Bine ati venit pe forumu nostru plin de culoare si voie buna.
Pentru a ne ajuta sa ne marim comunitatea va rugam sa va inregistrati !
O zi buna va doresc pe forum si succes la cat mai multe posturi.

Atentie, nu folositi Internet Explorer 6-7 [ nici 8 nu ar trebui, dar merge ] , folositi Mozilla pentru o buna vizualizare a forumului.

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Bine ati venit pe forumu nostru plin de culoare si voie buna.
Pentru a ne ajuta sa ne marim comunitatea va rugam sa va inregistrati !
O zi buna va doresc pe forum si succes la cat mai multe posturi.

Atentie, nu folositi Internet Explorer 6-7 [ nici 8 nu ar trebui, dar merge ] , folositi Mozilla pentru o buna vizualizare a forumului.
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Conectare

Mi-am uitat parola

Subiecte similare
Admin on-line
Mihaela

Ana Maria

Cine este conectat?
În total sunt 4 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 4 Vizitatori

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 141, Mar Feb 01, 2011 3:33 am
Ultimele subiecte
» IMBRACAMINTE COPII IMPORT THAILANDA HAINE ARAMIS
Calendarul vaccinarilor la copii I_icon_minitimeMar Iun 28, 2011 10:49 am Scris de tavibkk

» ce am gatit azi
Calendarul vaccinarilor la copii I_icon_minitimeMar Iun 07, 2011 8:09 pm Scris de ShopKids

» Haine copii
Calendarul vaccinarilor la copii I_icon_minitimeMar Iun 07, 2011 7:48 pm Scris de ShopKids

» Bijuterii UNICAT - realizate manual
Calendarul vaccinarilor la copii I_icon_minitimeLun Mai 30, 2011 4:35 pm Scris de eOti

» Premiatii concursului
Calendarul vaccinarilor la copii I_icon_minitimeMar Mai 10, 2011 2:26 pm Scris de sandy

» Alexia-Diana Basceanu
Calendarul vaccinarilor la copii I_icon_minitimeMar Mai 10, 2011 2:26 pm Scris de sandy

» hainute copii de firma outlet si second hand
Calendarul vaccinarilor la copii I_icon_minitimeLun Mai 09, 2011 5:56 am Scris de ianismagazin

» Album MARA
Calendarul vaccinarilor la copii I_icon_minitimeMier Mai 04, 2011 7:34 pm Scris de teodoraion

» La Multi Ani Ana!!
Calendarul vaccinarilor la copii I_icon_minitimeMar Apr 19, 2011 2:38 am Scris de alinagherman

» 3 lucruri care ne sperie
Calendarul vaccinarilor la copii I_icon_minitimeMier Apr 06, 2011 10:37 pm Scris de sandy

Martie 2024
LunMarMierJoiVinSamDum
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Calendar Calendar

Stiri

Terapie on-line


New sponsor










handmade,sourire des couleurs,zambetul culorilor
Calendarul vaccinarilor la copii 2466r05


Sponsori


Calendarul vaccinarilor la copii

+3
brunetik
alyna
Mihaela
7 participanți

In jos

Calendarul vaccinarilor la copii Empty Calendarul vaccinarilor la copii

Mesaj Scris de Mihaela Vin Mar 06, 2009 5:05 am

Calendarul vaccinarilor la copil

Inca de la nastere micutul poate prezenta imunitate fata de anumite boli prin anticorpii pe care ii primeste de la mama. Din pacate insa aceasta imunitate nu este pe termen lung, ea disparand inainte ca micutul sa implineasca un an.

Chiar daca cel mic creste si sistemul sau imun devine tot mai puternic, totusi sunt anumite afcetiuni atat de agresive incat nici macar sistemul imunitar al unui adult nu poate lupta impotriva acestora. Pentru boli de acest gen, agresive si totodata contagioase (virale, bacteriene, parazitare) s-a incercat obtinerea unor metode preventive de imunizare astfel incat un organism, la intalnirea cu agentul patogen al unei astfel de boli, sa aiba deja mecanismele imune dezvoltate pentru a putea lupta cu boala si a o invinge. Astfel au fost descoperite vaccinurile, metode de imunizare prin care se administreaza componentele antigenice ale unui microb astfel incat organismul sa ii invete structura si sa il poata recunoaste atunci cand intalneste in realitate respectivul microb.

O serie din bolile frecvente (macar in trecut) la copii si cu efecte deosebit de grave, chiar letale (meningita, poliomielita, tuse convulsiva etc) au fost studiate din punct de vedere epidemiologic si s-au obtinut vaccinuri pentru microorganismul care le produce. O serie din aceste vaccinuri au fost introduse in mod obligatoriu in diverse tari in programul de vaccinare al copiilor. Astfel, micutii incep sa fie vaccinati inca din primul an de viata.

Prin aceste vaccinuri se obtine imunizarea impotriva unor boli infectioase si totodata se asigura preventia aparitiei lor in populatie chiar si la persoanele nevaccinate (tocmai pentru ca ceilalti sunt vaccinati si nu fac boala) – scade astfel incidenta bolii pana la eradicarea acesteia.

Calendarul vaccinurilor pentru copil

Inainte de a prezenta schema de vaccinare vom detalia ce inseamna prescurtarile folosite:
- VPOT - prescurtare de la vaccin polio-oral-trivalent;
- DTP- este o combinatie de trei vaccinuri, D - vaccin antidifteric (impotriva difteriei-vaccinul a facut ca aceasta bola letala sa fie rara azi la noi), T - vaccin antitetanic(impotriva tetanosului), P - vaccin pertusis (impotriva tusei convulsive data de Bordetella pertusis);
- BCG - vaccin impotriva tuberculozei;
- DT- contine doar primele doua componente din vaccinul DTP si se foloseste dupa varsta de 3 ani cand vaccinul antipertusis este contraindicat;
- ROR- e o combinatie de 3 vaccinuri - R-rujeola, O-oreion, R-rubeola.


Schema vaccinarii la copii:
- La nastere, in primele 24 de ore se administreaza prima doza a vaccinului antihepatitic B
- La 4-7 zile: BCG
- 2 luni: Hepatitic B (doza 2), VPOT, DTP
- 4 luni: VPOT, DTP
- 6 luni: Hepatitic B, VPOT, DTP
- Un an: VPOT, DTP
- 13-15 luni: ROR
- 30-35 luni: DTP
- 7 ani (clasa I): DT, ROR
- Clasa a III-a: VPOT si doza de rapel pentru antihepatitic B (doza care se face pentru mentinerea imunitatii, aceasta se pierde in timp in cazul hepatitei B)
- Clasa a VIII-a: DT, rubeolic – doar pentru fete (datorita posibilitatii sarcinii)
- Clasa a XII-a: antihepatitic B – doza de rapel, apoi se va continua doza de rapel din 10 in 10 ani.

Dintre vaccinurile optionale (destul de numeroase pe piata) unul dintre cele mai frecvent administrate este cel antigripal, care se recomanda anual inca de la varsta de 6 luni. Un alt vaccin intrat de curand in programul de vaccinare optionala (cu dorinta de a deveni obligatoriu) este vaccinul contra HPV.


Care sunt reactiile adverse ale vaccinurilor?

In general acestea sunt neglijabile, manifestate in special la nivel local: tumefiere locala, durere, inrosire, durere in tot membrul, insa acestea dureaza maxim trei zile. Alte efecte mai rare ar fi atonie, diaree, stare generala proasta. In cazul vaccinurilot vii atenuate se poate face chiar boala impotriva careia s-a administrat vaccinul, insa cazurile sunt extrem de rare. De asemenea in cazul unor vaccinuri (in general optionala) exista chiar riscuri (extrem de rare) de letalitate.

Vaccinurile sunt contraindicate in general in cazul unor afectiuni cronice sau boli care se manifesta cu febra mare, in cazul in care se cunoaste ca micutul este alergic la vaccin (de la prima vaccinare cand a prezentat alergia) si copilului nu i se vor mai administra niciodata restul dozelor, precum si in cazul in care se cunoaste din antecedente ca micutul ar fi alergic la cel putin unul din componentele vaccinului, caz cand vaccinul nu va fi deloc administrat, nici macar prima doza
Mihaela
Mihaela
Mamica admin.
Mamica admin.

Varsta : 42
Localizare : braila
Job/Fun : mamica de Mara
Stare de spirit : fericita sii iubita
Despre noi : Calendarul vaccinarilor la copii 526438t4ocp540c1
Nume poznas : Mihaela/Mara
Inscriere : 22/10/2008
Nr. mesaje : 2274

http://www.copilasipoznasi.com

Sus In jos

Calendarul vaccinarilor la copii Empty Re: Calendarul vaccinarilor la copii

Mesaj Scris de alyna Vin Mar 06, 2009 11:34 pm

Am inteles de la medicul de familie ca s-a schimbat schema de vaccinare.Si copilasii nu mai primesc vaccin pana la 4 ani, dupa vaccinul de la 13-15 luni.
alyna
alyna
Mamica cea mai tare
Mamica cea mai tare

Varsta : 43
Localizare : Almasu
Job/Fun : Invatatoare
Stare de spirit : vesela,foarte activa
Nume poznas : Alina si bebe Daria
Inscriere : 28/10/2008
Nr. mesaje : 4915

Sus In jos

Calendarul vaccinarilor la copii Empty Re: Calendarul vaccinarilor la copii

Mesaj Scris de brunetik Sam Mar 07, 2009 12:51 am

nu am auzit.....eu i-am facut ultimul vaccin la 1 an si 2 luni...si mi-a zis dr. k ne mai intalnim la 2 ani jumate la urmatorul vaccin.
brunetik
brunetik
Mamica cu greutate
Mamica cu greutate

Varsta : 44
Localizare : PLOIESTI
Job/Fun : CALCULATOR, PLIMBARLILE....SI COPIII.
Stare de spirit : O MAMICA FERICITA DE PRINTESA .
Inscriere : 25/11/2008
Nr. mesaje : 2687

Sus In jos

Calendarul vaccinarilor la copii Empty Re: Calendarul vaccinarilor la copii

Mesaj Scris de alinagherman Sam Mar 07, 2009 2:41 am

Ultimul vaccin l-am facut la un an, si cred ca urmeaza cel da le 2 ani si jumatate. dar vreau sa intreb pediatra de Prevenar, ca am inteles ca este foarte bun. Sa vedem daca ne recomanda.
alinagherman
alinagherman
Mamica moderator
Mamica moderator

Varsta : 41
Localizare : Iasi
Job/Fun : fun
Stare de spirit : vesela
Nume poznas : Fabian Mihai si Eduard Stefan
Inscriere : 11/01/2009
Nr. mesaje : 2018

Sus In jos

Calendarul vaccinarilor la copii Empty Re: Calendarul vaccinarilor la copii

Mesaj Scris de yoanici Dum Mar 08, 2009 4:12 am

Alyna si noua tot asa ne-a zis dr. ca ne mai vedem la 4 ani. Ultimul la facut la 1 an si 2 luni.Dar cumnata mea are baietelul mai mare cu 4 luni decat Andrei si tot la 2 ani jumate la chemat la vaccin.Si am auzit si alte mamici care duc bb la vaccinul de la 2 ani jumate.
yoanici
yoanici
Mamica cu greutate
Mamica cu greutate

Varsta : 46
Localizare : braila
Job/Fun : baietelul meu
Stare de spirit : fericita
Nume poznas : IOANA SI BB ANDREI
Inscriere : 02/02/2009
Nr. mesaje : 2441

Sus In jos

Calendarul vaccinarilor la copii Empty Re: Calendarul vaccinarilor la copii

Mesaj Scris de raruta Mar Mar 10, 2009 2:25 am

Noi suntem micuti si trebuie sa facem vaccinul de 1 an, pe care tot il amanam. Trebuie sa fim perfect sanatosi.
raruta
raruta
Mamica admin.
Mamica admin.

Varsta : 42
Localizare : PISCU
Job/Fun : bibliotecar scolar
Stare de spirit : vesela,energica , comunicativa
Despre noi : Rares-Valentin este minunea pe care am asteptat-o ceva timp. Acum el este centrul universului nostru.
Inscriere : 29/10/2008
Nr. mesaje : 6082

Sus In jos

Calendarul vaccinarilor la copii Empty Re: Calendarul vaccinarilor la copii

Mesaj Scris de teodoraion Mar Ian 25, 2011 9:14 pm

larisa are 2 ani si 8 luni si abia azi face vaccinul de 1 an...si noi am tot amanat..si acum ii e tare frica..o sa planga sigur
teodoraion
teodoraion
Mamica efervescenta
Mamica efervescenta

Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Job/Fun : copilasii
Stare de spirit : optimista
Inscriere : 28/10/2008
Nr. mesaje : 955

Sus In jos

Calendarul vaccinarilor la copii Empty Re: Calendarul vaccinarilor la copii

Mesaj Scris de raruta Mar Ian 25, 2011 9:27 pm

Asa tarziu Teo! Noi le-am facut pe toate pana la varsta asta!
raruta
raruta
Mamica admin.
Mamica admin.

Varsta : 42
Localizare : PISCU
Job/Fun : bibliotecar scolar
Stare de spirit : vesela,energica , comunicativa
Despre noi : Rares-Valentin este minunea pe care am asteptat-o ceva timp. Acum el este centrul universului nostru.
Inscriere : 29/10/2008
Nr. mesaje : 6082

Sus In jos

Calendarul vaccinarilor la copii Empty Re: Calendarul vaccinarilor la copii

Mesaj Scris de Mihaela Mier Ian 26, 2011 2:35 am

Si noi le-am facut pe toate .. a plans ce e drept mi s-a rupt nima dar a trebuit
Mihaela
Mihaela
Mamica admin.
Mamica admin.

Varsta : 42
Localizare : braila
Job/Fun : mamica de Mara
Stare de spirit : fericita sii iubita
Despre noi : Calendarul vaccinarilor la copii 526438t4ocp540c1
Nume poznas : Mihaela/Mara
Inscriere : 22/10/2008
Nr. mesaje : 2274

http://www.copilasipoznasi.com

Sus In jos

Calendarul vaccinarilor la copii Empty Re: Calendarul vaccinarilor la copii

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum