Bine ati venit pe forumu nostru plin de culoare si voie buna.
Pentru a ne ajuta sa ne marim comunitatea va rugam sa va inregistrati !
O zi buna va doresc pe forum si succes la cat mai multe posturi.

Atentie, nu folositi Internet Explorer 6-7 [ nici 8 nu ar trebui, dar merge ] , folositi Mozilla pentru o buna vizualizare a forumului.

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Bine ati venit pe forumu nostru plin de culoare si voie buna.
Pentru a ne ajuta sa ne marim comunitatea va rugam sa va inregistrati !
O zi buna va doresc pe forum si succes la cat mai multe posturi.

Atentie, nu folositi Internet Explorer 6-7 [ nici 8 nu ar trebui, dar merge ] , folositi Mozilla pentru o buna vizualizare a forumului.
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Conectare

Mi-am uitat parola

Admin on-line
Mihaela

Ana Maria

Cine este conectat?
În total sunt 4 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 4 Vizitatori

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 141, Mar Feb 01, 2011 3:33 am
Ultimele subiecte
» IMBRACAMINTE COPII IMPORT THAILANDA HAINE ARAMIS
Raceala si gripa la copii I_icon_minitimeMar Iun 28, 2011 10:49 am Scris de tavibkk

» ce am gatit azi
Raceala si gripa la copii I_icon_minitimeMar Iun 07, 2011 8:09 pm Scris de ShopKids

» Haine copii
Raceala si gripa la copii I_icon_minitimeMar Iun 07, 2011 7:48 pm Scris de ShopKids

» Bijuterii UNICAT - realizate manual
Raceala si gripa la copii I_icon_minitimeLun Mai 30, 2011 4:35 pm Scris de eOti

» Premiatii concursului
Raceala si gripa la copii I_icon_minitimeMar Mai 10, 2011 2:26 pm Scris de sandy

» Alexia-Diana Basceanu
Raceala si gripa la copii I_icon_minitimeMar Mai 10, 2011 2:26 pm Scris de sandy

» hainute copii de firma outlet si second hand
Raceala si gripa la copii I_icon_minitimeLun Mai 09, 2011 5:56 am Scris de ianismagazin

» Album MARA
Raceala si gripa la copii I_icon_minitimeMier Mai 04, 2011 7:34 pm Scris de teodoraion

» La Multi Ani Ana!!
Raceala si gripa la copii I_icon_minitimeMar Apr 19, 2011 2:38 am Scris de alinagherman

» 3 lucruri care ne sperie
Raceala si gripa la copii I_icon_minitimeMier Apr 06, 2011 10:37 pm Scris de sandy

Aprilie 2024
LunMarMierJoiVinSamDum
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Calendar Calendar

Stiri

Terapie on-line


New sponsor










handmade,sourire des couleurs,zambetul culorilor
Raceala si gripa la copii 2466r05


Sponsori


Raceala si gripa la copii

+6
madamio
della
brunetik
alinagherman
yoanici
Mihaela
10 participanți

In jos

Raceala si gripa la copii Empty Raceala si gripa la copii

Mesaj Scris de Mihaela Lun Mar 09, 2009 1:39 am

Cauze si desfasurare
Numarul racelilor pe care un copil le poate avea este de10 ori mai mare decat numarul tuturor celorlalte boli luate la un loc. Mecanismul lor patogenic este doar partial inteles in acest moment. Se pare ca sunt provocate de o gama variata de virusuri, atat de mici incat nu se vad la microscopul optic. Se crede ca exista mai mult de doua sute de virusuri care pot produce un episod banal de raceala. Daca nu se intampla nimic neobisnuit, raceala trece in 3 pana la 10 zile.

Raceala virala duce la scaderea rezistentei organismului, in special la nivelul mucoasei nazale si faringiene, iar germenii care produc boli mai severe (streptococul, pneumococul si Haernophilus influenzae) trec la actiune. In acest caz, ei sunt denumiti invadatori secundari si pot declansa singuri imbolnaviri in alte circumstante. Adesea, ei se gasesc in mod normal la nivelul mucoasei nazale si faringiene, dar nu au actiune nociva datorita barierelor naturale de protectie a organismului. Cand rezistenta organismului e scazuta, ei au sansa sa se multiplice si sa invadeze tesuturile, ducand la aparitia pneumoniei, infectiilor urechii sau sinuzitelor.

Cel mai bun mod de a va feri de raceala este sa evitati contactul direct, fizic cu cineva care este bolnav de guturai.
Raceala la sugari
Raceala la sugari. In primul an de viata exista toate sansele ca guturaiul la sugar sa aiba o forma usoara. La inceput, copilul poate stranuta, apoi va prezenta rinoree si obstructie nazala. S-ar putea sa si tuseasca un pic. Foarte rar apare febra. Cand nasul e infundat cu secretii abundente, ati dori sa-l puteti sufla dumneavoastra in locul lui, dar el nu pare deranjat. In schimb, faptul ca nu poate respira il face pe copil sa se agite cu disperare, refuzand chiar sa suga uneori.

Obstructia nazala se poate rezolva aspirand mucusul cu pompitele speciale de cauciuc. Strangeti para de cauciuc, introduceti varful cu delicatete in nara sugarului si dati drumul la para. Puteti pune una-doua picaturi de apa sarata in nara infundata inainte de a incepe operatiunea descrisa anterior. Tineti minte ca mucoasa nazala a sugarului este foarte sensibila asa ca este bine sa nu o traumatizati si nici sa nu exagerati cu operatiunea de degajare a obstructiei nazale. Limitati-va la perioada care precede masa si respectiv somnul.

Umezirea atmosferei din camera ajuta uneori ia prevenirea obstructiei nazale. Daca obstructia e severa, medicul poate prescrie instilatii pentru nas adecvate (inainte de supt) sau administrarea unor medicamente pe gura care sa fie administrate inaintea suptului. Sugarul nu isi pierde de obicei pofta de mancare, iar raceala se termina in maxim o saptamana. Este posibil (mai rar) sa dureze mai mult fara sa apara complicatii. Daca au trecut 2 saptamani si simptomele persista, trebuie sa chemati medicul.

Evident, guturaiul la sugar poate lua si forme grave, degenerand in otite, sinuzite si alte complicatii. In cursul bolii sugarul poate prezenta un episod febril ce poate indica o infectie bacteriana secundara. Daca apare tuse frecventa sau suieratoare, copilul trebuie neaparat examinat de medic, chiar daca nu are febra. Aceeasi regula se aplica si daca starea generala e alterata, copilul aratand bolnav in timpul unei raceli banale. Cu alte cuvinte, un sugar poate fi grav bolnav fara a avea febra, mai ales in primele 2-3 luni de viata, in aceste luni rezistenta la infectii este foarte scazuta. Daca apare un episod febril va trebui supus atentiei medicului.
Mihaela
Mihaela
Mamica admin.
Mamica admin.

Varsta : 42
Localizare : braila
Job/Fun : mamica de Mara
Stare de spirit : fericita sii iubita
Despre noi : Raceala si gripa la copii 526438t4ocp540c1
Nume poznas : Mihaela/Mara
Inscriere : 22/10/2008
Nr. mesaje : 2274

http://www.copilasipoznasi.com

Sus In jos

Raceala si gripa la copii Empty Re: Raceala si gripa la copii

Mesaj Scris de yoanici Mier Mar 11, 2009 3:47 am

Mamici fiti atente ca avem un virus de gripa care se numeste "popular febra mortii" .Am fost ieri la spital la cineva si erau o groaza de copiliasi cu febra de 40 si o aveau de 4-5 zile.Sincer imi este teama sa il scot pe Andrei o perioada afara.
yoanici
yoanici
Mamica cu greutate
Mamica cu greutate

Varsta : 46
Localizare : braila
Job/Fun : baietelul meu
Stare de spirit : fericita
Nume poznas : IOANA SI BB ANDREI
Inscriere : 02/02/2009
Nr. mesaje : 2441

Sus In jos

Raceala si gripa la copii Empty Re: Raceala si gripa la copii

Mesaj Scris de alinagherman Mier Mar 11, 2009 4:00 am

Fabian nu face deloc febra cand raceste. Si in aceasta perioada ii curge nasul si tuseste putin dar nu face febra. Am inteles ca nu este totusi bine....ca nu lupta organismul impotriva bolii.
alinagherman
alinagherman
Mamica moderator
Mamica moderator

Varsta : 41
Localizare : Iasi
Job/Fun : fun
Stare de spirit : vesela
Nume poznas : Fabian Mihai si Eduard Stefan
Inscriere : 11/01/2009
Nr. mesaje : 2018

Sus In jos

Raceala si gripa la copii Empty Re: Raceala si gripa la copii

Mesaj Scris de brunetik Lun Mar 16, 2009 8:42 pm

nu stiu...nu am auzit de asa ceva...
brunetik
brunetik
Mamica cu greutate
Mamica cu greutate

Varsta : 44
Localizare : PLOIESTI
Job/Fun : CALCULATOR, PLIMBARLILE....SI COPIII.
Stare de spirit : O MAMICA FERICITA DE PRINTESA .
Inscriere : 25/11/2008
Nr. mesaje : 2687

Sus In jos

Raceala si gripa la copii Empty Re: Raceala si gripa la copii

Mesaj Scris de Mihaela Lun Mar 16, 2009 9:30 pm

nici eu nu am auzit de asa ceva, oricum, Mara este bine , multumesc lui Dumnezeu.
Mihaela
Mihaela
Mamica admin.
Mamica admin.

Varsta : 42
Localizare : braila
Job/Fun : mamica de Mara
Stare de spirit : fericita sii iubita
Despre noi : Raceala si gripa la copii 526438t4ocp540c1
Nume poznas : Mihaela/Mara
Inscriere : 22/10/2008
Nr. mesaje : 2274

http://www.copilasipoznasi.com

Sus In jos

Raceala si gripa la copii Empty Re: Raceala si gripa la copii

Mesaj Scris de della Lun Mar 16, 2009 11:59 pm

eu am mai auzit,asa este, nu este bine.Stiu ca atunci cand este febra organismul lupta impotriva unei infectii.Poate fi si o febra ascunsa
della
della
Mamica cu experienta
Mamica cu experienta

Varsta : 47
Localizare : Tg.Jiu
Job/Fun : sa ma plimb,sa navighez pe net
Stare de spirit : optimista
Nume poznas : Luana si Casian
Inscriere : 04/02/2009
Nr. mesaje : 449

Sus In jos

Raceala si gripa la copii Empty Re: Raceala si gripa la copii

Mesaj Scris de yoanici Joi Mar 19, 2009 3:22 am

Si Andrei este bine dar eu am zis ca am auzit prin spital.Si chiar asa era ca erau la copilasi intre 1-3 ani si cate 2 in pat.
yoanici
yoanici
Mamica cu greutate
Mamica cu greutate

Varsta : 46
Localizare : braila
Job/Fun : baietelul meu
Stare de spirit : fericita
Nume poznas : IOANA SI BB ANDREI
Inscriere : 02/02/2009
Nr. mesaje : 2441

Sus In jos

Raceala si gripa la copii Empty Re: Raceala si gripa la copii

Mesaj Scris de madamio Joi Mar 19, 2009 4:37 am

noi suntem bine,Mada a racit ultima data cand avea 1 an si 2 luni,acum multumim lui Dzeu suntem bine,afara iesim zilnic,cate 1 ora jumate sau 2,chiar daca e frig,ne imbracam bine
madamio
madamio
Mamica cu experienta
Mamica cu experienta

Varsta : 42
Localizare : braila
Job/Fun : deocamdata,cea mai mare preocupare a mea este baietelul meu scump Madalin,mami/Mioara,tati/Marius
Stare de spirit : sunt o mamica fericita
Inscriere : 28/10/2008
Nr. mesaje : 371

Sus In jos

Raceala si gripa la copii Empty Re: Raceala si gripa la copii

Mesaj Scris de alinagherman Vin Mar 20, 2009 3:33 pm

Acum si noi suntem bine....dar l-am dat la cresa saptamana aceasta si sper sa nu raceasca. Pana acum nu are nimic......Am inceput sa-i dau Septilin....trebuie sa-i dau 3 luni , sper sa fie bun
alinagherman
alinagherman
Mamica moderator
Mamica moderator

Varsta : 41
Localizare : Iasi
Job/Fun : fun
Stare de spirit : vesela
Nume poznas : Fabian Mihai si Eduard Stefan
Inscriere : 11/01/2009
Nr. mesaje : 2018

Sus In jos

Raceala si gripa la copii Empty Re: Raceala si gripa la copii

Mesaj Scris de raruta Lun Aug 31, 2009 3:01 pm

Este foarte periculoasa raceala si gripa la copii. Eu am patit-o cu Rares si m-a invatat o doctorita ca daca ii fac tratament cu antibotic injectabil sa-i mai dau inca7 zile de tratament cu siropel sau pastilute pentru a omori microbul definitiv!
raruta
raruta
Mamica admin.
Mamica admin.

Varsta : 43
Localizare : PISCU
Job/Fun : bibliotecar scolar
Stare de spirit : vesela,energica , comunicativa
Despre noi : Rares-Valentin este minunea pe care am asteptat-o ceva timp. Acum el este centrul universului nostru.
Inscriere : 29/10/2008
Nr. mesaje : 6082

Sus In jos

Raceala si gripa la copii Empty Re: Raceala si gripa la copii

Mesaj Scris de alyna Lun Aug 31, 2009 8:10 pm

Daria a fost racita acum 2 saptamani.A facut febra si rosu in gat.I-am dat tratament 1 saptamana.Acum este bine.Doar de cateva zile i s-a oprit si nasucul.
alyna
alyna
Mamica cea mai tare
Mamica cea mai tare

Varsta : 43
Localizare : Almasu
Job/Fun : Invatatoare
Stare de spirit : vesela,foarte activa
Nume poznas : Alina si bebe Daria
Inscriere : 28/10/2008
Nr. mesaje : 4915

Sus In jos

Raceala si gripa la copii Empty Re: Raceala si gripa la copii

Mesaj Scris de alinagherman Mar Sept 01, 2009 4:03 am

al meu raceste des.....majoritatea racelilor sunt usoare...o singura data a stat cu febra vreo 2 zile si am incercat cu de toate, e foarte urata febra si raceala....sper sa nu mai am parte de asa ceva
alinagherman
alinagherman
Mamica moderator
Mamica moderator

Varsta : 41
Localizare : Iasi
Job/Fun : fun
Stare de spirit : vesela
Nume poznas : Fabian Mihai si Eduard Stefan
Inscriere : 11/01/2009
Nr. mesaje : 2018

Sus In jos

Raceala si gripa la copii Empty Re: Raceala si gripa la copii

Mesaj Scris de sandy Joi Sept 02, 2010 4:35 pm

acum cu vremea asta capricioasa e pericol sa raceasca copii!
sandy
sandy
Ajutor de admin
Ajutor de admin

Varsta : 39
Localizare : calarasi
Job/Fun : studenta/mamica
Stare de spirit : buna
Despre noi : am 25 de ani
sunt o persoana,prietenoasa,caruia nu-i plac persoanele false
Nume poznas : sandy

cristian
Inscriere : 25/04/2010
Nr. mesaje : 1870

Sus In jos

Raceala si gripa la copii Empty Re: Raceala si gripa la copii

Mesaj Scris de anuta22 Vin Sept 03, 2010 4:24 am

asa este si inca ce vreme de jale cu ea,orice e posibil.
anuta22
anuta22
Mamica cu greutate
Mamica cu greutate

Varsta : 36
Localizare : onesti bacau
Job/Fun : navigatul pe net......
Stare de spirit : sunt foarte fericita
Despre noi : noi suntem o familie care sa infiintat in anul 2006 in luna noiembrie pe data de 11 cand am sarbatorit nunta unirii noastre,iar in primavara anului 2007 a venit pe lume printesica noastra Alexandra.
Nume poznas : anuta/alexandra
Inscriere : 28/04/2009
Nr. mesaje : 2096

Sus In jos

Raceala si gripa la copii Empty Re: Raceala si gripa la copii

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum