Bine ati venit pe forumu nostru plin de culoare si voie buna.
Pentru a ne ajuta sa ne marim comunitatea va rugam sa va inregistrati !
O zi buna va doresc pe forum si succes la cat mai multe posturi.

Atentie, nu folositi Internet Explorer 6-7 [ nici 8 nu ar trebui, dar merge ] , folositi Mozilla pentru o buna vizualizare a forumului.
Conectare

Mi-am uitat parola

Admin on-line
Mihaela

Ana Maria

Cine este conectat?
In total sunt 0 utilizatori conectati: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 0 Vizitatori :: 1 Motor de cautare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectati a fost de 141, Mar Feb 01, 2011 3:33 am
Ultimele subiecte
» IMBRACAMINTE COPII IMPORT THAILANDA HAINE ARAMIS
Mar Iun 28, 2011 10:49 am Scris de tavibkk

» ce am gatit azi
Mar Iun 07, 2011 8:09 pm Scris de ShopKids

» Haine copii
Mar Iun 07, 2011 7:48 pm Scris de ShopKids

» Bijuterii UNICAT - realizate manual
Lun Mai 30, 2011 4:35 pm Scris de eOti

» Premiatii concursului
Mar Mai 10, 2011 2:26 pm Scris de sandy

» Alexia-Diana Basceanu
Mar Mai 10, 2011 2:26 pm Scris de sandy

» hainute copii de firma outlet si second hand
Lun Mai 09, 2011 5:56 am Scris de ianismagazin

» Album MARA
Mier Mai 04, 2011 7:34 pm Scris de teodoraion

» La Multi Ani Ana!!
Mar Apr 19, 2011 2:38 am Scris de alinagherman

» 3 lucruri care ne sperie
Mier Apr 06, 2011 10:37 pm Scris de sandy

Septembrie 2018
LunMarMierJoiVinSamDum
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Calendar Calendar

Stiri

Terapie on-line

New sponsor

handmade,sourire des couleurs,zambetul culorilor
Image and video hosting by TinyPic

Sponsori

Chisturi ovariene

In jos

inchis Chisturi ovariene

Mesaj Scris de Mihaela la data de Mier Mai 06, 2009 4:41 pm

Chisturi ovariene si sarcina

Chisturile ovariene pot cauza infertilitate.
Cauzele aparitiei chisturilor ovariene este de natura hormonala. Chisturile sunt formatiuni benigne ce se formeaza la nivelul ovarelor.

Cele mai frecvente simptome ale existentei chisturilor ovariene sunt:
- discomfortul adbominal;
- senzatia de tensiune in sani;
- menstruatii dureroase;
- cresterea in greutate.

Desi in mare parte chisturile sunt inofensive si dispar de la sine, exista cazuri in care chisturile pot creste in dimensiuni si netratarea lor poate provoca infertilitatea.

Chisturile ovariene sunt de doua tipuri:
- functionale;
- organice.

Chisturi functionale dispar, spontan cu sau fara tratament, dupa doua sau trei luni de la aparitie. Acestea pot cauza dereglari menstruale, dureri abdominale, pilozitate excesiva si dureri in timpul actului sexual.
Chisturile organice depasesc 50-60 milimetri si sunt alcatuite din lichid, tesut ori textura mixta. Acestea pot produce dureri pelvine severe, chiar hemoragii si necesita tratament de urgenta. Chisturile organice pot fi benigne sau maligne. Cele maligne trebuie depistate la timp si operate in stadiu incipient.

Netratarea chisturilor ovariene poate duce la instalarea infertilitatii. Tratamentul se face cu un anumit tip de hormoni, timp de doua-trei luni, sau cu pastile de tip contraceptiv. Cand exista chisturi maligne se reconamda tratament chirurgical.

Rog respectarea regulamentului cu privire la postari, micsorati imaginile si nu abuzati de joculete, sunt subiecte mult mai interesante de discutat pe forum.[/b]
[b]Pentru nelamuriri ne puteti scrie pe MP, mess. sau direct aici http://www.copilasipoznasi.com/opinii-si-sugestii-f27/admin-te-asculta-t260.htm

Mihaela
Mamica admin.
Mamica admin.

Varsta : 36
Localizare : braila
Job/Fun : mamica de Mara
Stare de spirit : fericita sii iubita
Despre noi :
Nume poznas : Mihaela/Mara
Inscriere : 22/10/2008
Nr. mesaje : 2274

http://www.copilasipoznasi.com

Sus In jos

inchis Re: Chisturi ovariene

Mesaj Scris de Negoita Elena la data de Dum Mar 14, 2010 3:38 pm

Am fost operata de chist ovarian torsionat(rupt) cand aveam 18 ani!!!
Negoita Elena
Mamica noua
Mamica noua

Varsta : 41
Localizare : Calarasi
Job/Fun : Asistent medical.Imi place sa petrec mult timp cu familia mea
Stare de spirit : si optimista si pesimista dar si vesela.
Nume poznas : Elena si Dragos -Ioan
Inscriere : 17/11/2008
Nr. mesaje : 142

Sus In jos

inchis Re: Chisturi ovariene

Mesaj Scris de narcy la data de Mier Iun 02, 2010 12:25 pm

Simptome

Chisturile ovariene functionale sunt de obicei inofensive, nu produc simptome si dispar fara tratament. Chisturile ovariene sunt descoperite de obicei in timpul unei examinari pelvine de rutina.
Cu cat chistul ovarian este mai mare cu atat este mai probabil ca el sa produca simptome.

Cand apar simptomele acestea se manifesta astfel:
- mictiuni (urinari) frecvente, daca chistul marit apasa pe vezica urinara
- dureri abdominale
- modificari ale ciclului menstrual
- cresteri in greutate.

Simptomele severe pot sa apara daca chistul a fost rasucit (torsionat), daca sangereaza sau daca s-a rupt. Se recomanda consultul medicului in cazul in care apare: durere, soc sau simptome provocate de hemoragie:
- durere pelvina severa, aparuta brusc
- greata si varsaturi
- lipotimie (lesin), ameteala, slabiciune aparute brusc
- sangerari vaginale sau simptome datorate socului produs de sangerarea (hemoragia) excesiva.
Exista multe alte afectiuni care cauzeaza aceleasi simptome si semne ca ovarul chistic functional. Din acest motiv orice simptome pelvine neobisnuite trebuiesc examinate si se fac controale regulate anuale.
Mecanism fiziopatologic

Majoritatea chisturilor ovariene functionale sunt asimptomatice si dispar fara tratament in una sau doua luni sau dupa unul sau doua cicluri menstruale periodice (normale). Unele chisturi se maresc in diametru pana la 10.2 cm (4 in) inainte sa se micsoreze si sa se rupa. Ruptura unui chist functional cauzeaza disconfort si durere temporara.

Chistul ovarian functional nu cauzeaza cancer ovarian. In orice caz trebuiesc excluse alte cauze de chist ovarian sau mariri de volum ale ovarului inainte de a se pune diagnosticul de chist ovarian functional. Acest lucru poate insemna reexaminari la fiecare 6-8 saptamani, ecografie pelvina sau posibil o procedura laparoscopica pentru o examinare mai indeaproape a chistului si a ovarului.
Chisturi ovariene postmenopauza. Dupa menopauza creste riscul de aparitie a cancerului ovarian. Din acest motiv toate cresterile ovariene post menopauza trebuiesc examinate pentru a evidentia semne de cancer. Uneori se recomanda extirparea ovarelor cand apare un chist pe ovar post menopauza. In unele cazuri, unele chisturile ovariene post menopauza, numite chisturi uniloculare, care au pereti subtiri si un singur compartiment, foarte rar pot degenera in cancer.
narcy
Mamica cea mai tare
Mamica cea mai tare

Varsta : 35
Localizare : BRAILA
Job/Fun : andreea ingerasul mamii
Stare de spirit : FERICITA SI IUBITA
Nume poznas : mami-Narcisa
tati:Paul
puiul nostru:Andreea
Inscriere : 28/10/2008
Nr. mesaje : 3802