, pentru ca tot ce urmeaza sa fie un spor.
raruta
raruta
Mamica admin.
Mamica admin.

Varsta : 43
Localizare : PISCU
Job/Fun : bibliotecar scolar
Stare de spirit : vesela,energica , comunicativa
Despre noi : Rares-Valentin este minunea pe care am asteptat-o ceva timp. Acum el este centrul universului nostru.
Inscriere : 29/10/2008
Nr. mesaje : 6082

Sus In jos

De citit Re: DE DRAGOBETE, IUBESTE ROMANESTE!

Mesaj Scris de sandy Lun Feb 21, 2011 12:06 am

foarte interesant tot ce ai postat Ana!~~
sandy
sandy
Ajutor de admin
Ajutor de admin

Varsta : 39
Localizare : calarasi
Job/Fun : studenta/mamica
Stare de spirit : buna
Despre noi : am 25 de ani
sunt o persoana,prietenoasa,caruia nu-i plac persoanele false
Nume poznas : sandy

cristian
Inscriere : 25/04/2010
Nr. mesaje : 1870

Sus In jos

De citit Re: DE DRAGOBETE, IUBESTE ROMANESTE!

Mesaj Scris de raruta Lun Feb 21, 2011 4:33 pm

Eu va astept aici fetelor sa discutam pe marginea acestui subiect, zic eu intersant, eventual daca exista traditii in zona voastra in ceea ce priveste Dragobetele sa ni le impartasiti!
raruta
raruta
Mamica admin.
Mamica admin.

Varsta : 43
Localizare : PISCU
Job/Fun : bibliotecar scolar
Stare de spirit : vesela,energica , comunicativa
Despre noi : Rares-Valentin este minunea pe care am asteptat-o ceva timp. Acum el este centrul universului nostru.
Inscriere : 29/10/2008
Nr. mesaje : 6082

Sus In jos

De citit Re: DE DRAGOBETE, IUBESTE ROMANESTE!

Mesaj Scris de Mihaela Mar Feb 22, 2011 4:19 am

uite chiar nu stiu sa existe ceva... eu stiu doar ca atunci ii spun Cristisorului meu inca o data cat de mult il iubesc ... dar am sa intreb
Mihaela
Mihaela
Mamica admin.
Mamica admin.

Varsta : 42
Localizare : braila
Job/Fun : mamica de Mara
Stare de spirit : fericita sii iubita
Despre noi : DE DRAGOBETE, IUBESTE ROMANESTE! 526438t4ocp540c1
Nume poznas : Mihaela/Mara
Inscriere : 22/10/2008
Nr. mesaje : 2274

http://www.copilasipoznasi.com

Sus In jos

De citit Re: DE DRAGOBETE, IUBESTE ROMANESTE!

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum