Bine ati venit pe forumu nostru plin de culoare si voie buna.
Pentru a ne ajuta sa ne marim comunitatea va rugam sa va inregistrati !
O zi buna va doresc pe forum si succes la cat mai multe posturi.

Atentie, nu folositi Internet Explorer 6-7 [ nici 8 nu ar trebui, dar merge ] , folositi Mozilla pentru o buna vizualizare a forumului.

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Bine ati venit pe forumu nostru plin de culoare si voie buna.
Pentru a ne ajuta sa ne marim comunitatea va rugam sa va inregistrati !
O zi buna va doresc pe forum si succes la cat mai multe posturi.

Atentie, nu folositi Internet Explorer 6-7 [ nici 8 nu ar trebui, dar merge ] , folositi Mozilla pentru o buna vizualizare a forumului.
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Conectare

Mi-am uitat parola

Admin on-line
Mihaela

Ana Maria

Cine este conectat?
În total sunt 4 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 4 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 141, Mar Feb 01, 2011 3:33 am
Ultimele subiecte
» IMBRACAMINTE COPII IMPORT THAILANDA HAINE ARAMIS
Sfaturi pt buna functionare a pc-ului!!.. I_icon_minitimeMar Iun 28, 2011 10:49 am Scris de tavibkk

» ce am gatit azi
Sfaturi pt buna functionare a pc-ului!!.. I_icon_minitimeMar Iun 07, 2011 8:09 pm Scris de ShopKids

» Haine copii
Sfaturi pt buna functionare a pc-ului!!.. I_icon_minitimeMar Iun 07, 2011 7:48 pm Scris de ShopKids

» Bijuterii UNICAT - realizate manual
Sfaturi pt buna functionare a pc-ului!!.. I_icon_minitimeLun Mai 30, 2011 4:35 pm Scris de eOti

» Premiatii concursului
Sfaturi pt buna functionare a pc-ului!!.. I_icon_minitimeMar Mai 10, 2011 2:26 pm Scris de sandy

» Alexia-Diana Basceanu
Sfaturi pt buna functionare a pc-ului!!.. I_icon_minitimeMar Mai 10, 2011 2:26 pm Scris de sandy

» hainute copii de firma outlet si second hand
Sfaturi pt buna functionare a pc-ului!!.. I_icon_minitimeLun Mai 09, 2011 5:56 am Scris de ianismagazin

» Album MARA
Sfaturi pt buna functionare a pc-ului!!.. I_icon_minitimeMier Mai 04, 2011 7:34 pm Scris de teodoraion

» La Multi Ani Ana!!
Sfaturi pt buna functionare a pc-ului!!.. I_icon_minitimeMar Apr 19, 2011 2:38 am Scris de alinagherman

» 3 lucruri care ne sperie
Sfaturi pt buna functionare a pc-ului!!.. I_icon_minitimeMier Apr 06, 2011 10:37 pm Scris de sandy

Mai 2024
LunMarMierJoiVinSamDum
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Calendar Calendar

Stiri

Terapie on-line


New sponsor










handmade,sourire des couleurs,zambetul culorilor
Sfaturi pt buna functionare a pc-ului!!.. 2466r05


Sponsori


Sfaturi pt buna functionare a pc-ului!!..

3 participanți

In jos

Sfaturi pt buna functionare a pc-ului!!.. Empty Sfaturi pt buna functionare a pc-ului!!..

Mesaj Scris de sandy Joi Oct 28, 2010 11:50 pm

[[color=blue]b]REComandari pentru mentenanta si buna functionare a unui calculator personal





1. Aparare contra virusilor
-un antivirus (program de detectie , prevenire si eliminare ai virusilor ) proteaza automat de toti virusii , precum si de alte amenintari care prezinta caracteristicile unui virus (malware,grayware,adware,trojans,etc). Pentru a contracara noii virusi , toti furnizorii de aplicatii antivirus isi actualizeaza listele cu acestia , crescand astfel nivelul de siguranta al calculatoarelor care folosesc respectivul software. In plus , toate programele antivirus permit in mod automat o actualizare cat timp sunteti online. Trebuie doar sa utilizati aceasta functie. De asemenea , este indicat sa scanati periodic unitatile de stocare sau macar sa programati o scanare pentru virusi la intervale regulate si frecvente.
Pentru aceasta va recomand : ClamWin, si un soft de detectie a celorlalte coduri malitioase : SpyBot.

-Firewall-ul personal este practic un filtru intre computer si Internet. Prin utilizarea luise pot hackerii care incearca sa exploateze din “umbra” calculatorul . Un firewall este util si in a preveni trimiterea informatiilor confidentiale din calculator fara cunostiinta si aprobarea voastra , generand alerte prompte prin care se cere aprobarea sau respingerea oricarui transfer de date catre sau din exterior (in cazul vostru fiind folosit firewall-ul de la Windows) . Cand se folosesc impreuna cu un program antivirus , firewall-urile transforma computerul intr-un sistem sigur, imposibil de exploatat.

2.Ganditi inainte de a da click

Pana si cel mai “rau” virus sau vierme(worm) nu isi poate varsa codul malitios de unul singur. Are nevoie doar de un clic pentru a se activa . Deci in consecinta pentru a va virusa trebuie sa actionati ceva anume, acest ceva anume fiind un link dintr-un e-mail, un executabil sau orice alta sursa de infectare.

3 Atentie la atasamente

O cale principala de intrare a virusilor este prin intermediul fisierelor atasate e-mail-urilor. Fiti prudenti cu astfel de atasamente , chiar daca destinatarul va este prieten , cei mai multi virusi vin prin adresele de e-mail apartinand prietenilor si cunostintelor .

4. Atentie la download-uri

Un software din surse necunoscute poate gazdui secvente de cod care fie ofera o bresa pentru virusi , fie sunt create pentru a dauna sistemului sau aplicatiilor pe care le rulati . Binenteles , ele pot fi amuzante sau chiar utile la prima vedere , insa pot ascunde surprize si ,de obicei , nu din cele mai placute . Cand instalati un program de provenienta necunoscuta riscati sa instalati si un spyware( se instaleaza fara stirea utilizatorului si monitorizeaza activitatea pe sistem ) sau un adware ( faciliteaza apritia mesajelor publicitare in functie de site-uri accesate ) sau , mai rau , un trojan , ( care va crea o posibila poarta de intrare pentru eventuali virusi sau hackeri. Multe dintre aceste programe , nu vor provoca date imediate , ci probabil vor ramane pe harddisk , asteptand un moment oportun (gen accesarea unui foloder unde este pus, si actiunea voastra asupra fisierului respectiv).
5 . Folositi anitivirusul
Devirusarea este una din actiunile obligatorii pe care cineva preocupat de “bunastarea” calculatorului trebuie sa le faca . Stiti cat de periculosi si de amenintatori pot fi virusii ? Imaginati-va ca tocmati ati pierdut o factura de la un client, munca pe 2 luni, eventual toate ofertele venite pe e-mail si toate e-mailurile venite de la nu stiu ce firma de turism partenera . Si chiar daca aveti unul , asigurati-va ca este la zi cu cei mai noi virusi si scanati-va periodic harddisk-ul.
adica intrati in optiunile lui si faceti-i update, in cazul de fata, si anume clamwin , update-ul este setat sa se faca automat insa la un anumit numar de zile ,daca intre intervalul de la ultimul update si scheulde task-ul updatarii clamwin-ului apare un nou virus, nici macar antivirusul nu poate asigura ca virusul nu va penetreaza sistemul, in concluzie trebuie sa faceti si manual update-ul la anivirus)

6. Stergeti datele nefolositoare

De-a lungul timpului harddisk-ul vostru a colectat o multime de date nedorite , pentru programe vechi , fisiere temporare si resturi de la instalarea programelor . Va sfatuiesc sa stergeti periodic continutul directoriului C:/Windows/Temp.

7. Cautati datele ascunse

Cand vine vorba de date nedorite, acestea pot fi uneori destul de greu de depistat . Mai ales cand ne referim la spyware. Pentru a inlatura programele spion , aveti nevoie de programe specializate Spyboy Search and Destroy . Considerati-l ca fiind vanator si nu uitati sa actualizati definitiile pentru acest tip de date, prin internet , de pe pagina producatorului. (cu alte cuvinte folositi-l periodic la fel ca si antivirusul)

8. Scanati harddisk-ul

Un sector defect ( bad) este un segment din suprafata harddisk-ului care nu poate fi citit sau scris . O posibila solutie la acest gen de probleme poate fi folosirea periodica a utilitarului windows scandisk. Va trebui sa restartati computerul dupa activarea optiunii fix bad sectors.

9. Defragmentarea

O defragmentare presupune o rearanjare a datelor pe disc astfel incat toate sa fie pastrate intr-o secventa corespunzatoare ideii de acces rapid a windows-ului la ele. Nu va speriati , programul de defragmentare Windows nu va muta fisierele din directoarele curente , ci doar le va ordona pe suprafata discului intr-un mod in care le poate citi mult mai rapid .

10. Fiti ordonati

Acesta poate fi un sfat aplicabil in orice domeniu , indiferent ca se refera la dulapul personal sau la harddisk-ul calculatorului . Poate fi o operatie plictisitoare sa aranjati datele in directoare si fisiere marcate clar, insa acest lucru implica si defragmentarea HDD-ului ceea ce implica o mai buna gestionare a fisierelor pe hdd.

11. Back Up

Nici un harddisk nu poate supravietui vesnic , odata tot va ceda ! Dar aceasta nu trebuie sa duca neaparat la pierderea datelor . Este indicat sa va salvati periodic datele importante pe cd-uri sau dvd-uri pentru a evita aceasta pierdere, si , recomandarea mea este sa le salvati pe un stick si pe urma sa le scrieti pe cd-uri la un calculator dotat cu o astfel de unitate.

12. Stergeti datele definitiv

Cand apasati tasta delete , datele sunt sterse , dar nu complet . Windows-ul nu sterge efectiv datele , ci doar marcheaza acel spatiu ca fiind liber pentru a rescrie alte date . Este recomandat sa va pastrati datele personale pe o partitie diferita de cea pe care este instalat Windows-ul. Pentru a sterge datele definitiv folositi combinatia de taste shift+del, sau empty recycle bin.

13.Icon-urile pe desktop

Nu e bine sa tineti foarte multe icon-uri pe desktop din simplu fapt ca utilizeaza memoria virutala a calculatorului, si scade swap file-ul, cu alte cuvinte va ingreuneaza functionarea calculatorilui, apar intarzieiri intre click-uri si alte chestii de genul asta, la fel se intampla si cu fisierele de mari dimensiuni pe care le tineti pe desktop, sfatul meu fiind ca pe desktop sa tineti doar SCURTATURI (shortcuts) nu fisierele in intregimea lor

14. Clientul de e-mail Mozilla Thunderbird
Permiteti uprgrade-urile sistemului (o sa implice cuvantul restart, mesaje de notificare) acestea rezolva probleme de securitate a aplicatiei. Nu deschideti e-mailurile de spam (un e-mail de spam are diverse caracteristici, face reclama la un anumit produs sau o anumtia firma , fara acordul vostru, deci daca stici ca nu v-ati inscris intr-un newsletter al vreunei firme si tot primiti asa ceva e clar ca e-mailul e spam ) Deasemenea un e-mail de spam poate aparea ca fiind de la o adresa necunoscuta, in view headers all, putand vedea toate hederele , data fiind mai mica decat data serverului implica un spam.
In concluzie aveti grija sa fi citit punctul 2.
[/b][i][/color]
sandy
sandy
Ajutor de admin
Ajutor de admin

Varsta : 39
Localizare : calarasi
Job/Fun : studenta/mamica
Stare de spirit : buna
Despre noi : am 25 de ani
sunt o persoana,prietenoasa,caruia nu-i plac persoanele false
Nume poznas : sandy

cristian
Inscriere : 25/04/2010
Nr. mesaje : 1870

Sus In jos

Sfaturi pt buna functionare a pc-ului!!.. Empty Re: Sfaturi pt buna functionare a pc-ului!!..

Mesaj Scris de Mihaela Vin Oct 29, 2010 1:33 am

super interesant acest curs.. o sa revin si eu cu cateva date, Multumim Sandy
Mihaela
Mihaela
Mamica admin.
Mamica admin.

Varsta : 42
Localizare : braila
Job/Fun : mamica de Mara
Stare de spirit : fericita sii iubita
Despre noi : Sfaturi pt buna functionare a pc-ului!!.. 526438t4ocp540c1
Nume poznas : Mihaela/Mara
Inscriere : 22/10/2008
Nr. mesaje : 2274

http://www.copilasipoznasi.com

Sus In jos

Sfaturi pt buna functionare a pc-ului!!.. Empty Re: Sfaturi pt buna functionare a pc-ului!!..

Mesaj Scris de sandy Vin Oct 29, 2010 1:36 am

cu multa placere sper sa mai foloseasca cuiva..mie mi-a atras atentiaa!!
sandy
sandy
Ajutor de admin
Ajutor de admin

Varsta : 39
Localizare : calarasi
Job/Fun : studenta/mamica
Stare de spirit : buna
Despre noi : am 25 de ani
sunt o persoana,prietenoasa,caruia nu-i plac persoanele false
Nume poznas : sandy

cristian
Inscriere : 25/04/2010
Nr. mesaje : 1870

Sus In jos

Sfaturi pt buna functionare a pc-ului!!.. Empty Re: Sfaturi pt buna functionare a pc-ului!!..

Mesaj Scris de raluca Vin Oct 29, 2010 2:11 am

interesant sandy ...multumim de sfat pupinimoara
raluca
raluca
Mamica noua
Mamica noua

Varsta : 47
Localizare : piatra neamt
Job/Fun : cititul
Stare de spirit : optimista
Despre noi : suntem o familie unita
Nume poznas : ma numesc raluca-nicoleta si am trei copii flavian-valentin , bianca- nicoleta , patrick-darius
Inscriere : 07/03/2010
Nr. mesaje : 59

Sus In jos

Sfaturi pt buna functionare a pc-ului!!.. Empty Re: Sfaturi pt buna functionare a pc-ului!!..

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum